Doporučujeme

DOBRÁ NÁLADA. Vojáci britské armády hlídkují v olympijské vesnici.

DOBRÁ NÁLADA. Vojáci britské armády hlídkují v olympijské vesnici. | foto: Reuters

Bezpečnost sportovců zblízka: žertující vojáci a Sherlock ze Slovenska

  • 11
Londýn (Od zpravodaje iDNES.cz) - Nebýt všudypřítomných úsměvů a "civilních" žertíků, vypadalo by to na londýnských sportovištích jako na vojenské základně uprostřed Afghánistánu. Místo tradičních dobrovolníků stráží vstupy do areálů vojáci v maskáčích, jimž sem tam přeletí nad hlavami helikoptéra. A pro jistotu to určitě odněkud pozoruje skrytý snajpr. Zdvořilé jednání s nenucenou britskou vlídností vám však připomene, že nejste ve válce, ale na olympijských hrách.

Novináře mířící do olympijského parku čekají u brány dva testy. Ten první je klasický: sundat pásky, peněženky a mobily, odevzdat ke kontrole tašky s notebooky, projít rentgenem... Zkrátka jako na letišti. Ten druhý ovšem překvapí: skupina vojáků se vás zeptá, jestli máte radši Anglii, nebo Skotsko. "Musíte odpovědět, jinak vás nepustíme," tvrdí.

Ať už odpovíte jakkoliv, vyvolá to bouřlivé reakce. Zhruba čtyři vojáci (a vojačky) totiž pochází ze Skotska, Angličanů je pět. Není divu, že se vzápětí rozjede debata o fotbale, o skotských horách, o Londýně.

Na další novináře už mají políčenou zase jinou "past": Fandíte Arsenalu, nebo Chelsea? Že je vám to jedno? To asi nikam nejdete... Zdá se, že hlídači na "checkpointu" si mají pořád o čem povídat. Kontroly jsou ostré, ale díky vřelému přístupu to nikomu ani nepřijde.

"V Anglii je všechno postavené na službě pro zákazníka. Všechny tady tlačí k tomu, aby měli přátelské vystupování vůči klientům," řekl deníku SME.sk Martin Garafa, který se podílí na ochraně olympijské vesnice.

Zatímco v Pekingu prováděli kontroly u vstupních bran dobrovolníci v olympijských trikotech, v Londýně tuhle roli u některých vstupů převzala vojenská pěchota.

Válečné nasazení

Nasazení bezpečnostních sil na olympijských hrách snese srovnání snad i s válkou o Falklandy. Nad areály létají vrtulníky a vzducholodě, v pohotovosti jsou stíhačky i bitevní loď na Temži.

Vojáků, kteří jsou nasazení kvůli bezpečnosti her, je celkem 18 200. Kromě nich dohlíží v olympijských areálech včetně samotné vesnice celkem 12 tisíc policistů. ... podrobnosti

Díky tradiční britské zdvořilosti a lásce k humoru však ani nemáte pocit, že jste v ostře hlídaném městě.

Ani slovutná královská armáda však na všechno nestačí sama.

K ruce má zaměstnance bezpečnostních agentur, kteří dohlížejí na ochranu a pořádek například i v olympijské vesnici.

Právě tam šéfuje slovenský "Sherlock Holmes", jenž se do funkce vypracoval díky působení u britské bezpečnostní agentury.

"K podobně kolosální akci se už asi v životě nedostanu. Přípravy trvají několik let, to všechno kvůli dvěma týdnům. Pravděpodobnost útoku je obrovská. Tím, že je to v multikulturním Londýně, se všechno ještě znásobuje," tvrdil Garafa. "Vůbec se to třeba nedá srovnat s kontrolami na letišti. Tady budou mnohem dokonalejší. Pro Británii je to největší bezpečnostní akce od druhé světové války."

PO VOJENSKU. Britští vojáci vyvěšují v olympijské vesnici brazilskou vlajku.

V ZÁSTUPU. Íránská výprava před slavnostním uvítáním v olympijské vesnici.

V POZORU. Britský voják při uvítací ceremonii britské výpravy v olympijské vesnici.

Pocítí to nejen návštěvníci nebo zástupci médií, ale samozřejmě také samotní sportovci. Olympijská vesnice je z bezpečnostního hlediska rozdělená na dvě části: tzv. dirty (špinavou) a clean (čistou), která je jakýmsi neproniknutelným jádrem. Proto je nutné projít dvěma kontrolami.

"Všichni musí podstoupit stejné vstupní procedury," upozornil Garafa. "Každého sportovce budou kontrolovat úplně stejně jako kteroukoliv uklízečku."


Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.