Mark McMenemy, moderátor pořadu GreenTeam

Mark McMenemy, moderátor pořadu GreenTeam | foto: archiv Spektrum Home

Maďarský zahradnický guru: Také se vracíme k pěstování vlastní zeleniny

  • 15
Před lety se přestěhoval z Budapešti do malého vesnického domku s velkou zahradou. Do zahradničení se pustil bez sebemenší potuchy, jak na to. Jmenuje se Mark McMenemy a dnes radí se zahradou milionům televizních diváků prostřednictvím televizního pořadu Green Team na stanici Spektrum Home.

Ve spolupráci s tímto pořadem probíhá na iDNES.cz až do 29. července soutěž O nejkrásnější zahrádku. (Veškeré informace k soutěži najdete v článku Pošlete fotku své zahrádky a vyhrajte ceny za 100 tisíc. Pravidla soutěže najdete zde.) Stejně jako v Maďarsku, kde pořádají podobnou soutěž, bude Mark McMenemy i v Česku členem odborné poroty. Proto jsme ho podrobili krátkému výslechu.  

Vítězné maďarské zahrady

Jak vůbec vznikl nápad na nekonvenční pořad o zahradničení?
Když jsem se před lety přestěhoval z Budapešti na vesnici, mé nadšení ze zahradničení těžce převažovalo nad znalostmi. Následně jsem se ale spoustu věcí naučil. A během mé tehdejší práce na jiném televizním projektu jsem si řekl, že podobných amatérských fandů musí být spousta. A že by určitě ocenili pořad, který hravou a srozumitelnou formou radí a ukazuje, jak konkrétně pečovat o zahradu nebo pokojové květiny. Tak vznikl Green Team.

Máte se svými diváky zpětnou vazbu, píší si o témata?
Nejčastěji dostáváme dotazy na orchideje a růže. Touží i po radách, jak docílit krásného trávníku. A poslední dobou roste zájem o tipy, jak dosáhnout skvělých výsledků bez použití chemie, přirozeně a přátelsky vůči přírodě.

Green Team natáčíte v Maďarsku. Přemýšlel jste o natáčení třeba v České republice?
Česko je pro nás zajímavá země, zahradničení má u vás dlouhou tradici. A péči o rostliny, i když třeba jen o pokojové, se věnuje hodně lidí, i mladých. Upřímně, přemýšlel jsem, že pokud to bude možné, přijeli bychom natočit vítěznou českou zahrádku naší soutěže a věnovali jí celou jednu epizodu GreenTeamu. Uvidíme.

Jezdí Maďaři o víkendu a na prázdniny na chaty a chalupy jako lidé v Česku?
V dnešní době se většina lidí u nás stará o trávníky u svých domů nebo o květiny, které mají v bytech. Těžko byste v Maďarsku našli domácnost, ve které by nebylo alespoň pár květináčů nebo truhlíků. Zájem o "chalupaření" ve stylu před dvaceti třiceti lety u nás spíše upadá.

Mark McMenemy

Po mamince Maďar a po tatínkovi Brit, moderátor televizního seriálu GreenTeam, který vysílá Spektrum Home denně v 11, 17 a 22 hodin s českým dabingem. Jeho první televizní pořad o zahradničení se jmenoval Greenhorn (2005), u nás ho vysílala televize "deko", předchůdce Spektrum Home. Následovaly další seriály (TV Paprika či Minimax) v nichž radil, jak mít krásnější zahradu, byt či dům. Další seriál připravuje pro Spektrum Home na září. Volný čas Mark tráví, jak jinak, na zahradě s manželkou a pětiletým synem.

Jak byste tedy popsal maďarského zahrádkáře?
Za komunismu si většina maďarských zahrad vystačila s trávníkem a tújemi. Po pádu železné opony lidé začali zjišťovat, jak pestře se dá zahrada pojmout. Přišly nové technologie, nová kvalita sazenic a nové odrůdy, lidé se obecně začali víc zajímat o estetiku prostředí, ve kterém žijí. Nyní sází spousty rostlin, tvoří nádherné zahrady v různých stylech, třeba v anglickém nebo německém.

Slyšel jsem, že se u vás lidé vrací k vlastnímu pěstování bylinek, zeleniny a ovoce, to samé se děje u nás.  Řekl bych, že i maďarské veřejnosti došla trpělivost s mizernou kvalitou tohoto sortimentu ve velkých obchodech. Navíc se u nás obyvatelé měst spojují dohromady, pak si pronajmou malý pozemek, klidně uprostřed města, a svépomocí si na něm pěstují, co potřebují. Takový návrat k přírodě oceňuji, je to krok správným směrem.

České zahrádkáře trápí španělský slimák. Jste-li na tom v Maďarsku stejně, víte, jak se ho zbavit?
Tento plž opravdu způsobuje spoustu problémů i u nás. Dobře vím, jak je těžké se ho zbavit. Jedním z řešení je využít jeho přirozené nepřátele, třeba žáby, kachny nebo ježky. Věřte, že pár kachen vyčistí zahradu od plžů během několika dnů. Můžete zkusit i další způsob. Vezměte plastovou misku a zasaďte ji do země tak, aby jeden až dva centimetry vyčnívala. Nalijte na dno trochu piva a účinná past je hotová. (Další tipy, co platí na slimáky, najdete zde.)

Jedna z maďarských zahrad, které se v maďarské verzi soutěže O nejkrásnější...
Jedna z maďarských zahrad, které se v maďarské verzi soutěže O nejkrásnější...

Jsou Maďaři zvyklí platit za profesionální zahradnické služby, nebo si raději všechno dělají sami?
Záleží na jednotlivcích. Někdo pochopil, že když přenechá návrh nové zahrady architektovi, ušetří si spoustu času a v jistém smyslu i peněz. Lidé se rovněž začínají víc soustředit na kvalitu než na nemístně levné rostliny, které se ale často nedožijí konce sezony, natož aby byly schopné přezimovat.

Co byste jako člen odborné poroty soutěže o nejkrásnější českou zahrádku poradil soutěžícím?
Vkus je vždycky individuální záležitost, ale obecně můžu říct, že leckdy méně znamená víc. Třeba v tom smyslu, že ve výsledku v zahradě záleží spíše na umístění jednotlivých rostlin a jejich celkovém sladění s daným prostředím než na jejich množství.

Podívejte se na archivní ukázku z pořadu GreenTeam, okénko pro pěstitele pokojových květin:

1. června 2012