• 0
Bum! V sedm ráno zazněl výstřel a do keňské savany se vyvalila tisícovka běžců. Místo běhání v džungli mrakodrapů si však tito maratonci užili běh v opravdové divočině, v keňské rezervaci Lewa v Safaricom maratonu se kochali scenériemi i pocitem dobrodružství.

Pro většinu účastníků nebylo hlavním cílem běžet co nejrychleji, oni chtěli okusit závod bok po boku s divokými zvířaty. "Klidně tu vedle vás poskakuje antilopa," žasl čínský startující Čang Siao-lung, který dokončil tu nejdelší štreku. Mimo ni tu byl na výběr i půlmaraton a pětka pro juniory.

Závod vznikl v roce 2002 s cílem získat prostředky pro chod přírodní rezervace a také pro zdravotnictví, školství a bezpečnost ve vesnicích sousedících s rezervací.

"Terén byl dobrý a počasí taky," oddechl si John Muchangi, reportér deníku Star, který tu běžel už počtvrté. "Díky mrakům jsme byli ušetřeni klasického vedra."

Třináctý ročník ovládli debutanti na této trati Philemon Baaru (2 hodiny 19 minut a 52 sekund) a Gladys Kerubová (2:48:01), jež byla nejdřív diskvalifikována, protože se původně přihlásila na půlmaraton. "Ale uznali jsme, že vítězství si zasloužila," pronesla Zaheda Suleimanová z organizačního týmu.

Oba šampioni získali 150 tisíc keňských šilinků (v přepočtu asi 36 tisíc korun) a LCD televizi s uhlopříčkou 32 palců, druhý dostal 80 tisíc a laptop, třetí šedesát a mobil.

Vítězem týmové soutěže na trati půlmaratonu byla parta strážců nosorožců, která rozdrtila všechny protivníky navzdory tomu, že všichni nesli dvacetikilový batoh a k tomu flintu. "Takto trénujeme denně," řekl jejich velitel Simon Irungu.