Na sestrojení jednoho dvoumístného cvičného stroje L-159 T1 je potřeba dvou jednomístných letadel. Dvě kabiny se posadí „za sebe“ do jednoho letadla. | foto: 21. základna taktického letectva Čáslav

Úspěch se nekoná. Do Česka se vrací nepoužívaný bitevník L-159

  • 523
Česku se ze Španělska vrací nepoužívaný bitevník L-159. Stroj v dvoumístné cvičné verzi byl součástí obchodu, v němž Česko získalo transportní letouny CASA, ministerstvo obrany si slibovalo průnik "alky" na trhy. Marně, nikdo další je nekoupil a Španělé stroj nepoužívali. Češi na něm budou cvičit.

L-159 Alca

  • L-159 Alca je kvalitní a moderní stroj, navržený ale jako lehký bitevník. O tuto třídu letadel není v dnešní době příliš velký zájem.
  • Ke střežení vzdušného prostoru není dost rychlý. Pro tyto účely ale nebyl navržen.
  • České ministerstvo obrany jich v roce 1997 objednalo 72. Obchod tehdy stál 52 miliard Kč.
  • Exportní ambice L-159 poškodil i ministr obrany Tvrdík, když označil stroj za nebezpečnější vlastním pilotům než nepříteli.

Letoun se ze Španělska do Čáslavi vrací rozložený v přepravních kontejnerech, dopravu hradí zprostředkovatel nákupu letounů CASA, firma Omnipol.

Vzpomínáte? Možnost prodat v cizině nadbytečné L-159 byla jedním z argumentů, proč Česko pořídilo za velké peníze dopravní letouny C-295M CASA. Stopadesátdevítek jsme mívali plné hangáry - 72 koupených letounů české letectvo nepotřebovalo. O uskladněných letadlech čtěte zde. Pět jich tak putovalo za Pyreneje.

Dnes se jeden cvičný letoun, takzvaná verze T1, ze Španělska vrací. Odpoledne ho česká strana převezme jako kompenzaci za nekončící potíže s letouny CASA. Čeští piloti na něm chtějí začít trénovat. Letadlo, které ve Španělsku stálo na zemi, se má vrátit k tomu, k čemu bylo vyrobené.

Zprovoznění letounu vyjde letectvo na deset milionů korun. "Letoun nebude schopen okamžitě po vrácení létat. Byl nestandardně skladován a nebyl provozován. Z těchto důvodů bude nutné na něm provést kontrolní práce a další úkony zajišťující jeho provozuschopnost a bezpečnost," řekla serveru natoaktual.cz Mira Třebická z generálního štábu.

Proces výroby přitom nebyl úplně typický. Pro každý postavený letoun T1 museli ve Vodochodech jednu jednomístnou "alku" nevratně rozebrat. Verze T1 totiž vzniká právě tak, že dvě jednomístná letadla, jichž je přebytek, rozeberou a zjednodušeně řečeno sesadí dva kokpity do jednoho stroje.

"Při přestavbě jsou využity zejména avionické systémy, které se zabudovávají do přední části nové dvoumístné verze letounu. Zůstává drak letounu - ocas, křídlo, podvozek, motor - a avionika. Doplňují se další avionické systémy, sedačka a palubní přístroje z druhého stroje," popsal pro iDNES.cz proces stavby letounu Jiří Štábl z ministerstva obrany.

Všechny agregáty z letounů použitých pro přestavbu v Aeru demontovali a zařadili mezi náhradní díly. Draky trupů pak rozebrali úplně.

Místo čtyř dvoumístných letounů chtějí Češi osm

"Armáda vrácený dvoumístný stroj využije k výcviku pilotů. V současnosti využívá k výcviku čtyři dvoumístné verze L-159, nicméně počet těchto dvoumístných letounů by potřebovala zvýšit. Předpokládaný cílový stav je osm cvičných dvoumístných letounů L-159," dodal Štábl. Z devíti starších albatrosů, na nichž čeští piloti také cvičí, totiž letos pěti strojům končí životnost.

Proces, do nějž vstupují dvě jednomístné "alky" a vystupuje jedno dvoumístné letadlo, náhradní díly a šrot z draků letounů, nyní stojí zhruba 150 milionů korun. Nákup nového dvoumístného stroje by stál půl miliardy. Armáda proto má zájem na získání i druhého L-159 T1 ze Španělska. "Podle všeho se vrátí, zatím to ale nejde potvrdit," sdělil iDNES.cz zdroj z ministerstva obrany.

Do Česka by se tak vrátily oba stroje, kvůli nimž muselo ministerstvo obrany svého času objednat přestavbu čtyř jednomístných L-159 na dva dvoumístné za (tehdy) 222 milionů korun včetně generální opravy. Ve Španělsku by zůstaly jen tři zakonzervované jednomístné stroje, které původně české letectvo nepoužívalo.

Přesto obranu čeká třísetmilionová investice do dvou dalších dvousedadlových strojů, má-li zamýšlené množství osmi "spárek" naplnit.

Podívejte se na L-159 v akci:

27. března 2011


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video