Do ulic Říma vyšlo sto tisíc lidí. Chtějí, aby Monti zmírnil reformy

  • 105
Ulice italské metropole Řím se zaplnily lidmi nespokojenými s vládou. Na sto tisíc Italů žádá, aby zvyšování daní bylo spravedlivější a škrty provázela i prorůstová opatření. Odbory, které akci svolaly, chtějí kabinet Maria Montiho přimět i k efektivnějšímu boji s nezaměstnaností.

Demonstrace se koná den před důležitými volbami v Řecku, které rozhodnou o osudu Evropy. Odboráři tvrdí, že v ulicích je až 200 tisíc lidí. Na akci, kterou svolaly odborové svazy CGIL, CISL a UIL, se sjeli lidé z celé země.

Italský kabinet v pátek schválil plán na podporu ekonomického růstu, i v něm ale dominují hlavně snahy o úspory včetně prodeje státem vlastněných nemovitostí a podniků. Pro klíčovou prorůstovou reformu, liberalizaci trhu práce, kabinet zatím nenašel dostatečnou podporu v parlamentu.

Změny v zákoníku práce by měly umožnit firmám snadnější propouštění a v době vysoké nezaměstnanosti (10 procent) tedy firmy přimět k nabírání nových pracovníků. Současný zákon znesnadňuje výpovědi ve firmách s více než 15 zaměstnanci.

K hlavním požadavkům odborářů patří to, aby úřednická vláda při zavádění daňové reformy postupovala "sociálně citlivě" a aby se více soustředila na boj s neplatiči daní. "Skutečná změna, kterou země potřebuje, se tu neodehrává," řekla šéfka CGIL Susanna Camussová.

Italské reformy podporuje Německo. Ministr financí Wolfgang Schäuble před několika dny řekl, že pokud Řím opatření schválí, nehrozí zemi žádná rizika. Naopak kancléřka Angela Merkelová pokárala politiku francouzského socialistického prezidenta Françoise Hollandeho. Ten se rozhodl změnit důchodovou reformu svého předchůdce Nicolase Sarkozyho a snížit věk odchodu do důchodu.

Itálie i Francie patří mezi rizikové země, jejichž trhy by v případě kolapsu Řecka ohrozila dluhová krize.

,