Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

„Nedošlo mi, že tělo je mého bratra,“ líčí přeživší vzpomínky z Utoyi

  15:52
Norsko (Od zvláštní zpravodajky MF DNES) - V neděli 22. července to bude rok, co Norsko ochromil útok teroristy Anderse Breivika. Norský politik somálského původu Chálid Ahmed byl tenkrát na ostrově Utoya, kde Breivik zabil 69 lidí včetně jeho mladšího bratra Ismaíla. "Nejdříve jsem bratra vůbec nepoznal. Museli mi říct, že je to on," vzpomíná pro MF DNES.

Chálid Ahmed, norský politik somálského původu | foto: Adéla Dražanová, MF DNES

Bylo mu dvanáct, když v jeho zemi začala válka. Bylo mu jen o rok víc, když z vlasti uprchl. Bylo mu 23, když přijel do Norska, jedné z nejbezpečnějších zemí světa. A bylo mu 31, když mu norský občan Anders Breivik na pohádkovém ostrůvku Utoya zastřelil mladšího bratra.

To je příběh Chálida Ahmeda, norského politika somálského původu. Muže, který zažil tolik hrůzy, že by to vystačilo na několik lidských životů. Muže, který už zase ztratil pocit bezpečí.

Dvaadvacátého července 2011 se Chálid na Utoyi probudil brzo. Cítil se divně. Srdce mu bušilo a ruce se třásly. Trápila ho zlá předtucha. Hned si sbalil věci a Mubarakovi a Ismaílovi, svým mladším bratrům, řekl, aby udělali to samé. Protože se jede domů. Bratři nechtěli. Na tábor, který běžel už několik dní, totiž dorazili jen den předtím, když se vrátili z dovolené v Bulharsku. "No tak, sotva jsme přijeli! Dopřej nám aspoň jeden den tady na Utoyi!" přemlouvali Chálida. Ustoupil s podmínkou, že domů se pojede druhý den ráno. O pár hodin později přijel na ostrov Anders Breivik. Ani ne dvacetiletý Ismaíl se pak domů už nikdy nevrátil.

Přijel z bojů v Mogadišu

Chálid Hadži Ahmed se narodil v roce 1979 v Mogadišu. Z doby, kdy v Somálsku propukla krvavá občanská válka, si pamatuje mrtvoly na ulicích, zvuk střelby a záblesky raket v dálce. Ale jinak se mu jako dítěti tehdejší život v Mogadišu zdál vcelku normální. Chálidův otec však pochopil, že k normálu má tenhle chaos daleko, a po roce odvezl rodinu pryč. Do Jemenu, k příbuzným. Začal pracovat, děti nastoupily do školy. Deset let tak žili. Chálid se potom na dva měsíce zkusil vrátit do Somálska, ale jen tam zjistil, že se od jejich odjezdu nic moc nezměnilo. A nakonec s pomocí strýce a jeho známých odletěl do Itálie.

"Tam mě vyzvedl nějaký strýcův známý a vlakem přes celou Evropu mě dovezl do Norska," vypráví dnes Chálid. Sedí přitom na terase jedné restaurace v Hamaru, ospalém městečku severně od Osla. Tady už léta žije a pracuje. Prošel uprchlickým táborem, kolečkem žádostí o trvalý pobyt.

77 zabitých

Brutální útoky norského pravicového extremisty Anderse Behringa Breivika šokovaly před rokem, 22. července, celou Evropu. Ještě týž den zveřejnil Breivik na internetu svůj manifest a deník, v němž popsal přípravu na atentáty. K nim se posléze přiznal a prohlásil, že se cítí nevinen, protože byl k činu údajně donucen vládní politikou podporující přistěhovalectví.

Útoky byly dva
Při prvním vybuchla bomba ve vládní čtvrti v centru Osla. Exploze si vyžádala osm obětí a 11 lidí bylo vážně zraněno. Při druhém přijel Breivik převlečený za policistu na ostrov Utoya asi 35 km od Osla, kde se nacházelo asi 600 převážně mladých lidí na mládežnickém táboře vládní Norské dělnické strany. Bez varování začal do lidí střílet - zemřelo 69 lidí.
Rozsudek se blíží
Stran Breivikova duševního zdraví bylo vypracováno několik lékařských posudků. Zatímco listopadová zpráva Breivika označila za nesvéprávného (tudíž mohl být maximálně doživotně internován na psychiatrii, podle novějšího posudku trestně odpovědný je (a hrozí mu 21 let vězení). Soudní proces s Breivikem začal letos 16. dubna, rozsudek by měl padnout 24. srpna.

"Nestěžuju si. Ba naopak. Všichni byli tehdy milí a vstřícní a podmínky v táboře skvělé." O rok později za ním přijeli rodiče, tři bratři a dvě sestry. Povolení k pobytu dostali všichni, načež je norská vláda poslala právě do Hamaru.

Život se zase ustálil. Lépe než v Jemenu, samozřejmě. Chálid během krátké doby složil zkoušku z norštiny a absolvoval testy srovnatelné s norskou maturitou. Začal pracovat – učil francouzštinu. To bylo zhruba v roce 2005, kdy také vstoupil do AUF, mládežnické organizace norských sociálních demokratů. O pár měsíců později už byl šéfem hamarské pobočky a v létě 2006 poprvé vyrazil na tábor na Utoyu. Byl okouzlen. Z ostrova, z atmosféry, z lidí kolem. Jezdil pak na tábor rok co rok.

Tragickým paradoxem je, že loni jet neměl. Utlumil totiž trochu své aktivity v AUF, aby se mohl zase věnovat učení a taky lokální politice (byl zvolen do hamarského zastupitelstva). Jenže v březnu 2011 odešel z hamarské AUF její šéf a Chálid se nabídl, že "to na chvíli vezme". Utoya 2011 se tak nevyhnutelně ocitla v jeho pracovním kalendáři.

Ten den nezapomene

Ten den, pátek 22. července, se mu pořád vrací. Pamatuje si každou vteřinu. "Celé to začalo odpoledne, po výbuších v Oslu. Všichni najednou jen zírali do mobilů. Vedoucí tábora svolali děti do společenské místnosti. Řekli jim, že v Oslu byla exploze, ale nikdo zatím neví, co se stalo. A taky, že premiér Stoltenberg je sice v bezpečí, ale že se pravděpodobně zruší jeho návštěva na Utoyi, která se měla uskutečnit v sobotu," vzpomíná Chálid. V tu chvíli si myslel, že se splnila ta jeho ranní zlá předtucha.

Rozhodl se, že se vydá loďkou na pevninu za kolegou, který seděl v registračním místě. Tím musel projít každý, kdo chtěl na Utoyu. "On tam byl sám a já si pomyslel, že by bylo dobré jet za ním, dělat mu společnost. Vydal jsem se k lodi, ale v půli cesty jsem si uvědomil, že jsem zapomněl mobil. Tak jsem se vrátil do hlavní budovy. Zrovna včas, můj mobil zvonil, volala sestra. Říkala, že ten výbuch v Oslu byl teroristický útok. A taky že mluvila s mámou a uklidňovala ji, že já, Ismaíl a Mubarak jsme daleko, na ostrově, že se nám nic nemohlo stát."

Pak se ozvala střelba. Tak silně, že ji slyšel nejen Chálid, ale přes telefon i sestra.  "Co to je? Já slyším výstřely," vyhrkla. Chálid myslel, že asi ohňostroj. A potom ho uviděl. Z okna v prvním patře hlavní budovy sledoval, jak se blíží... policista.

Breivik šel klidně, rozvážně. "Jde sem policajt, asi nám řekne víc o tom, co se stalo v Oslu. Zavolám ti později, jo?" řekl ještě Chálid sestře a zavěsil. Znovu vyhlédl z okna. Viděl, jak se k vysokému muži v uniformě blíží dívka. "Asi se ptala, co se děje. On ji dvakrát střelil do břicha. A pak ještě do hlavy. V tu chvíli bylo jasné, že ten člověk sem přijel vraždit."

Chálid začal křičet. Všechny, kdo byli v místnosti s ním, vyhnal ven. Do lesa, schovat se. Doběhli k vodě. "Kdo umíte plavat, prostě plavte. Pryč," přikázal dětem. Kde jsou bratři, to v tu chvíli nevěděl. Zato moc dobře věděl, že Ismaíl neumí plavat.

Slyšeli jen déšť a střelbu

Trvalo to věčnost. "Bylo vlastně ticho. Slyšeli jsme jen déšť a šumění stromů. A střelbu," popisuje Chálid. Skrýval se se skupinkou dalších v lese, měnili místa. Nevěděli, zda je střelec sám, nebo je jich víc. Několikrát měli pocit, že už slyší, jak se blíží loď nebo helikoptéra. Střelba utichala a zas propukala, odkud se ozývá, bylo těžké určit.

"Byla tam ozvěna." Pak slyšeli měkký, příjemný mužský hlas. "Jsou tu nějací lidé? Střelec je zneškodněn, můžete vylézt. Mluvte se mnou," říkal. Tři dívky vyšly. Breivik je okamžitě zastřelil.

"Že jsme opravdu zachráněni, to jsme pochopili, až když jsme z posledního úkrytu viděli, že ke břehu dorazila loď. Už nikdo nestřílel. Všichni jsme se k lodi rozběhli. Kolem ležela těla."

Chálid běžel jako šílený. Uklouzl a spadl. A přímo tam, proti sobě, uviděl bezvládné tělo svého bratra. "V tu chvíli mi nedošlo, že je to on." Vlastně mu to museli říct. "Pak všechno zmizelo. Byl jsem tam jen já a Ismaílovo tělo. Šel jsem k němu a vzal ho za ruku. Byla strašně studená. A pak jsem prostě šel na loď, byl jsem úplně mimo. Chtěl jsem brečet, ale nešlo to. Myslel jsem na to, že musím najít Mubaraka."

Našel. Na pevnině. Seděl polonahý, zabalený v dece a třásl se. O smrti Ismaíla mu někdo stačil říct dřív než Chálid. Mubarak začal křičet a tlouct hlavou o zeď. Nevěřil. Chálid k němu běžel a objal ho.

Sešli se v soudní síni

Breivika pak viděl až po mnoha měsících v soudní síni v Oslu. Proces prý ani moc nesledoval, k soudu se vydal jen v den, kdy se probírala zpráva z pitvy jeho bratra. Naštvalo ho, že Breivik, "to nelidské zvíře", sedí před soudem důstojně, v obleku.

"Měl by být v kleci. Vždyť to není člověk," říká Chálid. Má prý zlé sny, vcelku často. Ze začátku se taky bál být sám, ale to už překonal. Hodně pracoval, účastnil se stranické předvolební kampaně, bral to jako terapii. Doufá, že Breivik už nikdy, nikdy nevyjde na svobodu.

"Měl by jít do psychiatrické léčebny a z ní pak navždy do vězení," říká. Chálid se stará o mámu a tátu. Ten je na tom nejhůř. Má pocit, že je to všechno jeho vina. Protože on sem rodinu přivezl. "A já? Mně jen zase vzali pocit bezpečí."

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

  • Nejčtenější

Írán zaútočil na Izrael. Armáda zachytila většinu střel, pomohli spojenci

13. dubna 2024  20:38,  aktualizováno  14.4 8:54

Sledujeme online Írán vyslal na Izrael desítky bezpilotních letounů a také rakety. Je to odveta za útok na íránský...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ženu soudí za sex se psem i zneužívání syna a vnuka. Byla to terapie, hájí se

15. dubna 2024  12:28,  aktualizováno  13:33

U Krajského soudu v Ústí nad Labem začalo projednávání případu dlouhodobého sexuálního zneužívání,...

Rusové zničili Ukrajině elektrárnu, Polsko kvůli útokům vyslalo stíhačky

11. dubna 2024  8:15,  aktualizováno  12:37

Sledujeme online Rusko v noci na čtvrtek podniklo rozsáhlý útok na energetickou infrastrukturu ve čtyřech...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z léta opět do mrazů. V příštím týdnu bude i sněžit, varují meteorologové

11. dubna 2024  16:11

Léto se ještě zdaleka neblíží. Upozorňují na to meteorologové a dodávají, že podle všech modelů do...

Česko bez výjimky, ujištěním navzdory. Co přesně stojí v migračním paktu

19. dubna 2024

Premium Evropská unie schválila migrační pakt a od roku 2026 budou muset jednotlivé státy přijmout svůj díl...

ANALÝZA: Zbožný, prostý, ale silný. Čím Indy tolik uhranul fenomén Módí

19. dubna 2024

Premium Naréndra Módí válcuje Indii jako málokterý jeho předchůdce. Zdá se nezastavitelný, podobně jako...

Prezident Pavel vyzval v americké CNN, aby Kongres schválil pomoc Ukrajině

18. dubna 2024  23:09

Český prezident Petr Pavel Spojené státy, aby schválily podporu pro Ukrajinu. Řekl to v pořadu...

Slovenská sbírka na munici pro Ukrajinu splnila finanční cíl za necelé dva dny

18. dubna 2024  14:40,  aktualizováno  20:53

Zatímco slovenská vláda se pomoci svému ukrajinskému sousedovi zdráhá, slovenští občané už na...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...