Případ Davida Ratha motivuje k upozorňování na korupci | foto: Dan Materna, MAFRA

Lekce Rath má výsledek: lidé sami hlásí korupci

  • 586
Policejní tažení proti velkým rybám korupce přineslo první výsledek. Lidé se přestali bát a začali úplatky sami oznamovat. A ne až po letech - čím dál víc jich chodí korupční případy oznamovat v samém začátku, řekl v rozhovoru pro MF DNES ředitel protikorupční policie Tomáš Martinec.

"Přestává být obava trestné činy oznamovat. Každým rozsáhlým případem, který se podaří dotáhnout do konce, se nám okamžitě zvýší frekvence oznamovatelů trestné činnosti," říká Martinec.

Tomáš Martinec

Neskrývá radost z toho, že lidé pochopili - nejspíš i zásluhou pozatýkání osmi lidí v případu bývalého hejtmana Davida Ratha - že nejúčinnější je oznámit korupční případ co nejdřív.

"Když chce někdo trestnou činnost oznámit, ať se na nás obrátí v počátečním stadiu, abychom mohli začít s dokumentací trestné činnosti. Když přijde později a řekne: Před dvěma lety ode mě chtěli úplatek, tak co my můžeme prověřovat? Je to často už jen tvrzení proti tvrzení," říká Martinec.

Velký rozhovor s ředitelem protikorupční policie MartincemČtěte v sobotu, 23. 6.

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

Podle něj častějšímu oznamování pomáhá i to, že "sumy, o které si říkají různé zájmové skupiny, jsou už tak astronomické, že se to podnikatelům pomalu přestává vyplácet". A tak jdou na policii.

Případ zmanipulovaného výběrového řízení na rekonstrukci zámku v Buštěhradě, což je podstata stíhání Davida Ratha a spol., ukazuje, že policie dokáže s pomocí státního zástupce a s využitím odposlechů a sledování případ dotáhnout k zatčení při činu a následnému obvinění.

5. června 2012

Stejně tak neodkládá ani léta prověřované kauzy, jak ukázala před týdnem zvratem v případu předraženého nákupu armádních letadel CASA: požádala Sněmovnu o vydání poslankyně a exministryně obrany Vlasty Parkanové.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video