Armádním letounem CASA vyrazily čtyři klisny Převalského do Mongolska

  • 69
Po třetí hodině odpoledne odletěly v rámci záchranného programu z letiště v Kbelích do své pravlasti čtyři klisny koně Převalského. V aklimatizační stanici v Dolním Dobřejově se je v pondělí s ráno podařilo naložit bez problémů, odpoledne do armádního speciálu také, do úterního večera by měly být vypuštěny na místě.

Celý přesun vzácného nákladu by mohlo o několik hodin protáhnout pouze špatné počasí. Čtyři mladé klisny, které do Mongolska míří nyní, mají posílit tamní stádo, jež utrpělo velké ztráty v drastické zimě let 2009 až 2010. Před ní čítala gobijská populace přes 150 koní, poté jejich počet klesl na pouhých 49.

Tímto transportem zahrada navazuje na loňskou akci, kdy do pravlasti koní Převalského zoo poslala tři klisny a jednoho hřebce. Transport se zdařil, dvě klisny už v Mongolsku dokonce přivedly na svět hříbata.

Na hříbata klisen, které pražská zoo přepravila do Mongolska loni v červnu, se podívejte na tomto dva týdny starém videu: 

27. června 2012

Transport zatím běží podle plánu

Ráno klisny veterinář pražské zoo Roman Vodička uspal a podrobil poslední prohlídce. Pak je chovatelé v aklimatizační stanici v Dolním Dobřejově umístili k boxům, a když se klisny probudily, postavili je do transportní bedny.

Tyto bedny jsou konstruovány tak, aby byly pro přepravu koní co nejvhodnější a transport tak mohl proběhnout bez komplikací. Každá z beden váží sama o sobě 257 kilogramů a v průběhu převozu umožňuje přístup pouze k hlavě, hrudníku a zadním nohám zvířete.

Do pondělího rána ani chovatelé nevěděli, zda odletí vybraná čtveřice klisen nebo některá z náhradnic. Při nakládání ale bylo bylo všechno v pořádku, takže na cestu vyráží Anežka, Spela, Xara a Greta.

Čeká je téměř osmnáctihodinový let s dvěma mezipřistáními a dalších několik hodin pozemního transportu (více info zde). Po desáté hodině už byly klisny na cestě do pražských Kbel, kde zaměstnanci zoologické zahrady přendali transportní bedny s nimi na palubu armádního letounu CASA a poté odletěly do Mongolska.

Projekt WAZA

Krátce před odletem přišla skvělá zpráva, že český projekt Návrat divokých koní nově získal prestižní status oficiálního partnerského projektu WAZA. Světová organizace zoologických zahrad a akvárií takto ocenila přínos pražské zoo pro záchranu koně Převalského před vyhubením.„Zařazení Návratu divokých koní na seznam partnerských projektů WAZA znamená nesmírnou mezinárodní prestiž a je zároveň nejvyšším profesionálním oceněním pro všechny, kdo se na projektu podílejí,“ řekl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

Veškeré aktuality z průběhu převozu koní můžete sledovat na facebookovém profilu Návrat divokých koní.

Na cestu na trase Praha - Kazaň - Novosibirsk - Bulgan mají koně připraveny pytle s mrkví, seno a vodu, aby se mohli kdykoliv během cesty osvěžit. V letadle je kromě veterináře Romana Vodičky doprovází ještě ředitel zahrady Miroslav Bobek a kurátor kopytníků Jan Marek.

Podle letového plánu se během letu uskuteční dvě mezipřistání: v 21:00 L SEČ v Kazani a ve 3:45 L SEČ v Novosibirsku, kde se kromě natankování vymění i posádka.

Po přistání na nezpevněné ploše letiště v Bulganu, kam by měl letoun dosednout 17. července v 8:35 L SEČ (tedy 13:35 místního času), koně čeká ještě zhruba dvousetkilometrová cesta auty do národního parku Gobi B. Neprodleně po příjezdu do parku budou všechny čtyři klisny vypuštěny do aklimatizační obory.

,