Začal soud s Pussy Riot, ve stejném sále jako proces s Chodorkovským

  • 270
Za přísných bezpečnostních opatření a velkého zájmu médií začal v Moskvě proces s členkami punkové skupiny Pussy Riot. Veřejnost pomalu mění na obžalované ženy názor v jejich prospěch. Ruský tisk přirovnává soud k procesu s Michailem Chodorkovským.

Za zazpívání písničky "Bohorodičko, vyžeň Putina!" před oltářem moskevské katedrály Krista Spasitele hrozí ženám až sedm let vězení.

"Punková modlitba" se nesplnila, počátkem března byl Putin potřetí zvolen prezidentem. Policie mezitím vypátrala a dopadla tři z pětice členek skupiny, které svým happeningem podle svých slov protestovaly proti vlivu církve na politiku.

Od té doby jsou Naděžda Tolokonnikovová (22), Marija Aljochinová (24) a Jekatěrina Samucevičová (29) ve vazbě, ačkoliv dvě z nich mají malé děti. Soudkyně Marina Syrovová jim naposledy vazbu prodloužila až do ledna příštího roku (více o předchozím jednání soudu zde).

Ještě před pondělním dějstvím procesu obklopily okolí moskevského obvodního soudu šiky policistů. Velký zájem novinářů si vynutil, aby se přelíčení odehrávalo ve větším sále. Projednávání pak začalo s téměř hodinovým zpožděním ověřením totožnosti obžalovaných.

Věřícím se omlouváme, ale vinu nepřiznáme

V úvodu procesu obžalované odmítly přiznat vinu, ale omluvily se věřícím. "Nepřistoupily jsme na obchod s vlastním svědomím. Nejednou nám domlouvali, že nás propustí z vazby, jestli přiznáme vinu. Odmítáme přiznat vinu," uvedly obžalované v prohlášení, přečteném jejich advokátkou.

Protestovaly proti výzvám patriarchy Kirilla hlasovat v prezidentských volbách pro Vladimira Putina. Nevedla je však zášť k víře, církvi a věřícím, naopak by si je přály získat na stranu odpůrců autoritářského režimu. Hudebnice ale zdůraznily, že pokud se věřící cítili dotčeni, pak se jim za "etickou chybu" omlouvají.

Obžaloba naopak počínání dívek označila nejen jako výtržnost, ale i urážku cítění věřících, kterým způsobily hluboké duchovní utrpení, a útok na ideové základy státu. Motivovala je prý zášť k náboženství.

Během výpovědi obžalovaných bylo možné proces sledovat po internetu. Když ale vyslýchali zaměstnance chrámu, soudkyně Marina Syrovová na žádost žalobců další on-line přenos i fotografování v soudní síni zakázala; podle svých slov je tak chce chránit.

Veřejnost pomalu mění názor na vězněné ženy

Média zatím spekulují, zda soud skončí "exemplárním trestem" za útok na sepětí "trůnu a oltáře", anebo se Kreml spokojí s dosavadní vazbou jako dostatečným trestem. K pravoslavné víře se hlásí dvě třetiny Rusů, za obranu víry se na výzvu prelátů ještě na jaře modlily desetitisíce věřících.

Za feministky se ale staví i část ruské inteligence, podporu našly i na Západě a podle sociologických průzkumů se také začíná obracet postoj ruské veřejnosti. Nyní podle listu Vedomosti jen třetina Rusů považuje trest vězení za adekvátní, zatímco 43 procent za přehnaně přísný. V březnu byl tento poměr 46 ku 35 procentům.

Proces je také přirovnáván k odsouzení a uvěznění někdejšího ropného magnáta Michaila Chodorkovského, který notně poškodil pověst současného režimu v cizině. Pussy Riot jsou ostatně souzeny ve stejném sále jako dříve Chodorkovskij.

"Samozřejmě, že je posadí do vězení. Je to ukázkový politický proces zaměřený na potrestání jinak smýšlejících," prohlásil Stanislav Samucevič, otec jedné z obžalovaných. Ani advokát Mark Fejgin nepochybuje, že o odsouzení jeho klientek je už rozhodnuto a ve hře je už jen otázka, jak přísný trest bude.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue