Nečas vyhodil ministra Pospíšila. Nezvládl úspory, tvrdí premiér

  • 3759
Prezident Václav Klaus nečekaně odvolal ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila. Navrhl to premiér Petr Nečas. Řekl, že Pospíšil nezvládal v resortu úspory, chtěl naopak víc peněz. Spekulace se však kloní spíše k tomu, že ministr skončil proto, aby nejmenoval vrchní žalobkyní Lenku Bradáčovou.

Ministrův konec

"Důvodem je manažerské nezvládnutí resortu, především v rozpočtové oblasti. Všichni ministři dělají velmi bolestivé škrty, snižují platy, propouštějí lidi. Celá vláda škrtá, on navrhl navýšení rozpočtu o jednu miliardu. Má důvěra v jeho schopnosti manažersky zvládnout resort klesla pod bod mrazu," uvedl premiér.

Podle Nečase byla napjatá už úterní schůze vlády, která se zabývala přípravou rozpočtu. "Musel jsem na některé ministry velmi výrazně zvýšit hlas a říci jim, že pokud materiál nepodpoří, že je odvolám," popsal premiér. Umění šetřit peníze postavil Nečas nade vše ostatní, Pospíšil ale chtěl přidat peníze Vězeňské službě.

Pospíšilův konec ve vládě byl poměrně rychlý. Exministr řekl iDNES.cz, že se o něm dozvěděl ve čtvrt na deset. Tedy zhruba 40 minut před tím, než se zpráva dostala na veřejnost.

Kdo za Pospíšila

Prakticky ihned po odvolání Pospíšila začala kolovat dvě jména možných nástupců, z nichž by mohl Nečas vybírat.

Marek Benda - poslanec, předseda ústavně-právního výboru
Daniel Volák - první náměstek na ministerstvu spravedlnosti

Kdo by mohl být ministrem, premiér nenaznačil. Nového ministra chce vybrat zhruba do týdne, podle koaliční smlouvy patří křeslo ODS. "Svou představu mám, je jisté portfolio kandidátů, v tuto chvíli ale nebudu oznamovat jména, to by nebylo profesionální," uvedl předseda vlády.

Spekuluje se o tom, že by se ministrem mohl stát dosavadní první Pospíšilův náměstek Daniel Volák nebo šéf ústavně-právního výboru Marek Benda, který patří v ODS mezi Nečasovy spojence. Prvním náměstkem na spravedlnosti byl dříve také šéf ústecké regionální organizace ODS Jan Kubata. "Nabídku do vlády jsem nedostal," řekl ale Kubata. O možném vstupu do vlády nechtěli ve středu mluvit ani Benda a Volák.

Resortu chybějí peníze, vzkázal končící ministr

"Respektuji právo premiéra Nečase vyměnit ministra. Dlouhodobě jsem upozorňoval, že resortu chybějí peníze. Snažil jsem se udělat kus práce. Budu sledovat, kdo se stane mým nástupcem," řekl iDNES.cz ministr krátce po svém odvolání. Dodal, že peníze jako důvod odvolání asi není úplně relevantní.

Na odpolední tiskové konferenci pak připustil, že mu odvolání je poněkud líto. "Odcházím s tím, že se podařilo udělat kus práce, na světě jsou dva důležité kodexy, občanský a trestní zákoník. Podařilo se prosadit Pavla Zemana jako nejvyššího státního zástupce, byl dobrou volbou," řekl Pospíšil.

Mimo záznamy kamer pak s úsměvem prohodil, že tak vysokou účast na politickém pohřbu nečekal. Během briefingu se z jednoho z oken vyklonil úředník a zakřičel "Jirko, jsi náš!" Na závěr briefingu se ozval potlesk ministerských úředníků, kteří v hojném počtu událost sledovali.

Ke sporům o peníze v rozpočtu Pospíšil uvedl, že Česko má nejvyšší počet vězňů za posledních deset let a výdaje na provozování 36 věznic škrtat nejde. "Kdybychom sáhli k dalším restrikcím rozpočtu, prodloužila by se průměrná délka soudního řízení. Tu se přitom v letech 2009-2011 podařilo zkrátit o dva měsíce na 305 dní. Žádné konkrétní reformy, které měly být zvládnuty rychle, mi nebyly vytknuty," prohlásil v narážce na premiérovo tvrzení, že pracoval pomalu.

Byla pravým důvodem Lenka Bradáčová?

Prakticky okamžitě po odvolání Pospíšila se ale objevily úvahy, že skutečným důvodem rychlého vyhazovu z vlády byla snaha zabránit Pospíšilovi, aby jmenoval vrchního státního zástupce v Praze. Vlivnou pozici nyní opouští Vlastimil Rampula, Pospíšil byl připraven jmenovat ústeckou žalobkyni Lenku Bradáčovou, která nedávno dostala do vazby Davida Ratha (podrobnosti o chystaném jmenování Bradáčové zde).

Kdyby podobné scénáře naznačovali jen opoziční politici - František Bublan z ČSSD to označil za ránu právnímu státu - nebylo by to až tak překvapivé. Ale kritický byl i první místopředseda vlády a šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg: "Zdá se, že bitva o nezávislá státní zastupitelství je dočasně prohraná," řekl iDNES.cz (více o reakcích politiků zde).

Ze šesti původních členů vlády za ODS zbyli už jen Nečas a kritizovaný Vondra

Ministr Jiří Pospíšil je devátým končícím ministrem, z toho čtvrtým zástupcem ODS, který v kabinetu skončil (podrobný přehled končících ministrů zde).

Z postu ministra průmyslu se kvůli "odklánění" rodinných peněz poroučel Martin Kocourek, nahradil ho Martin Kuba. Nečasova vnitrostranického rivala Ivana Fuksu vystřídal na postu ministra zemědělství Petr Bendl. Po aféře s nahrávkami naznačujícími uplácení na ministerstvu životního prostředí vládu opustil Pavel Drobil, nahradil ho Tomáš Chalupa.

Z původních členů kabinetu za ODS už ve vládě zůstává jen premiér Nečas a ministr obrany Alexandr Vondra. Rovněž nad Vondrou se vznáší hrozba konce ve vládě, byť není spojená s oblastí obrany. Před časem Vondra nabídl premiérovi funkci k dispozici kvůli aféře ProMoPro.

Věříte, že pravým důvodem k odvolání ministra Pospíšila bylo manažerské selhání?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 středa 18. července 2012. Anketa je uzavřena.

NE
NE 30114
ANO
ANO 626
, , ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue