Bitvu o Damašek zachytili povstalci na amatérských záběrech

Bitvu o Damašek zachytili povstalci na amatérských záběrech | foto: AP

Atentátník zaútočil na srdce syrského režimu. Zabil i Asadova švagra

  • 485
Čtyři dny trvající bitva o Damašek se dále přiostřila. Na budovu velení bezpečnostních sil zaútočil atentátník. Při bombovém útoku zemřel mimo jiné syrský ministr obrany Dáud Radžha a jeho náměstek a zároveň švagr prezidenta Ásif Šaukat. Další klíčové figury režimu jsou zraněny.

Terčem útoku bylo velení bezpečnostních sil v centru Damašku v době schůzky ministrů a vysokých bezpečnostních činitelů. Zatím není jasné, jak se atentát odehrál. Zatímco státní televize oznámila, že útočil sebevražedný atentátník, syrské opoziční zdroje hovoří o bombě umístěné v budově.

V každém případě atentátník zasadil syrskému režimu citelnou ránu. Při útoku zemřely nejméně dvě důležité postavy z okruhu prezidenta Bašára Asada.

Výbuch nepřežil pětašedesátiletý ministr obrany Dáud Radžha a jeho náměstek a zároveň švagr prezidenta Bašára Asada. Ásif Šaukat údajně zemřel po převozu do nemocnice. Generál Šaukat byl manželem prezidentovy sestry Bušry, připomněla televize BBC na svém webu.

Kromě nich zahynul i bývalý šéf obrany generál Hasan Turkmání. Několik dalších Asadových opor bylo vážně zraněno. Je mezi nimi i šéf syrské tajné služby Hišam Bechtiar či ministr vnitra generál Muhammad Ibráhím Šaar. Asad okamžitě novým ministrem obrany jmenoval dosavadního náčelníka generálního štábu Fahda Faradže.

Reakce USA

Bílý dům uvedl, že mírové řešení syrského konfliktu už není možné. Sledují syrské vojenské objekty a doufají, že chemické zbraně jsou v rukou vlády. "Dveře jsou zavřené, potřebujeme jednat jednotně, abychom mohli pomoct obyvatelům Sýrie," řekl mluvčí Bílého domu Jay Carney.

O útoku informovala syrská státní televize a detaily potvrzují i bezpečnostní zdroje. Jinak je pro zahraniční novináře působící v oblasti těžké nezávisle ověřit tvrzení Damašku i syrské opozice, upozornila BBC.

Arabské televizní stanice později odpoledne odvysílaly živé záběry desítky bouřících rebelů shromážděných kolem sídla velení bezpečnostních sil. Televize je ukázala, jak zapalují ohně a hrozí zbraněmi. V pozadí byl vidět hustý dým, nešlo však rozeznat, zda hoří budova nebo něco blízko ní.

My to udělali, tvrdí hned dvě skupiny povstalců

Agentura Reuters s odvoláním na syrské bezpečnostní zdroje uvedla, že atentátník pracoval jako bodyguard v Asadově nejbližším okruhu.

Citelný úder

"Tento bombový útok je svým způsobem dosud nejúspěšnější přímý útok na režim," okomentoval dění v Damašku analytik Gala Rijání s tím, že základnu prezidenta Asada určitě oslabí a může i vyvolat další dezerce vysoce postavených činitelů, kteří si teď uvědomí, že nejsou nezranitelní.

Zároveň prý ale nesignalizuje blízký Asadův pád. "Myslím, že příštích několik dní bude kritických pro nějaký signál, kam se bude konflikt dále ubírat. Přinejmenším můžeme očekávat, že se situace bude dále zhoršovat. Ale podle mě bude zapotřebí mnohem více, než co se stalo, aby Asadův režim padl," řekl agentuře Reuters.

Vládní jednotky jsou dle něj stále vyzbrojeny mnohem lépe než povstalci. "Je to důležitý vývoj, ale jsem přesvědčen, že ofenziva (povstalců) bude odražena. Psychologicky ale zřejmě nakopne povstalce a může vyvolat více dezercí na vysokých postech," podotkl.

K zodpovědnosti za útok se nicméně přihlásily hned dvě skupiny rebelů. Takzvaná Brigáda islámu na Facebooku napsala, že její členové výbušninou zabili několik pilířů režimu. Zásluhu na atentátu si ale připisuje i Syrská osvobozenecká armáda.

Poté navíc jeden z velitelů syrských povstalců, kterého agentura AP jmenovala jako Rijáda al-Asada. Ten tvrdí, že umístil bombu v místnosti, kde se ministři a bezpečnostní činitelé sešli. Zároveň odmítl, že to byl sebevražedný útok. Jak se do objektu dostal, zatím není jasné.

Agentura DPA informovala celkem o pěti mrtvých a dalších zraněných, většinou z řad bezpečnostních pracovníků a jejich rodinných příslušníků.

Exploze u vojenské základny

Později se ozvalo pět explozí nedaleko základny divize syrské armády vedené bratrem syrského prezidenta Máhirem, který je velitelem čtvrté obrněné divize. Není zatím jasné, zda byly jeho síly terčem útoku.

Atentát se odehrál během čtvrtého dne bojů o Damašek. Povstání vypuklo v Sýrii loni v březnu a vyžádalo si od té doby už kolem 17 tisíc obětí. Občas se objevují zprávy i o děsivých masakrech v jednotlivých městech. Opozice z nich obviňuje režim, ten to popírá.

Konfliktem v Sýrii se neustále zaobírá i mezinárodní společenství. Zatím však neúspěšně. Západ chce na režim uvalit v rámci OSN citelné sankce, proti nim se ale staví dva členové Rady bezpečnosti s právem veta - Rusko a Čína.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov po atentátu prohlásil, že v Sýrii se odehrávají rozhodující boje. Zároveň opět varoval před sankcemi, které by dle něj výrazně pomohly rebelům a mohly by zavléct Sýrii do občanské války. Mezinárodní výbor červeného kříže nicméně o víkendu prohlásil, že konflikt v Sýrii už za občanskou válku považuje. Rada bezpečnosti OSN má ve středu hlasovat o nové rezoluci k Sýrii.

18. července 2012


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue