Svezli jsme se v unikátním českém prototypu. Yeti jako pick-up

  • 116
Yetiho v tom bílém pick-upu pozná každý, ale se sériovým autem má to auto zvenčí společnou jen kapotu. Všechno ostatní museli vyrobit znovu, nebo aspoň dost upravit. V prototypu, který byl před nedávnem překvapením autosalonu v Lipsku, nás nechali svézt. BT Etape, jak se Škoda Yeti přestavěná na stylový pick-up jmenuje, je novým konceptem české firmy z Milovic.

Zatím můžu jet jen padesátkou, tak už to u konceptů vytažených na silnici bývá. Víc nenechají šlápnout na plyn ani automobilky, které mají se stavbou prototypů zkušenosti. A v Benetu nejsou v tomto ohledu rozhodně žádná ořezávátka.

Staví totiž takzvané "showcary", jak se těm unikátním kouskům na předvádění, ne na ježdění, říká, pro mladoboleslavskou automobilku. Například jeden z prototypů předchůdce Škody Rapidu jménem MissionL anebo bláznivé prototypy, kterými se prezentuje na tradičním tuningovém srazu Wörthersee. Třeba auto, které se otvírá vejpůl.

Auto pro volný čas

Vlastní koncepty si staví automobilky, aby ukázaly, kam směřují jejich myšlenky, co možná plánují nebo co umí vytvořit. Někdy je to pohled do budoucnosti, jindy stylistické cvičení, aby se designéři "nenudili". A samozřejmě se chtějí se svými výtvory pochlubit. Nejlépe na světovém autosalonu.

Tak si to naplánoval i Benet, dodavatel plastových dílů pro Škodu a ladičská firma, která by se ráda stala dvorním úpravcem škodováckých modelů.

Škoda Yeti upravená společností Benet jako koncept BT Etape

Etape není klasický pracovní pick-up. Na vození nářadí a písku je moc nóbl. Je to představa designérů o autě pro volný čas pro aktivní sportovce. Škoda je v očích veřejnosti spjata na nejvyšší úrovni s hokejem a cyklistikou. Právě proto jméno Etape. Má taky značit novou etapu ve směřování Benetu.

"Chceme inspirovat firmy, aby si taková speciální auta nechaly stavět pro svou prezentaci," vysvětluje důvod vzniku BT Etape Daniela Zemanová z Benetu. A samozřejmě o sobě milovická firma chce dát vědět.

Svým pojetím yetiho se chtěla pochlubit, co umí. A třeba se už příští rok prodere na ženevský autosalon mezi světové automobilky, tuningové firmy a stylistická studia. Ženeva je vysněný cíl a právě etape má být jedním ze stupínků na vyhlášený autosalon.

Česká firma už poslala do Ženevy přihlášku, teď musí jen doufat, že pro ni na výstavišti Palexpo bude místo a pořadatelé ji vyberou. Prý se někdy místa pro nováčky dokonce losují. Návštěvník výstavy, jenž do Ženevy jezdí pravidelně, musí uznat, že by tam tenhle český prototyp ostudu nedělal. Stačí vzpomenout na příšernosti, které tam vozí někteří tuneři...

BT Etape to na rozpáleném asfaltu pogumovaném od pneumatik sluší, diváky si najde i na zdánlivě opuštěném milovickém letišti, kam nás k projížďce firma pozvala. Je to hezká práce, díly karoserie vyrobené z laminátu dobře pasují, interiér po lipském autosalonu ještě předělávali, aby se v něm šoférovi líp sedělo. Sportovní, výrazně tvarovaná sedadla přečalounili během víkendu. Zatím nesmí jezdec dávat plný rejd, tak to u prototypů bývá. Ale i to chce milovická firma ještě doladit, aby z jejího bílého pick-upu byl opravdu provozuschopný vůz.

Škoda Yeti upravená společností Benet jako koncept BT Etape
Škoda Yeti upravená společností Benet jako koncept BT Etape

"Ještě v půlce května to bylo rozřezané a různě posvařované torzo," líčí Daniel Rathouský z Benetu. A prozrazuje, že i přestože první myšlenka na vlastní výstavní speciál uzrála v Milovicích už někdy loni na podzim, nakonec se finišovalo na poslední chvíli. Těsně před autosalonem v Lipsku.

Ještě je třeba vychovat elektroniku auta, přece jen, původnímu yetimu vadilo, že přišel o zadní pár dveří. A tak sem tam svítí nějaká neposlušná kontrolka. Líbí se, že auto není postavené jen na oko. Vše důležité funguje, jak má. A mám pocit, že dveře se zaklapávají tišeji a s větším citem než u sériového yetiho. Mimochodem, ač vypadají, že jsou původní, museli jim kvůli nižší střeše předělávat rám okna.

V Benetu raději nepočítají, na kolik je taková hračka vyšla. "Musely se dělat formy na panely karoserie. Pracovali na tom lidé, kteří běžně pracují na projektech firmy," říkají zástupci firmy. Nakonec se jejich odhady nákladů pohybují mezi jedním a půl až třemi miliony korun.

Škoda Yeti upravená společností Benet jako koncept BT Etape

Etape není práce garážistů, kteří poslepovali auto podle svého na koleni. Vše prošlo vývojem v kancelářích firmy, stejně jako u seriózních projektů. Pokud by někdo po takovém yeti pro dva a náklad zatoužil, postaví mu ho. "Teoreticky je vyrobitelná malá série, bude-li o auto zájem," potvrzuje Rathouský. S tím, že je třeba dořešit některé detaily, třeba otvírací víko ložné plochy, na kterou jinak musel kameraman vyskakovat. "Uměli bychom samozřejmě auto zhomologovat, takže by mohlo jezdit po silnici," ubezpečuje Rathouský. Je ale třeba dodat, že levné to nebude.

Benet se ale chce ještě víc rozmáchnout. Podařilo se jim prosadit u Škodovky skautskou verzi superbu, kterou teď automobilka nově nabízí jako paket outdoor. Převzala tak původní úpravu cross nabízenou Benetem. A do několika let by chtěla milovická firma začít se stavbou vlastního auta, které by malosériově vyráběla, prozradili pro iDNES.cz zástupci firmy.