VIDEO: Dali Čechům ekologickou rakev z papíru. Uspěla hlavně díky ceně

  • 115
Podobně jako většina zajímavých produktů uspěl i tento náhodou. Původně si totiž tvůrci mysleli, že zákazníky osloví hlavně jeho vlastnosti. Jak už to však bývá, nakonec rozhodla cena. Řeč je o ekologických papírových rakvích, které vyrábí společnost Komes v malé dílně ve Stránčicích u Prahy.

V roce 1993 přišel kamarád pana Josefa Menouška s nápadem vyrábět ekologické rakve. "Do té doby se u nás dělaly jen klasické dřevěné," vzpomíná spolumajitel firmy Komes. "Konstrukci vymyslel Vláďa Kopecký, já měl prostory," líčí Menoušek úplné začátky.

Firma Komes ze Stránčic již téměř dvacet let vyrábí ekologické papírové rakve...
Firma Komes ze Stránčic již téměř dvacet let vyrábí ekologické papírové rakve...
Firma Komes ze Stránčic již téměř dvacet let vyrábí ekologické papírové rakve...

Jejich prvním zákazníkem byla jedna pražská pohřební služba. V roce 1993 odebrala na zkoušku asi deset nejlevnějších rakví. Do měsíce chtěla další. Pak si nápadu všiml Pohřební ústav Hlavního města Prahy a bylo rozhodnuto. Z práce, kterou vykonávali po normálním zaměstnání, se stala hlavní výdělečná činnost.

Postupně navyšovali objem zakázek a rozšiřovali portfolio směrem k "luxusnějším" rakvím. Dnes už dokážou vyrobit i rakve s klopnou (víkem do oblouku). V nabídce je v základu šest barev a vzorů včetně imitací dřeva, ale pokud budete chtít růžovou rakev, vyrobí vám i tu.

"Na začátku nás bylo šest společníků, někteří ale po čase poznali, že to není zas takové terno a odešli," vysvětluje Menoušek. Firma, která sídlí těsně u hlavního vlakového tahu na Prahu, má v současnosti dva majitele. Celkem živí osm lidí, z toho šest zaměstnanců se stará přímo o výrobu rakví.

Firma soustavně rostla do roku 2000, kdy se průměrný roční obrat ustálil na nějakých osmi devíti milionech korun za rok. Roční produkce rakví se začala počítat v desetitisících. "Od té doby se poohlížíme po odbytištích mimo ČR. Ale není to tak jednoduché," dodává Menoušek. Směrem do Polska to nemá moc smysl, tam dominují klasické pohřby do země. Příležitost nabízejí spíš země na západ od našich hranic, narážejí však na nedůvěru ke spolupráci s firmou z Česka.

Při tom je západní Evropa myšlence papírových rakví nakloněna. Ze zkušeností kolegů ve Stránčicích vědí, že tamní zákazníci spíš než na cenu hledí na ekologický certifikát. Proto se také papírové rakve ve světě pohybují v cenové hladině nákladnějších rakví. Do budoucna by čeští podnikatelé chtěli prorazit v Belgii. Tam se prodeje pohybují v řádu stovek kusů ročně.

Ekologické papírové rakve firmy Komes

Rakev je vyrobena z dřevěné prostorové lištové konstrukce, do ní je vložený pětivrstvý celuózový sendvič - silný karton. Ten se vyrábí z dřevěné hmoty a recyklovaného papíru.

Rakev vyrobí jeden člověk ze 3 připravených rámů, dvou předřezaných kartonů a pár latěk asi za 10 minut. Samotná rakev váží 10 - 12 kilogramů, unese až 150 kg.

Také u nás jejich obliba stále roste. Zejména ve velkých městech se staly standardem pro nízkonákladové nebo bezobřadové pohřby. Výjimku tvoří jižní Morava, kde lidé stále ještě preferují klasické pohřby s dřevěnou rakví. Obrazovou reportáž o nízkonákladových pohřbech najdete zde.

Cenovou politiku si firma přísně střeží. Na trhu totiž panuje tuhá konkurence. Jak ze strany výrobců dřevěných rakví, kteří začali nabízet "odlehčenou" levnější variantu, tak ze strany firem, které papírovou rakev okopírovaly. "Máme sice patent platný u nás a na Slovensku, ale když jsme si spočítali náklady na případné řízení o dalších patentech, tak jsme rezignovali,” popisuje úskalí konkurenčního boje Menoušek.

Navíc na cenu tlačí i pohřební ústavy. Jsou to v podstatě ony, kdo určují koncovou cenu rakví na trhu. Lze však říct, že rakve od Komesu jsou v průměru o třetinu levnější než klasické. V segmentu papírových rakví však nepatří k nejlevnějším na trhu. "Naše konkurence používá tenčí papír, dostane se tak s cenou ještě níž než my. Ale to je cesta, kterou se nechceme vydávat," uzavírá Menoušek.

Za bezmála dvacet let, co se v tomto byznysu pohybují, nezaznamenali ve Stránčicích výtky ke kvalitě rakví. Kromě toho, že unesou až 150 kilogramů, jsou také vystlány speciálním potravinářským papírem. Ten zaručuje, že ven nic neprosákne.