Z rozpadlé zbořeniny v Braníku se vyloupla bílá vila se třemi byty

  • 61
V kopcích pražského Braníku stojí bílá vila. V roce 1937 ji pro svou rodinu navrhl stavitel z Prahy, který měl rád funkcionalismus. Po válce stopy rodiny mizí a z domu se stává mateřská školka. Po revoluci vila chátrala, až ji koupil soukromý investor a postavil v ní tři byty. Dům se podařilo zachránit.

Prvorepubliková vila prožívala své nejhorší období po revoluci. Mateřská škola byla zrušena a opuštěná stavba dvacet let chátrala. Vila byla v dezolátním stavu, velmi vlhká, na střeše byl navezen zásyp do výšky 70 centimetrů, proč, to nikdo netuší. 

Majitel si tedy nekupoval pěkný dům v Praze, ale doslova zbořeninu se zahradou proměněnou na dětské hřiště. Nechyběla ani oblíbená prolézačka-zeměkoule.

Vila v Braníku

Nový vlastník se rozhodl postavit ve vile tři byty, a ty pronajímat. Stavba není památkově chráněná, proto se nemusel držet původního vzhledu. Původní projekt měl transformovat funkcionalistickou vilu na bydlení panelákového stylu. To se ale majiteli nelíbilo.

Nakonec oslovil italského architekta Roberta Ciampellu, který v Česku již léta působí. Dům postavený ve funkcionalistickém stylu se mu ihned zalíbil a rozhodl se původní stavbu respektovat.

Ciampella se dostal k rekonstrukci vily v době, kdy již bylo vydané stavební povolení s projektovou dokumentací, která nesplňovala nároky a požadavky majitele vily.

S majitelem se dohodl na několika změnách. Původní zastavěnou plochu o velikosti 160 metrů čtverečních rozšířil a ve vile vytvořil tři byty: 4 + kk, 3 + kk a garsonku. Nyní má vila zastavěnou plochu 380 metrů čtverečních, zároveň k ní přibyly terasy. Dům vyrostl i do výšky. K původní stavbě bylo přistavěno pravé horní patro s bytem 4 + kk.

Vila dvacet let chátrala, majitel ji koupil v žalostném stavu.
Průběh rekonstrukce

Vila dvacet let chátrala. Majitel ji koupil v žalostném stavu.

Architekt se také musel vypořádat s neobvyklým přáním majitele. Ten požadoval, aby byly byty zároveň jednotlivě oddělené, ale také kdykoliv propojitelné. Roberto Ciampella proto byty propojil dveřmi.

Může se hodit

Přestěhujte se s rodinou do svého. Vybírejte z nabídky rodinných domů v Praze na Reality.iDNES.cz.

Každý byt má svůj vlastní samostatný vchod a oddělené energie. Byty fungují nezávisle na sobě, zároveň je však lze kdykoliv propojit pro případ, že by ve vile nežily tři rodiny, ale jedna velká.

V polosuterénu vznikla garsonka o rozloze 70 metrů čtverečních s koupelnou a velkou terasou, ze které se vstupuje přímo na zahradu. K domu byla dále přistavěna vstupní hala se stropem vysokým čtyři metry. Byt v přízemí s dispozicí 3 +kk je dvoupodlažní s průchodem do garáže, odkud je vstup do všech tří bytů.

K původní vile byla přistavěna vstupní hala.

K vile byla přistavěná vstupní hala, ze které se rovnou vchází do jednoho z bytů.

"Velkým plusem domu jsou dvě terasy, jedna menší v prvním patře a druhá na střeše o velikosti 200 metrů čtverečních. Z ní je krásný panoramatický výhled do okolí a za dobrého počasí jsou vidět i Brdy," říká Ciampella.

Každá strana vily má jinou podobu a splňuje funkcionalistické parametry. V domě je mnoho funkcionalistických prvků, které byly zachovány a rekonstruovány jako repliky nebo vytvořeny v rámci nového projektu.

Na podlaze je dlažba v kombinaci černé a bílé. Zábradlí je chromové. S výsledkem je architekt spokojen, pouze ho mrzí zvolený nábytek. Interiér zařizovali nájemníci sami. Někdo vkusně, jiný již hůře.