Čína přepsala své dějiny dobývání kosmu. Na orbitu odstartovala první žena

  • 126
Do vesmíru odstartovala první Číňanka. Yang Liu je vojenskou pilotkou a do Nebeského paláce, jak se jmenuje orbitální modul, se kterým se má kosmická loď spojit, ji doprovázejí dva kosmonauti.

Start lodi s posádkou byl potvrzen ve 12:37 našeho času a proběhl přesně podle plánu. Další vhodné startovací okno bylo přitom stanoveno pro případ potřeby na 18. června v 11:43. Let je možné sledovat on-line na této stránce.

Velitel letu je Haipeng Jing, členové posádky Wang Liu a první čínská kosmonautka Yang Liu.

První čínská kosmonautka Yang Liu.

Haipeng Jing například uvedl, že při výcviku absolvoval 1500 až 2000 nácviků přiblížení a spojení kosmické lodi s orbitální stanicí. Yang Liu před startem při rozhovoru s novináři zavzpomínala, že o profesi vojenské letkyně původně nepřemýšlela, ale že ji v posledním ročníku na střední škole učitel sám od sebe přihlásil do letectva.

Posádka při výcviku uvnitř kosmické lodi

Cílem letu je "Nebeský palác" (Tiangong, česky Tchien-kung). Tento orbitální modul Čína vyslala na oběžnou dráhu loni. Hlavním úkolem bude první pokus o spojení čínské pilotované lodi s experimentálním modulem a vstup astronautů na jeho palubu. Spojení už prověřil nepilotovaný let, teď je tedy řada na lidech.

Po ručně řízeném spojení se stanicí by na ní měli členové posádky strávit maximálně deset dní, jak potvrdil zpřesněný plán letu. Ve vesmíru by neměli pobýt déle než 12 dní.

V modulu bude posádka provádět vědecké pokusy, ale jejich význam není zapotřebí přeceňovat. Jde především o získání zkušenosti s prací na oběžné dráze. To je hlavní úkol programu "Nebeského paláce 1", který by měl na oběžné dráze setrvat jenom dva roky. Do roku 2020 by ovšem Čína měla mít stálou vesmírnou stanici srovnatelnou nejméně se sovětským Mirem.