Olga Matušková vystoupila 1. července na koncertě skupiny KTO v Praze při příležitosti nedožitých 80. narozenin svého muže, zpěváka Waldemara Matušky. | foto: Kateřina Šulová, ČTK

Matuška by oslavil osmdesátiny, vzpomínali přátelé i rodina

  • 5
Koncertem skupiny KTO, s níž Waldemar Matuška od poloviny 70. let hrál, si rodina a přátelé připomněli zpěvákovy nedožité osmdesátiny. Program se konal neobvykle v poledne v divadle Ta Fantastika, na místě, kde před pěti lety Matuška slavil 75. narozeniny.

V neděli na Matušku přišli vzpomenout kromě jeho ženy Olgy a syna Waldemara také malíř Kristián Kodet nebo zpěvák Karel Štědrý.

Karel Štědrý (vlevo) a Waldemar Matuška junior vystoupili 1. července na koncertě skupiny KTO v Praze při příležitosti nedožitých 80. narozenin zpěváka Waldemara Matušky.

Matuškovo výročí připadá na pondělí, zpěvák zemřel před třemi lety na Floridě, kam koncem 80. let z tehdejšího Československa odešel. Jeho emigrace byla tehdy pro mnohé překvapením. Matuška patřil k mainstreamu v populární hudbě, stejně jako po celou dobu své kariéry i tehdy veřejně hrál a zpíval, vystupoval v televizi.

Začínal v roce 1960 jako člen Semaforu a kromě výrazného pěveckého projevu k němu patřila image rebela, vzpurného mladíka a jednoho z mála mužných typů v tehdejší popkultuře. Jeho hvězda začala stoupat, zářil v představení Zuzana je sama doma a Člověk z půdy. Přišly i první hity: Árie měsíce, Klokočí, Písnička pro Zuzanu. Zpíval i duety, ty nejznámější s Evou Pilarovou. Jejich Ach, ta láska nebeská byla vyhlášena písní roku a tentýž rok (1962) získal Matuška i svého prvního Zlatého slavíka (druhého v roce 1967).

Koncem 60. let se však začal měnit jeho projev i repertoár a 70. léta udělala z někdejšího kovboje chalupáře (když nazpíval píseň ke stejnojmennému televiznímu seriálu). Tehdy Matuška už nevyhrával Zlatého slavíka jako v 60. letech, ale v médiích byl neustále a publikum mu zůstalo věrné. Se skupinou Kamarádi táborových ohňů hráli country a Matuška působil dojmem tuláka, který se usadil. V USA potom ještě vydal tři desky, šlo o lidové písně, vánoční album pro rodáky a vzpomínky na 60. léta.

31. května 2009

Nedožité Matuškovy narozeniny připomíná kromě koncertu edice kompletu s názvem Nebeskej kovboj, která obsahuje 18 alb. Neschází ani album Jsem svým pánem z roku 1985, jehož název tehdy cenzura nechtěla pustit, ale Matuška ho odmítl změnit. To byl také údajně jeden z důvodů, proč se populární zpěvák rozhodl svou vlast opustit. I když v emigraci v roce 2009 zemřel, pochován je na pražském Vyšehradě. Posledního rozloučení s ním se podle odhadu pořadatelů zúčastnilo přibližně 15 tisíc fanoušků a přátel.