Policejní žádost je podivná, tvrdila Parkanová po výslechu u poslanců

  • 131
Více než hodinu a půl se exministryně obrany Vlasta Parkanová hájila před mandátovým a imunitním výborem. Ten řešil, zda má být zbavena imunity a vydána policii k trestnímu stíhání kvůli okolnostem nákupu vojenských letounů CASA. "Policejní žádost je z mého pohledu podivná," řekla Parkanová po jednání výboru.

Policie Parkanovou viní kvůli tomu, že si před rozhodnutím o nákupu letounů CASA nenechala udělat expertní posudek ke stanovení ceny. A při nákupu letadel pro armádu vznikla podle posudku, který si nechala udělat policie, České republice škoda 658 milionů korun.

"Přinesla jsem řadu podkladů, nechala jsem si i sama udělat posudek u docenta Gřivny z katedry trestního práva Právnické fakulty. Jednoznačně mluví o tom, že jsem neměla povinnost zadávat znalecký posudek před rozhodnutím o nákupu letadel CASA," řekla po slyšení na mandátovém a imunitním výboru Parkanová.

Na otázku, zda požádá Sněmovnu, aby ji imunity zbavila, odvětila: "Nechte mě na tu otázku reagovat později, třeba na plénu Sněmovny. Nebudu nikoho přesvědčovat, jak má hlasovat, co si má myslet."

Výbor ještě ve středu  nerozhodl. "Sejdeme se kvůli tomu před červencovým jednáním Sněmovny," uvedl šéf výboru Bohuslav Sobotka z ČSSD. Parkanová podle něj popsala výboru své argumenty a pak odpovídala na otázky poslanců.

Politický boj o Parkanovou. Hlavním zastáncem je Kalousek

Hned poté, co policie požádala Sněmovnu, aby byla exministryně obrany zbavena imunity, rozpoutala se o její vydání politická bitva. Své stranické kolegyně se razantně zastal ministr financí a první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Argumentuje tím, že při armádních nákupech nelze stanovit obvyklou cenu a že tento postoj zastává ministerstvo financí kontinuálně řadu let a zastávalo ho už v době, kdy byl ministrem Bohuslav Sobotka z ČSSD.

"Nelze ani předložit znalecký posudek na stanovení ceny obvyklé. Ocenění znalcem by bylo pouze jeho vlastním názorem, nikoli obvyklou cenou. Tento majetek se totiž běžně neprodává," píše se v dokumentu pro Sobotku z roku 2006, když se řešil nákupu transportérů Pandur.

To, že Parkanová nemusela při nákupu letadel CASA žádat o znalecký posudek, podpořil i Ústav státu a práva. "Základní otázkou je, zda zadavatel měl povinnost nechat zpracovat znalecké posudky na ocenění letounů. Závěr je, že takovou povinnost v žádném případě neměl," uvedl ředitel ústavu Jan Bárta (více o jeho názoru čtěte zde).

Zatímco opoziční poslanci jsou zatím přesvědčeni, že by Parkanovou měla Sněmovna vydat, aby se mohla hájit před soudem, politici vládních stran váhají. Sněmovna by o Parkanové měla hlasovat na schůzi, která začíná 10. července.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video