Policejní prezident Petr Lessy nakročil podle premiéra Petra Nečase na dráhu politického aktivisty. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Lessyho chování odporuje pozici policejního prezidenta, tvrdí premiér

  • 1880
Premiér a šéf ODS Petr Nečas se tvrdě pustil do policejního prezidenta Petra Lessyho. Jeho chování podle Nečase není slučitelné s pozicí policejního prezidenta. Lessy minulý týden oznámil, že mu ministr financí Miroslav Kalousek opakovaně volal kvůli vyšetřování nákupu letounů CASA a jeho stranické kolegyně Vlasty Parkanové. V neděli navíc dopisem vyzval policisty, aby nepodléhali politickým tlakům.

"Pan policejní prezident se musí rozhodnout, zda je policejním prezidentem nezávislého, nestranického a nepolitického sboru, nebo zda nakročil cestou politického aktivisty. Tímto směrem nakročil a pohybuje se podle mého názoru již jemně za hranou, což je s chováním policejního prezidenta neslučitelné," řekl Nečas.

Postupu Lessyho v posledních dvou týdnech prý příliš nerozumí. "Respektive bych řekl, že se obávám, že mu začínám rozumět až příliš dobře," poznamenal předseda vlády na tiskové konferenci, která byla původně svolána k jinému tématu, k nominaci prvního místopředsedy Senátu Přemysla Sobotky na Hrad. K Lessymu se Nečas vyjádřil na dotaz jednoho z novinářů.

Lessyho se naopak zastala opoziční ČSSD. "Dnešní výrok Petra Nečase dokazuje, ze z policejní nezávislosti má ve skutečnosti ODS strach," řekl šéf strany Bohuslav Sobotka.

"Premiér zahájil proces, jehož koncem má být odvolání policejního prezidenta Petra Lessyho. Začala snaha o opětovné ovládnutí policie ODS a TOP 09 s cílem dosadit do jejího čela člověka slabého, manipulovatelného a poslušného příkazům politických elit," uvedl šéf poslanců ČSSD a stínový ministr vnitra Jeroným Tejc.

Lessyho se zastal i exministr vnitra a předseda VV Radek John. "Jsem přesvědčen, že jde o snahu znovu ochromit policii. Chování ministra Kalouska a premiéra Nečase prozrazuje, že za celou touto štvavou kampaní má být vynucení odchodu policejního prezidenta a zastrašení všech složek policie," uvedl v úterý John. Policie se podle něj přitom po volbách 2010 nadechla a začala vyšetřovat rozkrádání veřejných peněz, což teď někomu podle Johna vadí.

Aféru rozpoutaly Kalouskovy telefonáty Lessymu

Aféru kolem policejního prezidenta, kterého do funkce prosadil právě John, když byl ještě ministrem, rozpoutalo Lessyho prohlášení před poslanci z výboru pro bezpečnost, že mu Kalousek opakovaně volal a říkal mu, že budou "odstíháni" lidé, kteří mají něco společného s vyšetřováním Parkanové a nákupu letounů CASA.

Bárta tvrdí, že Lessyho má nahradit Červíček

Exministr dopravy Vít Bárta z Věcí veřejných, jejichž bývalý ministr vnitra Radek John jmenoval do funkce Petra Lessy, tvrdí, že už ví, kdo by měl nahradit policejního prezidenta. Na své facebookové stránky Bárta už o víkendu napsal, že to má být náměstek policejního prezidenta pro vyšetřování Martin Červíček. A že se ministra Kalouska při mimořádném jednání výboru pro bezpečnost zastávala poslankyně ODS a zároveň Červíčkova partnerka Jana Černochová.

Bárta připomíná, že byl Červíček šéfem pražské policie. "Tehdy ho na tuto pozici dosadil Ivan Langer místo Vladislava Husáka s cílem oslabit Bémův vliv proti Topolánkovi. Po větách Nečase, že o jeho vládě nebude rozhodovat parta policejních důstojníků, a nyní po vyostřeném konfliktu Kalouska s Lessym, kdy je patrné, že Nečas s knížetem stojí neochvějně za ministrem financí, hrozí intenzivní zákulisní úsilí kompromitovat Lessyho a nahradit jej Červíčkem," napsal Bárta.

Při dalších telefonátech už podle Lessyho bral Kalousek zpátečku (více o vystoupení Lessyho na výboru najdete zde).

Ministr financí to kategoricky popírá. Kalousek říká, že mluvil s Lessym o policejních vozech passatech, což zase odmítá Lessy. Ministr vnitra Jan Kubice, který nemá s policejním prezidentem dobré vztahy, už požádal Generální inspekci bezpečnostních sborů, aby prošetřila okolnosti telefonátů Lessyho s Kalouskem.

Výbor pro bezpečnost, kde mají převahu opoziční ČSSD, KSČM a Věci veřejné, vyzval premiéra Nečase, ať z vlády Kalouska odvolá, protože v demokratické zemi není možné, aby ministr zasahoval do vyšetřování. Usnesení výboru ale není pro premiéra nijak závazné a vládní poslanci na protest proti návrhu usnesení opustili jednání výboru.

Po telefonátech Kalouska s Lessym vyvolává ČSSD hlasování o vládě

Sociální demokraté pak oznámili, že vyvolají hlasování o nedůvěře vládě, které se uskuteční ve středu. Opozice ale nemá potřebných 101 hlasů pro svržení vlády.

Tejc iDNES.cz řekl, že podle sociální demokracie bude účel hlasování splněn tím, že každý poslanec, který bude přítomen jednání, bude muset osobně při hlasování o vládě říci, zda podporuje vládu, ve které sedí ministr Kalousek.

Policejní prezident Lessy poté o víkendu vydal prohlášení, kterým se brání proti vlivu politiků na vyšetřování velkých kauz a burcuje policisty, aby se nedali zastrašit.

"Mám pocit, že policie v této chvíli stojí na ostří nože a může se rozhodovat o její další nezávislosti a schopnosti odhalovat závažné trestné činy i v nejvyšších patrech české politiky. Zda toho bude policie i nadále schopna, však nezáleží ani tak na vůli či nevůli politiků, ale dle mého názoru právě na našem odhodlání a odvaze, na naší morálce a osobní cti," napsal Lessy do svého prohlášení (najdete ho zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video