Silné noční bouřky zastavily dopravu na některých tratích a silnicích

  • 55
Bouřky v noci a nad ránem způsobily komplikace na tuzemských železnicích a silnicích, zejména v Plzeňském a Jihočeském kraji. Vlaky na některých tratích stále nejezdí kvůli spadlým stromům či výpadkům dodávek elektřiny, několik silnic je pod vodou či neprůjezdných kvůli naplavenému bahnu. Hasiči při zásazích evakuovali 30 lidí.

Až odpoledne začaly jezdit vlaky mezi Chotýčany a Hlubokou nad Vltavou-Zámostím na Českobudějovicku. Odstavily je spadlé stromy a poškozené trakční vedení. Dočasně je proto nahradily autobusy.

Škody při bouřkách

Nápor kmenů nevydrželo ani trakční vedení mezi plzeňským hlavním nádražím a stanicí Plzeň-Valcha. I tady až do čtvrtečního odpoledne doprava stála.

Po nárazu osobního vlaku do stromu se zastavila také doprava na trati mezi Zbraslavicemi a Zručí nad Sázavou na Kutnohorsku. Před spadlým stromem zůstal stát vlak na trati z Třemošné u Plzně do Horní Břízy.

Překážky na trati komplikovaly také dopravu z plzeňského hlavního nádraží do Třemošné a do zastávky Plzeň-Koterov. Výpadek dodávek elektřiny zastavil vlaky mezi Blovicemi a Nezvěsticemi na Plzeňsku, trakční vedení mělo poruchu mezi Mělníkem a Ústím nad Labem západ. Vlak před půlnocí vykolejil po nárazu do stromu na trati z pražského Braníka do zastávky Praha-Modřany.

Auta musela jet krokem

Záplava po přívalovém dešti byla ještě ráno v Plaské, Folmavské a Karlovarské ulici v Plzni, uvázlo zde několik vozidel. Jen omezeně průjezdná je po sesuvu zeminy silnice 27 u Třemošné na Plzeňsku.

Na Rakovnicku a Kutnohorsku se tvořily na silnicích laguny, někde se lidé ráno nemohli dostat do práce. Bahno na vozovce leželo například v Řevničově na Rakovnicku a v Prokopově ulici v Rakovníku, ale také v Chlumci nad Cidlinou na Královéhradecku či u obce Borek na Českobudějovicku. Dopravu bahno ráno zcela zastavilo mezi Hlubokou nad Vltavou a Hrdějovicemi na Českobudějovicku.

Štefan Handžák z Českého hydrometeorologického ústavu iDNES.cz řekl, že nejvíce pršelo ve středu v noci a k ránu na Plzeňsku, v jižních Čechách a na Orlickoústecku. "Úhrn srážek se tam většinou pohyboval kolem 60 milimetrů s tím, že nejvíce napršelo v Rokytnici v Orlických horách. Bylo to 87 milimetrů," popsal meteorolog.

To znamená, že od středeční 8:00 do čtvrteční 8:00 tam v úhrnu napršelo 87 litrů na metr čtvereční.

V Plzni-Bolevci za stejnou dobu napršelo 66 milimetrů, v Českých Budějovicích 60, v Českém Krumlově 46, v Lounech 40, Brně-Žabovřeskách 25, na Praze-Libuši 14 milimetrů. "Nejméně z vybraných stanic pršelo v Ostravě-Mošnově, kde spadlo sedm milimetrů," dodal Handžák.

Srážky nijak výrazně nezvýšily hladiny řek. Prvního, tedy nejnižšího povodňového stupně dosáhla jen jihočeská Blanice. I ta už je však na poklesu. Mapa oblačnosti na iDNES.cz v 9:30 ukazovala téměř vymetenou oblohu.

Hasiči jeli k pětistovce zásahů, evakuovali třicet lidí

Ve středu hasiči v celém Česku zasahovali u 448 událostí. Otáčet se tak oproti průměrnému počtu zásahů museli téměř dvojnásobně. "Dlouhodobý průměr činí 294 událostí denně," informovala mluvčí Hasičského záchranného sboru ČR Ivana Svitáková.

Podle Svitákové se na všech zásazích podílelo 602 jednotek. Zachráněno bylo 19 lidských životů a 30 osob bylo evakuováno před hrozícím nebezpečím.

"Hasiči během středy poskytli 295 technických pomocí, denní průměr činí 149," doplnila mluvčí. Zásahy byly nejčastěji spojené s likvidací následků bouřek a dešťů jako je čerpání vody ze zatopených sklepů a odklízení spadaných stromů a ulámaných větví. "Nejvíce událostí evidujeme v Jihočeském a Plzeňském kraji," sdělila Svitáková. V prvním jich je jen za středu 85, v druhém jmenovaném 82.

Počasí řádilo

Blesky zapálily stavení a poškodily plynové potrubí

V Plzeňském kraji čísla ukazují, že hasiči vyjížděli ve středu a v noci na čtvrtek ke zhruba 150 událostem.

"Nejhorší byla situace na Plzeňsku, konkrétně v obvodu Plzeň-město. Četné byly události také v Plzni-jih a Plzni-sever," řekla iDNES.cz Pavla Jakoubková, mluvčí Hasičského záchranného sboru Plzeňského kraje.´

Z celkového počtu vyjeli hasiči více jak stokrát čerpat vodu, především z výtahových šachet, sklepů a garáží. V Plzni voda zaplavila mimo jiné prostory kostela, kuchyni kojeneckého ústavu, suterén domova důchodců, sportovní halu základní školy, výtahovou šachtu exekutorského úřadu či suterén autosalónu Porsche.

Ve dvou případech museli hasiči vytáhnout z hluboké laguny osobní auto a zachránit uvnitř uvězněné osoby. "Větší škody způsobila voda v kotelně Zdravotního ústavu města Plzně a děkanátu Lékařské fakulty UK," doplnila mluvčí.

Na jihu Čech za sebou mají hasiči zhruba stovku událostí. "Nejvíce byly zasaženy České Budějovice, Hrdějovice a Borek. V Budějovicích máme padesát zásahů, v Hrdějovicích a Borku po dvanácti," popsala mluvčí Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje Vendula Matějů.

Desítku problémů řešili hasiči na Českokrumlovsku v okolí obcí Holubov a Křemže, šest výjezdů měli na Táborsku. "Většinou šlo o čerpání vody ze zatopených sklepů nebo o zásahy u ucpaných svodů na střechách, takže voda protékala do bytů," doplnila Matějů.

Voda z Vltavy natekla do sklepů

V českobudějovické části České Vrbné ohrožovala voda z řeky Vltavy místní rodinné domy. "Krátce před čtvrtou hodinou ranní oznámila na tísňovou linku 112 jedna z obyvatelek, že voda se valí od řeky přímo na domy," informovala mluvčí hasičů Vendula Matějová.

Domovy nakonec lidé opustit nemuseli. "Ve 4:42 hodin velitel zásahu informoval, že došlo k poklesu hladiny řeky. Hasiči mezitím zkontrolovali a pročistili propustky a okolo sedmé hodiny se vrátili na základnu s tím, že zásah bude pokračovat po střídání hasičů čerpáním laguny na louce a čerpáním vody ze sklepů domů," dodala mluvčí.

Komplikovanější byl noční zásah u obce Chrášťovice na Strakonicku, kde blesk poškodil potrubí s plynem. Ten následně začal hořet. Kvůli tlaku a teplotě potrubí se podařilo situaci dostat pod kontrolu po více než sedmi hodinách. "Kolem jsme museli vytyčit osmisetmetrovou bezpečnostní zónu, protože ale nešlo o zastavěné území, nemusel být nikdo evakuován," popsala Matějů (více o zásahu čtěte zde).

Královéhradeckém kraji vyjížděli hasiči především na Rychnovsko, kde zasahovali u 12 událostí spojených s přívalovým deštěm na území horských obcí Rokytnice v Orlických horách, Slatina nad Zdobnicí a Pěčín.

"Jednalo se převážně o čerpání vody ze sklepních prostor domů, úklid naplavenin, odstranění spadlých stromů z vozovky, čištění odtokových kanálů a okapních svodů a pročištění mostních propustí od naplavenin," popsala mluvčí hasičů Královéhradeckého kraje Martina Žahourková.

Ve středních Čechách řádila noční bouřka zejména na Rakovnicku, kde hasiči zasahovali více než dvacetkrát, píše ČTK. Dvanáct zásahů evidovali na Kutnohorsku. Například ve Slabcích na Rakovnicku před půlnocí zapálil blesk střechu stodoly, která poté spadla. V budově nikdo nebyl, hasičům se požár podařilo dostat pod kontrolu zhruba po hodině. Škoda byla vyčíslena na 400 tisíc korun. Ve Zbraslavicích na Kutnohorsku spadl strom na železniční koleje, do kolejiště se sesula zemina. V Rakovníku hasiči v noci čerpali vodu ze sklepa v domově důchodců, mezi Rakovníkem a Městečkem stromy popadané na silnici uvěznily řidiče osobního auta.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue