Ona

Miniaturní zabiják. Podívejte se, jak se klíště zavrtává do kůže

  • 117
Snad každý rok slyšíme, o kolik lidí víc se nakazilo lymskou boreliózou či klíšťovou encefalitidou. Miniaturní roztoč je dokonalý stroj. Čeká na svou oběť a pak zaútočí. Podívejte se na názorné video, jak se zavrtává do kůže a šíří tělem jedovaté látky.

Před dvěma lety se v příbramské nemocnici léčilo s encefalitidou pět pacientů, loni čtrnáct a letos do konce července už patnáct pacientů. Podobné je to i v dalších regionech.

Žijí do jednoho metru

Navíc klíšťata se rozšiřují i do vyšších nadmořských výšek, kde by v minulosti kvůli nepříznivým teplotám nepřežila. Zvláště riziková jsou místa s vysokou trávou.

"Klíšťata se vyskytují maximálně do výšky jednoho metru. Záleží na jejich vývojových stadiích, během kterých se dostanou od země a z nižší trávy se dostanou až do keřů," uvedl před časem Státní zdravotní ústav v Praze.

Vyrážíte-li tedy do přírody, dbejte na to, abyste se před klíšťaty dostatečně bránili - ideální jsou plné boty a kalhoty s dlouhou nohavicí. Zapomínat byste neměli ani na očkování a na repelent, který klíště může odpudit.

Klíště má totiž v předních nohách dokonalý čichový orgán a už z dálky zaznamená svou oběť, třeba právě vás, když jste si vyrazili na houby. Nejaktivnější jsou přitom klíšťata ráno a večer.

Udržujte svou zahradu

Kromě volné přírody se klíšťata mohou nastěhovat i na vaši zahradu. Důležité je udržovat trávník dostatečně nízký. Uklízejte i zbytky tlejících rostlin. A nezapomínejte ani na vysokou trávu u plotu a na dalších špatně dostupných místech.

Klíšťata milují vlhkost, pokud v největším horku nenajdou na zahradě místo, kam by se mohla před sluncem schovat, určitě na vaší zahradě nevydrží.

Kromě perfektního čichu má klíště ještě jednu dokonalou zbraň - když se zavrtává do kůže, vypouští kromě jiných i látku, která zasažené místo znecitliví, takže jeho útok je dokonale zamaskovaný.

Rozhodně se tedy vyplatí po návratu z přírody prohlédnout celé tělo, zvláště podpaží, jamky pod koleny a další měkká místa, která klíště nejvíce vyhledává pro dokonalé přisátí.

Důležitých 12 hodin

Čím dříve se klíštěte zbavíte, tím méně jedovatých látek vpraví do vašeho těla. "Klíště musí určitou dobu sát, než se infekce přenese do těla. Pokud je doba kontaktu kratší než dvanáct hodin, je riziko nákazy minimální," konstatoval Státní zdravotní ústav v Praze.

Klíště je nejlepší odstraňovat pinzetou. Opatrně ho chyťte pinzetou co nejblíže ke kůži a vytáhněte. Nejprve ale místo vydezinfikujte.

Nešetrné odstranění klíštěte zvyšuje riziko nákazy boreliózou nebo encefalitidou. Bakterie a viry se přenášejí slinami a trusem, který se při rozmáčknutí klíštěte dostane do rány či oděrek na těle. I proto se nemá klíště spálit nebo rozmačkat, ale spláchnout do záchodu.

Po vytažení klíštěte místo znovu vydezinfikujte.

Záznam v kalendáři

Klíšťovou encefalitidu neprovázejí žádné viditelné projevy. Prvotními příznaky jsou bolest hlavy a slabost, stejně jako u chřipky. Stejně tak je tomu u boreliózy, ale tady se u většiny případů objeví na kůži v místě zakousnutí tmavě červená až fialová skvrna, která se kruhovitě zvětšuje.

Jestliže se na vaše tělo přisálo klíště, zaznamenejte si do kalendáře, kdy to bylo. Pokud zasažené místo časem zrudne nebo se u vás objeví příznaky chřipky, běžte raději ke svému obvodnímu lékaři, který vás pošle na imunologické vyšetření.

Kromě encefalitidy a boreliózy přenášejí klíšťata i poměrně vzácná onemocnění, jako je tularemie, kterou obvykle přenášejí hlodavci nebo zajíci.

Videoreportáž, jak se klíště zavrtává do kůže, poskytl odborný web www.klistova-encefalitida.cz.