VIDEO: V Praze na Smíchově našli roháče, ohroženého brouka bojovníka

  • 33
Čtenář Zdeněk nám poslal fotografii brouka roháče obecného. Překvapilo ho, že se tak vzácný tvor objevil uprostřed městské aglomerace.

"Naposled jsem ho viděl jako dítě na dovolené na Slovensku," píše čtyřicátník. "Myslel jsem, že se u nás už vůbec nevyskytují," dodává.

Redakce Hobby snímek úlovku poslala k posouzení Karlu Chobotovi, vedoucímu monitoringu serveru Nature.cz, který spravuje Agentura ochrany přírody a krajiny ČR. Ten ale nebyl nálezem příliš zaskočený. "Roháče systematicky sledujeme. Jeho výskyt na Smíchově je dlouhodobý, nejde o překvapení, mají poměrně dobré podmínky na Klamovce a Skalce, podobně jako například na Petříně," popsal nález.

Exemplář roháče obecného, který čtenář Zdeněk vyfotil v Praze na Smíchově.

Výskyt roháče obecného na našem území. Pro legendu klikněte na obrázek.

Zároveň vyzývá všechny milovníky přírody, aby si našli internetové stránky Biomonitoring.cz. Tam najdou seznamy ohrožených živočichů. Pokud podobného najdou, případně vyfotí, mohou tu zanechat záznam pro vědce, kterým to pomůže v mapování stavu přírody.

V současné době registroval ve starém Břevnově roháče i zástupce šéfredaktora iDNES.cz Ondřej Tolar. "Viděli jsme ho tady letět i loni, ale teď se tu objevil jeden opravdu velký. Seděli jsme na zahradě a slyšeli šramot ze křoví, jak když tam leze nějaké větší zvíře. Byl to roháč, který se nemohl vyhrabat zpod klacků," popisuje.

"Měl trochu problém vzlétnout ze stolu, kam jsme ho položili, ale nakonec zmizel zpět do zahrady. Při letu dělá nečekaně silný zvuk a nevíte, co to kolem vás letí. Děti z toho byly loni trochu vyděšené, ale už si na neobvyklý hmyz zvykly," dodal (viz video nahoře).

Na Břevnově se nakonec ukázala i samička, kterou poznáte podle menších kusadel.

A shodou okolností den poté poslal i fotografii samičky. Zároveň ale vyjadřuje obavu. "Dům se nachází v památkové zóně Tejnka a v komplexu zahrad můžete někdy spatřit kromě hmyzu i vzácnější druhy ptáků, například datla, žlunu, sojku či kavku, z jiných zvířat veverku nebo kunu. Rozsáhlou zeleň ale nyní ohrožuje výstavba obřího bytového komplexu, proti kterému místní protestují. Radnice Prahy 6 ale jejich námitky nedávno zamítla, takže ulice Na Závěrce se zřejmě rozšíří a stromy v zahradách se vykácí."

Roháč obecný (Lucanus cervus), největší evropský brouk, je obyvatelem doubrav a smíšených lesů, který proniká i do vhodných městských parků. Dává přednost teplým nížinným lesům, ale místy vystupuje i do vyšších poloh.

V současnosti je jeho výskyt lokalizován do několika oblastí, z ostatních vymizel. Nejčastěji se vyskytuje na jižní Moravě, v dalších oblastech ČR je rozšířen ostrůvkovitě, poměrně častý je v severozápadních a středních Čechách.

Roháč obecný je ohrožen především nevhodným lesním hospodařením. Druh potřebuje k vývoji rozsáhlejší listnaté lesy s dostatkem starých stromů, pařezů a trouchnivějících kmenů. Jehličnaté monokultury znemožňují vývoj druhu. Proto lze často roháče nalézt ve starých parcích, kde nalézá vhodné podmínky. Hlavním ohrožujícím faktorem je odstraňování starého dřeva, především vytrhávání pařezů a orba pasek.

Další detaily ze života roháče najdete na následujícím videu.