Ona

Spirometrie může pomoci odhalit astma, říká lékařka Jarmila Fišerová

  • 2
Trápí vás častá dušnost, zadýcháváte se při námaze nebo máte už dlouho pocit, že vám leží na plicích kámen? Nebojte se požádat svého lékaře, aby vás poslal na spirometrii. Toto jednoduché vyšetření může pomoci odhalit i začínající plicní onemocnění. Na vše o spirometrii odpovídala čtenářům a čtenářkám OnaDnes.cz primářka Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem Jarmila Fišerová.

V České republice trpí dýchacími potížemi přibližně 20 procent populace. Podle průzkumu Ordinace.cz však třetina z dotázaných nikdy neslyšela o spirometrii - jednoduchém a dostupném vyšetření, které by pomohlo odhalit příčinu opakujících se obtíží. Spirometrie navíc zachytí nemoc v počátečním stadiu, kdy je podle odborníků snadnější ji léčit, a pacienti tak mají větší naději na úspěch.

Na otázky našich čtenářů dnes odpovídala specialistka na spirometrii MUDr. Jarmila Fišerová z Oddělení funkčního vyšetřování Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem.

"Každý astmatik by při stanovení diagnózy měl mít provedenou spirometrii," upozornila v online rozhovoru MUDr. Fišerová. "Bez toho by neměl lékař ani určit diagnózu astmatu. Dále se opakuje dvakrát ročně spirometrie v rámci pravidelných kontrol."

Spirometrie je podle ní vhodná i pro malé děti od tří let. "Metodou impulzní oscilometrie vyšetřujeme děti od 15 měsíců," upřesnila.

"Při správně léčeném astmatu je možné sportovat," dodala lékařka. A to i vrcholově, což dokazují i Lukáš Bauer nebo Petra Kvitová.

Odpovědi primářky Jarmily Fišerové najdete ZDE.

Vyšetření přitom není pro pacienta nijak náročné ani bolestivé, zato je velmi důležité pro stanovení diagnózy.  "Spirometrie u pacientů s bronchiální obstrukcí je srovnatelná s vyšetřením glykémie u diabetika či změřením krevního tlaku u hypertonika," vysvětluje primářka Jarmila Fišerová .

27. 6. Světový den spirometrie

Právě dnešní den vyhlásily mezinárodní odborné společnosti plicních lékařů na celém světě Světovým dnem spirometrie.

Chtějí tak zvýšit informovanost o této metodě, představit ji široké veřejnosti a zvýšit její dostupnost.

Světový den spirometrie zahajuje celosvětovou kampaň, která potrvá několik měsíců.

"Přesto se stále setkáváme s podceňováním významu tohoto vyšetření, což bohužel vede k tomu, že pacientů s asthma bronchiale či s chronickou obstrukční plicní nemocí není včas diagnostikováno a není zahájena včasná terapie," dodává.

Pro koho je spirometrie?

Spirometrie je vyšetření, které mohou absolvovat lidé bez omezení věku, u dětí je základní spirometrie obvykle proveditelná již od tří až čtyř let. K dispozici jsou v současnosti i metody pro vyšetření nespolupracujících menších dětí, ty jsou však náročnější a nejsou rutinně k dispozici.

V České republice provádějí spirometrické vyšetření především plicní lékaři - pneumologové a dále alergologové, dětští pneumologové a také odborníci na pracovní lékařství a nemoci z povolání a sportovní medicínu. Vyšetření je možno podstoupit v ambulanci těchto lékařů, podrobnější testy se provádějí ve specializovaných laboratořích. Celkem se spirometrie vyšetřuje asi na 600 místech v České republice.

MUDr. Jarmila Fišerová

je primářkou Oddělení funkčního vyšetřování Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, členkou České pneumologické a ftizeologické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně.

Kromě toho, že je uznávanou specialistkou na spirometrii, je také její velkou propagátorkou.

Kdy jít na vyšetření?

Na spirometrické vyšetření by měl jít každý pacient, který má obtíže při dýchání - zadýchává se, má pocit dušnosti, tlaku na hrudi, staženého hrudníku, potíže s tím se nadechnout nebo vydechnout, pískání na hrudníku, pocit vrzání, kašel… To všechno jsou indikace pro provedení spirometrie.

Jako součást své léčby ho znají pacienti s astmatem, alergiemi nebo chronickou obstrukční plicní nemocí. Lze je využít také ke zjištění celkové kondice člověka.

Na kontroly chodí i olympionici

"Doporučuji všem, kteří mají problémy, aby na spirometrii šli," říká Petra Kvitová. "Jen pokud zjistíte, co vám opravdu je, můžete svůj stav zlepšit. Teď když vím, že mám zátěžové astma, mohu se na zápasy patřičně připravit."

"Díky spirometrii se zadýchám už jen v prudkém stoupání, kdy to je normální,"  souhlasí Lukáš Bauer.

Nechte se vyšetřit zdarma

V rámci Světového dne spirometrie se můžete i vy nechat zdarma vyšetřit ve specializovaných zdravotnických zařízeních ve 12 městech po celé České republice.

Například ve fakultní nemocnici v Brně, na plicní klinice v Hradci Králové nebo na oddělení alergologie a klinické imunologie Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze.

Další spirometrická pracoviště, kde si můžete nechat bezplatně zkontrolovat funkci svých plic, najdete ZDE