Proměna pokojů jim vehnala slzy do očí. Splněný sen netradiční rodiny

  • 68
Děti, morčata, kočka, pes. Klasický výčet, ale nikoli klasická rodina. Maminka, která si vzala do pěstounské péče několik dětí, se má co ohánět, na nové dětské pokoje jí opravdu nezbývá.

Před paní Ivanou je nutné smeknout: k vlastním, dnes už dospělým dětem si přibrala hned několik dalších. Dlouholetá pracovnice Fondu ohrožených dětí se snaží postupně opravit starý domek, aby se "její" děti měly kam vracet. Zatím jí však finance dovolily zřídit v domku jen koupelnu a klozet, toto hygienické zázemí zde totiž nebylo. Teď v domku bydlí s pěti dětmi, nejstarší dcera je již dospělá.

Michaela Procházková a Ladislav "Bivoj" Kožíšek, designéři televizní show Jak se staví sen (Prima family v sobotu 23. června v 18:00 ), tak dostali za úkol předělat dva dětské pokoje.

Pokoj chlapců (a dvou morčat) před proměnou

Pokoj dívek před proměnou

Kromě vrzající "houpací" podlahy je čekala dokonce i výměna oken v chlapeckém pokoji. Zde byla okna v tak hrozném stavu, že se musela zalepit montážní pěnou, aby do pokoje netáhlo.

Práce pro řemeslníky

Výměna oken nebyla jednoduchá, nejdříve se musela zvládnout nová vyzdívka pod nimi a teprve poté nainstalovat nová plastová okna. Podlaha, která místy připomínala trampolínu a vrzala jako na strašidelném hradě, vypadá sice na fotografiích poměrně dobře, ale v reálu  byl její stav opravdu hodně neutěšený.

"Musí se vytrhat, dát nové rošty a na ně OSB desky, teprve pak lze pokládat novou plovoucí laminátovou podlahu s voděodolným spojem," popisovala Michaela Procházková plánovaný postup před začátkem prací. Staré dveře stačilo opravit a nově natřít. Samozřejmě se muselo vymalovat.

Dívčí pokoj dostal teplé barvy, jako dekorace posloužily samolepky motýlů. Ty vystřídaly staré obrázky z puzzle. Použití paland i v místnosti děvčat, kde byly původně dvě válendy, uvolnilo prostor. Naštěstí je zde pro toto řešení dostatečně vysoký strop.

Dívčí pokoj zdobí samolepky motýlů.

Klučičí ráj

Pokoj chlapců, dvanáctiletého a třináctiletého, se nese v chladnějších zelených a šedých barvách barvách s černými akcenty. Samolepky letadel lze snadno vyměnit , jinak však ostatní vybavení může posloužit za pár let i dospívajícím "mužům".

Komfortní řešení palandy s bezpečným výstupem po schůdkách, v nichž je navíc úložný prostor, navrhla Michaela Procházková pro českou Jitonu. Provedení nabízí dostatek soukromí pro každého chlapce.

Na okna přišly posuvné stínicí panely (Maron) z materiálu s označením Domino. Je velmi odolný, omyvatelný, neprůhledný, přitom propouští dostatek světla.
Pracovní stolek pod okny musí posloužit pro oba chlapce, byť je pohyblivé rameno jistě zamýšlené jen jako rozšíření pracovní plochy.

Pod plovoucí podlahu musely přijít nejdříve OSB desky pro její vyrovnání.

Ve schodech na palandu jsou i úložné prostory.

Plovoucí laminátová podlaha má speciální voděodolné spoje.

Ale buďme upřímní: učí se dva puberťáci u stolu a najednou? V tomto věku tráví většina teenagerů čas v posteli, kde odpočívají, čtou si, konzumují, co se jim právě zlíbí...

Náklady

Stavební práce a podlaha        73 300 Kč
Okna                                        35 500 Kč
Nábytek                                  116 000 Kč
Textilie                                      17 700 Kč
Dekorace a dárky                    14 328 Kč

Celkem                                  256 828 Kč

Do obou pokojů pak navrhla Míša Procházková svítící květináče. LED osvětlení může v noci fungovat jako praktické "naváděcí" světlo, v šeru pak vytváří lehce romantickou atmosféru.

Reakce pěstounské maminky byla samozřejmě jasná: velké nadšení. Z děti reagovala spontánně hlavně nejmladší, devítiletá dcera. Chlapci si na nový pokoj musí patrně zvyknout, stydlivá reakce je u dětí v pěstounské péči běžná.