David Rath se svou obhajobou pokračuje i z vazební věznice. | foto: Dan Materna, MAFRA

Trápí mě tu, nesmím mluvit s dětmi, napsal do redakce Rath z vězení

  • 1976
David Rath ve své obhajobě nezahálí ani ve vazbě. V dopise zaslaném editorovi MF DNES Petru Suchomelovi, který se před měsícem ve svém článku ostře opřel do vazebních podmínek v Česku, mu dává za pravdu a mimoděk tak pokračuje ve svém proslovu započatém v prostorách Poslanecké sněmovny ze začátku června.

"Poťouchlé líčení nejrůznějších variací na šikanu, které teď čekají Davida Ratha ve vazbě, je pro hodně lidí zábavné. Zároveň však odkrývá jedno zvěrstvo, na které jsme při budování právního státu bůhvíproč zapomněli. To, jak v Česku vypadá vazba, je nepochopitelné a těžko ospravedlnitelné," napsal 21. května v MF DNES Suchomel a mimoděk tak povzbudil Ratha k překvapivé odpovědi.

DOKUMENT: Celé znění dopisu Davida Ratha

V dopise adresovaném přímo Suchomelovi s ním Rath bezvýhradně souhlasí a dále se snaží rozvinout kritiku vazebních podmínek v České republice, kterou téměř hodinu oblažoval své bývalé kolegy v Poslanecké sněmovně. "Vazba je skutečně orgány činnými v trestním řízení brána jako součást toho, jak z obviněného dostat přiznání k čemukoli, případně jak ho potrápit," píše Rath v dopise.

Rath se po vystoupení ve Sněmovně vrátil do vazební věznice, kde může být zadržován až po dobu tří let. "Jsem smířen s faktem, že tři roky budu prožívat zde, zatímco policie může 'mlít palci'," smutní v dopise Rath. Tak trochu pobaveně dále uvádí, že podobný druh vazby je běžně uvalován jen na zločince, u kterých hrozí nebezpečí útěku ze země.

Dopis Davida Ratha editorovi MF DNES Petru Suchomelovi
Druhá stránka dopisu Davida Ratha editorovi MF DNES Petru Suchomelovi
Obálka dopisu Davida Ratha editorovi MF DNES Petru Suchomelovi

"Dovedete si mě představit, jak utíkám? Při mé známosti by mě zadrželi asi tak po 100 metrech. Všude kolem Schengen - evropský zatykač a riskovat vazbu třeba v takovém Rumunsku, to by bylo vážně super," uvádí sarkasticky Rath.

Přísné podmínky ve vazbě však nekončí u obyčejného zadržování, bývalý středočeský hejtman má dokonce zakázáno telefonovat i se svými dětmi. "Přitom tyto telefonáty poslouchá automaticky zaměstnanec vězeňské služby a může hovor v případě nutnosti přerušit. Co to tedy má za význam? Pouze mě trochu potrápit," stěžuje si Rath.

Další aktuální názory a komentářeČtěte ve čtvrtek, 21. června

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

Prý ho také podezírají z toho, že by mohl z vazby ovlivňovat svědky. "To je v rozporu s tím, co tvrdí - chytili mě podle nich přímo při činu, a navíc asi půl roku odposlouchávali a sledovali aktéry, tak mají na vše důkazy," píše.

Odposlechy podle Ratha probíhaly v podstatě všude - v obývacích pokojích i v ložnicích nejrůznějších lidí. "Myslím, že se máte na co těšit. To bude seriál, třeba z ložnice Davida Ratha," uzavírá krátký dopis Rath.

Není to poprvé, co se Rath ozval z prostor své cely. Před několika dny s pomocí své asistentky Nicole Mertinové umístil krátký příspěvek na svůj blog na iDNES.cz, ve kterém se snaží poukázat na podezřelé hospodaření současné vlády premiéra Petra Nečase (více čtěte zde).

6. června 2012


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue