Ministr Miroslav Kalousek může být v klidu. Inspekce může vyšetřovat jen to, zda trestný čin nespáchali policisté. | foto: Petr Topič, MAFRA

Kalousek může být v klidu. Vyšetřuje se jen možné selhání policistů

  • 1144
Na začátku byl telefonát ministra financí Miroslava Kalouska s vyšetřovatelem podivného nákupu letounů CASA Jiřím Mazánkem, později další tři s policejním prezidentem Petrem Lessym. Vyšetřuje je Generální inspekce bezpečnostních sborů. Kalousek ale může být v klidu. Zkoumá se jen to, zda se něčeho nezákonného nedopustili policisté.

Inspekce nemá vůbec právo zjišťovat, zda něco nepatřičného nespáchal Kalousek. "Naše kompetence začíná tam, kde začíná trestná činnost příslušníků policie. My jsme dostali podnět a naším úkolem je zjistit, jestli se nezákonného jednání nedopustil policista," řekla iDNES.cz mluvčí inspekce Radka Sandorová.

Na inspekci se kvůli telefonátu s Mazánkem obrátil sám Kalousek. A vyšetřuje se, jak je možné, že informace o hovoru "utekly" do médií, konkrétně do týdeníku Respekt, který na Kalouskův telefonát s vyšetřovatelem jeho stranické kolegyně Parkanové jako první upozornil. Mazánek si rozhovor nenahrával, sepsal o něm jen záznam. Šance zjistit, o čem a jak spolu mluvili, se tak blíží nule.

"Ve věci byly zahájeny úkony trestního řízení pro přečin zneužití pravomoci úřední osoby na neznámého pachatele z řad příslušníků Policie České republiky," uvedla v pondělí Sandorová.

Ještě větší rozruch vzbudil minulý týden policejní prezident Petr Lessy, když na mimořádném jednání sněmovního výboru pro bezpečnost oznámil, že i jemu před několika dny volal Kalousek, a to hned třikrát. Navíc poté, co premiér Petr Nečas důrazně členům vlády zakázal, aby volali policejním vyšetřovatelům.

Ani policejní prezident nemá nahrávku hovorů s ministrem

Lessy tvrdí, že mu Kalousek říkal, že budou "odstíháni" ti, kdo mají s vyšetřováním Parkanové něco společného, a že "to nebude dlouho trvat". Pak mu Kalousek volal ještě dvakrát, aby spor zahladil. Ani Lessy si stejně jako Mazánek telefonáty nenahrával (více o vystoupení Lessyho na výboru zde).

Kvůli sporu mezi Lessym a Kalouskem se v pátek na inspekci obrátil ministr vnitra Jan Kubice. Kalousek popírá, že by Lessyho jakkoli zastrašoval. Tvrdí, že se s policejním prezidentem bavil o policejních passatech a že má na to dva svědky, protože Lessymu volal z auta, když jel 4. července na Velehrad. Lessy namítá, že o passatech řeč nebyla a je ochoten jít na detektor lži (více zde).

"Byly zahájeny úkony trestního řízení, bude probíhat naprosto standardní prověřování. Kdybychom slibovali výsledek do týdne, byla by to spekulace. Standardní doba vyšetřování je dva až tři měsíce," řekla iDNES.cz Sandorová.

Ani v tomto případě inspekci nezajímá Kalouskovo počínání, ale to, jak se zachoval Lessy. Pouze kdyby při vyšetřování Mazánka a Lessyho vyšlo najevo, že trestný čin spáchala jiná osoba, vůči níž nemá inspekce oprávnění postupovat, měla by podklady předat policii. Až ta by mohla Kalouska řešit.

Lessy nesepisoval na rozdíl od Mazánka o telefonátech od ministra záznam. Nenahlásil je ani Kubicemu, protože žádnou takovou povinnost nemá. Mluvil o nich až před poslanci, a to s odstupem osmi dnů. Ne sám od sebe, ale až když se ho na to ptal šéf poslanců ČSSD Jeroným Tejc. A policejní prezident výboru vysvětloval, že záznam o telefonátech nesepisoval, protože je nepovažoval za nátlak či zastrašování. Jen Kalouskova slova označil před poslanci za nevhodná.

13. července 2012

"Ani nevím, jak se zastrašuje policejní prezident, když je neodvolatelný," glosoval Kalousek své telefonní rozhovory s Lessym. Svědky, kteří slyšeli, co policejnímu prezidentovi říkal, teď prozradit nechce, až inspekci při vyšetřování. Jedním ze svědků by ale mohl být ministrův řidič, který Kalouska na Velehrad vezl. Ministr financí tvrdí, že si je jist, že inspekce zjistí pravdu velmi rychle.

ČSSD pochybuje, zda bude vyšetřování inspekce nezávislé

To oslabuje důvěru opoziční ČSSD, že vyšetřování bude opravdu nezávislé. "Měl jsem k tomu důvěru až do doby, kdy Kalousek začal tak zdůrazňovat, že to musí prošetřit inspekce. To je pro mě důvodem k opatrnosti. Ostatně šéf Generální inspekce bezpečnostních sborů byl vybírán nedávno vládou, a musela se tedy na něm shodnout celá vládní koalice, tedy i Kalouskova TOP 09," řekl iDNES.cz šéf poslanců ČSSD Jeroným Tejc. Jeho strana vyvolá tento týden ve Sněmovně hlasování o nedůvěře vládě, protože z ní Kalousek nebyl odvolán.

Sociální demokraté jsou ale prakticky bez šance na úspěch. Přidají se k nim jen komunisté a Věci veřejné. Tyto tři strany ale nemají dohromady potřebných 101 hlasů pro svržení vlády. Nečasův kabinet podpoří ODS, TOP 09 i osm poslanců strany Lidem, která se odštěpila od VV. Vládu podrží i poslanci ODS, kteří jsou nespokojení s tím, že koalice minulý týden ve Sněmovně prosadila vyšší daně (více zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue