Bývalý velitel bosenskosrbské armády Ratko Mladič u soudního tribunálu v Haagu. (3. června 2011)

Bývalý velitel bosenskosrbské armády Ratko Mladič u soudního tribunálu v Haagu. (3. června 2011) | foto: AP

Soud s „řezníkem“ Mladičem pokračuje. V Sarajevu pohřbívají oběti

  • 230
V pondělí se opět rozběhl soud s bývalým vrchním velitelem bosenskosrbské armády Ratkem Mladičem, který čelí obvinění z masakru v Srebrenici a obléhání Sarajeva během let 1991 až 1995. Před soudem si Mladič vyslechl výpověď svědka, který krvavý masakr přežil. V Bosně a Hercegovině se mezitím lidé připravují na symbolický pohřeb obětí srebrenického masakru.

U Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii v pondělí proti Mladičovi svědčil Elvedin Pašič, který přítomné porotě během několika desítek minut popsal tehdejší situaci v zemi. "Před válkou se nám v naší zemi žilo dobře," popisuje Pašič, kterému v době masakrů bylo teprve čtrnáct let a žil na severu Bosny. Se záznamem ze soudního líčení přišel v pondělí server Daily Telegraph.

"Hráli jsme fotbal nebo basketbal. Všechno jsme dělali společně, Muslimové, Chorvaté i Srbové. Vzájemně jsme se respektovali," pokračuje Pašič. Situace v zemi se začala měnit na jaře roku 1992, kdy Pašič poprvé zpozoroval příjezd jugoslávské armády, která místním muslimům salutovala svým tradičním pozdravem.

Pašič dále soudu popsal, jak následně armáda ničila budovy a majetek, útočila na místní vesnice a neznámo kam odváděla obyvatele nesrbské národnosti. V návaznosti na svá předešlá svědectví pak znovu popsal, jak byl během krvavých etnických čistek oddělen od své rodiny a shodou okolností tak nebyl mezi 150 obětmi, které jednotky Mladiče popravily u města Grabovica.

Zatímco před tribunálem v Haagu pokračuje soudní přelíčení, ulice Sarajeva se zaplnily lidmi, kteří v rámci sedmnáctého výročí vzdávají hold obětem masakru v Srebrenici. Na 520 rakví v pondělí projelo za tiché vzpomínky ulicemi Sarajeva směrem k místnímu hřbitovu, kde budou uloženy do země a oběti se alespoň symbolicky dočkají řádného pohřbu.

16. května 2012

"Naše děti se vracejí tam, odkud v roce 1995 odešly, bohužel už nejsou naživu," sdělila se slzami v očích agentuře AFP Munira Šubašičová, ředitelka organizace sdružující ženy, které během masakru v Srebrenici přišly o své manžele.

Mladič byl před rokem dopaden v severním Srbsku po mnohaletém skrývání. Za válečné zločiny, zločiny proti lidskosti a genocidu během bosenské války mu u Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii hrozí doživotí. Proces by mohl trvat tři roky, obžaloba ho nicméně chce urychlit. Hodlá se proto soustředit na nejzávažnější zločiny, z nichž je bývalý generál obviněn. Je to zejména obléhání Sarajeva a masakr v Srebrenici (více čtěte zde).

INFOGRAFIKA - Ratko Mladič


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue