Řecká levice uznala porážku. Už žádná dobrodružství, řekl vítěz voleb

  • 1228
Řecká radikální levice uznala porážku v ostře sledovaných parlamentních volbách. Vítězná konzervativní strana Nová demokracie bude mít v koalici se třetími socialisty většinu. To je pro Evropskou unii dobrá zpráva, Nová demokracie se hlásí k úsporné politice. "Už žádná dobrodružství," řekl lídr strany Samaras.

Dílčí výsledky

Řecká volební komise už přinesla dílčí výsledky po sečtení 99,76 procenta hlasů. Pravicová Národní demokracie je v čele s 29,65 procenta hlasů, její hlavní konkurent SYRIZA má zatím 26,89 procenta. Třetí socialistický PASOK má zatím 12,28 procenta hlasů.

Do parlamentu se dostanou také Nezávislí Řekové se 7,51 % hlasů, Zlatý úsvit s 6,92 %, Demokratická levice s 6,25 % a K.K.E. se 4,51 %.

Zdroj: ekathemerini.com

Pravicová Nová demokracie (ND) vyhrála volby do řeckého parlamentu před koalicí radikální levice (SYRIZA). Počet mandátů bude konzervativcům stačit na koalici se třetími socialisty (PASOK).

Ti už se podle ČTK vyjádřili, že slibují vyslovení důvěry vládě sestavené Novou demokracií. Zdá se, že budoucí vláda konzervativců bude mít zajištěnu většinu v parlamentu.

Vítězství konzervativců a třetí místo socialistů tak dává Evropě naději, že Řecko bude dál plnit její úsporný plán. EU se obávala vítězství sílící levice, která proklamovala, že přijatý plán vypoví.

Vassilis Moulopoulos z krajně levicové koalice SYRIZA také už naznačil, že se jeho strana nehodlá podílet na vládě, která by dále pokračovala v politice úspor podle plánu Evropské unie. "Takové vlády se nebudeme účastnit. Nemůžeme sestavovat vládu se stranami, které podporují finanční pomoc od EU," řekl přímo Moulopoulos.

Radikální levice jde do opozice

Lídr levicové koalice SYRIZA Alexis Tsipras později zavolal svému protějšku ze strany Nová demokracie Antonisu Samarasovi a oznámil mu, že jeho strana jde do opozice. Samaras se prý má pokusit sestavit vládu. Tsipras tak de facto uznal porážku poté, co průběžné výsledky dávají konzervativcům a socialistům většinu.

Spokojenost eurozóny i USA

Ministři eurozóny podle ČTK doufají v rychlý vznik nové řecké vlády, která bude pokračovat v daňových a strukturálních reformách.

Podobně se vyjádřil dle agentury Reuters Jay Carney z tiskového odboru amerického prezidenta Baracka Obamy. "Doufáme, že tyto volby povedou k rychlému vzniku nové vlády, která včas přistoupí k ekonomickým výzvám, kterým Řekové čelí," řekl Carney.

"Jak řekl prezident Obama spolu s dalšími světovými lídry, myslíme si, že je v zájmu nás všech, aby Řecko zůstalo v eurozóně, zatímco bude respektovat svůj závazek k reformám," dodal mluvčí Bílého domu.

Samaras ve svém prohlášení vyzval všechny strany ke sjednocení v proevropské "vládě národní jednoty", již povede jeho strana. "Vyzýváme všechny politické strany, které sdílejí zájem na setrvání v eurozóně, aby se zapojily do vlády národní jednoty. Naše země nemá času nazbyt," řekl podle ČTK Samaras.

"Řecký lid se dnes vyslovil pro zachování proevropského kurzu a setrvání v eurozóně. Už žádná dobrodružství. Místo Řecka v Evropě nebude zpochybněno a oběti Řeků přinesou ovoce," dodal lídr Nové demokracie.

První odhady, založené na průzkumech voličů u volebních místností, přitom hovořily o nerozhodném souboji mezi pravicovou Novou demokracií a Koalicí radikální levice.

V parlamentu budou stejně jako při květnových volbách zastoupeni i pravicoví radikálové ze strany Zlatý úsvit. Dále i Nezávislí Řekové, Demokratická levice a strana K.K.E.

Převedeno na mandáty ND získala 79 křesel, SYRIZA 71 poslaneckých mandátů a socialisté 33 míst v parlamentu. Vzhledem k bonusu 50 poslanců pro vítěze tak proevropská koalice ND a PASOK má dohromady poměrně pohodlnou většinu 162 poslanců, počítá na svém webu řecký deník Kathimerini. Socialisté by se tak mohli skutečně ocitnout v roli jazýčku na vahách.

Starší ráno, mladší odpoledne

Metropole Atény byla v den hlasování poloprázdná, protože mnoho Řeků odjelo volit do svých domovů na venkov. Do odpoledne nebyly hlášeny žádné problémy, s výjimkou nevybuchlého granátu, který byl nalezen právě před sídlem řecké televizní stanice Skai.

"Podle ochranky granát hodila dvojice mužů na motorce. K žádnému výbuchu však nedošlo," popsal policejní mluvčí. Zda se jedná o opravdový granát, nebo atrapu, zatím není známo, uvedla agentura Reuters.

V Řecku je zvykem, že starší voliči hlasují ráno, zatímco mladší ročníky, které často podporují radikální levici, chodí hlasovat později.

Strach z dalšího patu

O 300 poslaneckých křesel bojovalo celkem 21 politických subjektů. Předseda konzervativců Antonis Samaras označil volby za osudové. "Dnes promluví řecký lid. Zítra začne pro Řecko zcela nová éra," řekl.

Jeho největší rival, předseda hnutí SYRIZA Alexis Tsipras, se i v posledním okamžiku pustil do Evropské unie. "Porazili jsme strach. Dnes se nám otevírá cesta naděje... Cesta k lepší budoucnosti. V Řecku sociálně spravedlivém a prosperujícím, které bude Evropě rovnocenným partnerem," citoval politika deník Kathimerini.

Pokud by třetí skutečně skončili socialisté (PASOK), mohla by mít ND šanci pokračovat v úsporné politice. K té se země zavázala výměnou za zahraniční finanční pomoc, která slouží k pokrytí obřího dluhu. ND chce nicméně vyjednávat o zmírnění podmínek půjčky.

Druhé předčasné volby

Hlasování začalo v 6:00 SELČ. Výsledky průzkumů mezi voliči po odevzdání hlasů byly zveřejněny po uzavření volebních místností v 18:00 SELČ, průběžné oficiální výsledky se očekávají kolem 20:30. Řekové jdou za poslední dva měsíce k parlamentním volbám už podruhé. Předchozí hlasování, které se konalo 6. května, skončilo patem a rozložení mandátů neumožnilo sestavení vlády s většinovou podporou poslanců (více o volbách zde).

Zdroj: ČTK

To chtěla v případě vítězství udělat i SYRIZA, která má ovšem v úmyslu nekompromisně odstoupit od razantních škrtů.

Její šance na vytvoření koaliční vlády však byly pro nedostatek silných potenciálních spojenců už před volbami malé a po vítězství radikální levice zemi znovu hrozila situace, jaká nastala už v květnu. Řecko si však další otálení se sestavením nové vlády nemůže dovolit, protože státní pokladně docházejí peníze, upozorňuje ČTK.

Fotbalová euforie

Ačkoli atmosféra je v Řecku spíše pochmurná a titulky deníků neděli označují za osudový okamžik pro řeckou budoucnost, mohl by voliče pozitivněji naladit sportovní výkon jejich fotbalové reprezentace.

Ta v sobotu překvapivě zvítězila na evropském šampionátu nad Ruskem a postoupila do čtvrtfinále - v ulicích tak doznívá euforie z bouřlivých nočních oslav.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video