V pražské zoo se při hře oběsil gorilí sameček Tatu

V Zoo Praha v pátek tragicky zahynul gorilí sameček Tatu. Stalo se tak během jeho hry v malé ložnici, kdy rozpletl lano a jeden z pramenů si obtočil kolem krku. Vše se stalo během krátké chvíle, kdy chovatelé pracovali v jiné části pavilonu.

V devět hodin chovatelka Gabriela Kopecká našla Kambu, jak drží Tatua zavěšeného na laně. Okamžitě zavolala ostatní chovatele a veterináře Romana Vodičku.

Nejprve museli pomocí tlakové vody oddělit ostatní gorily; zejména Kamba odmítala od Tatua odejít. Tatu v tu dobu již nejevil známky života. Bezprostředně po jeho vyproštění začali pracovníci zoo s jeho resuscitací.

Masáž srdce a dýchání z úst do úst však již bohužel byly zbytečné. Podle kurátora chovu savců Pavla Brandla není v lidských silách podobným nehodám zabránit.

Pro ošetřovatele je to veliká rána. "Bez nadsázky to je, jako kdyby přišli o člena rodiny a atmosféra by se tam teď dala krájet," brání ředitel zahrady Miroslav Bobek své lidi před mediálním tlakem.

Černý pátek

"Smrt Tatua je podle nás nejtragičtější událostí od povodní, které areál zahrady zdecimovaly právě před deseti lety. Stalo se to v devět ráno, zdálo se nám, že Kamba se ještě snažila pomáhat," popsal tragickou událost Bobek.

Návštěvníci

Návštěvníci pražské zoo netuší, jaká tragédie se stala. "To je hrozné, proč jste nám to vůbec říkali?" reagovala mladá dvojice na dotaz reportérky iDNES.cz. Jedna maminka s dítětem pak vyjádřila nad události lítost. "Už to nebudou ty gorilky, na které se sem chodíme dívat," řekla. "Teď jste mě konsternovali, a já se divil, proč si nehrají venku," řekl zas muž ze staršího páru, který v tragický den do Zoo Praha zamířil.

"Jeho šikovnost se mu paradoxně stala osudnou. Rozpletl uzel na laně a takto to dopadlo. Jenže lana jim nemůžeme odebrat, jsou pro ně zásadní," doplnil. Tatu právě ve schopnosti rozmotávat lana a hledat volné smyčky vynikal. Naučil se do nich strkat hlavu a chovatelům i návštěvníkům tak už připravil nejednu horkou chvilku (více čtěte zde).

Dusno je i v pavilonu goril. "Evidentně moc dobře vědí, že se děje něco strašného. Oproti běžnému dni nevylézají ven, sedí v zázemí, jen za oknem je vidět Richarda, jak nehnutě sedí," říká televizní reportérka iDNES.cz Romana Navarová.

Jak bude pokračovat chov goril bez Tatua? "Znamenalo by to věštit z křišťálové koule, co to může znamenat pro evropský chov goril. Je ještě příliš brzy zjistit, zda by se z něho někdy za patnáct let mohl stát chovný samec," smutní Brandl.

Během té doby se podle něj mohou namíchat geny chovaných goril tak, že není možné určit, zda se stane vůdcem skupiny, nebo zůstane v mládenecké "partě".

O Tatuovi

Tatu se narodil v Zoo Praha 30. 5. 2007 samici Kijivu a samci Richardovi. Jeho jméno znamená ve svahilštině třetí, po Moje se narodilo jedno mládě mrtvé, Tatu tak byl třetím mládětem goril narozeným v Česku.

Od počátku se projevoval jako živé a zvídavé mládě. Ve srovnání s prvorozenou Mojou začal dříve opouštět bezpečí matčiny náruče a zad, na kterých gorily mláďata vozí. Zásluhu na tom měla právě Moja, která mladšího bratra provokovala ke hrám. Sama přitom od jeho narození trávila velké množství času s nejstarší samicí skupiny, Kambou. Ta se ve skupině stala babičkou, která se trpělivě věnuje čerstvě odstaveným mláďatům.

Také Tatu se později uchýlil ke Kambě. To když na konci dubna 2010 přišlo na svět zatím poslední mládě Kijivu, samec Kiburi. Od té doby trávil Tatu s Kambou většinu času.

Tatu díky své dobrodružné povaze udržoval celou skupinu aktivní, protože k divokým hrám provokoval nejen ostatní mláďata, ale také dospělé. Byl to právě Tatu, kdo v uplynulých měsících začal intenzivně kontaktovat samici Bikiru, jež byla do té doby spíše na okraji skupiny. Začal se vozit na jejích zádech a pomohl jí ještě lépe zapadnout do rodiny.

Připomeňte si Tatua na záběrech z května tohoto roku

25. května 2012