VIDEOAUTOŠKOLA: Rozumějte tanci regulovčíků

  • 53
Když vypoví službu semafory, nastupuje na místo dirigenta na křižovatku regulovčík. Policisté v tomto umění tance uprostřed křižovatky dokonce soutěží. A lamentují, že je neposlouchají chodci.

"Přecházejí si, jak se jim zachce a nerespektují pokyny policisty," popisuje pro iDNES.cz vedoucí oddělení řízení dopravy na krajském ředitelství policie a čtyřnásobný vítěz soutěže regulovčíků Miroslav Boušek. Je to prý nejspíš proto, že pokyny policistů při řízení provozu neznají.

"Chodci přitom přechází jedním směrem za zády policisty, opačným směrem před ním. Pokud k nim regulovčík stojí čelem, je to signál, že mají volno auta," vysvětluje.

Dopravní policisté musí umět zvládnout ukomandovat sebefrekventovanější křižovatku. Nejsložitější je podle Bouška získat si respekt řidičů, je prý důležité být s nimi v očním kontaktu.

"Dále je potřeba, aby pokyny policisty byly srozumitelné, aby ho všichni účastníci provozu dobře pochopili," popisuje.

Za zády stůj

Tanec regulovčíků má svá pravidla. Nejsou složitá, je ale velmi těžké je srozumitelně popsat.

Když má policista nad hlavu vztyčenou ruku nebo ruku se směrovníkem, znamená to  "Pozor!". Všichni musí zastavit a sledovat další pokyny.

Důležité je, jak vůči vám policista stojí. Pokud je bokem s upaženýma rukama, znamená to pro řidiče volno. Pokud k vám stojí zády, znamená to "Stůj!. To samé znamená, má li ruce rozpažené a vy k němu přijíždíte čelem.

Pokud má jednu ruku upaženou a druhou předpaženou, znamená to, že můžete v tomto směru odbočovat. Zákon o silničním provozu tuto situaci vysvětluje takto: Má-li policista pravou paži předpaženou a levou upaženou, znamená to "Stůj!" pro řidiče přijíždějícího směrem k zádům a pravému boku policisty a "Volno" pro řidiče přijíždějícího směrem k levému boku policisty; řidič přijíždějící směrem k zádům a pravému boku policisty je povinen zastavit vozidlo; řidič přijíždějící k levému boku policisty může pokračovat v jízdě, a dodrží-li ustanovení o odbočování, může odbočit vpravo nebo vlevo; řidič přijíždějící směrem k čelu policisty smí odbočovat jen vpravo; chodci smějí přecházet vozovku jen za zády policisty.

Policista může účastníky provozu také popohánět. K tomu má kromě směrovníku také píšťalku. S její pomocí se také policisté domlouvají, pokud jich víc řídí dopravu na složité křižovatce.

Policista musí respektovat, jak je křižovatka tvarovaná a snažit se, aby provoz byl co nejplynulejší. Ti nejlepší umí provoz na křižovatce oproti semaforu urychlit.

Regulovčíci jsou podle Miroslava Bouška v Praze využíváni každý den. "Někdy to provoz dokáže zrychlit, jindy je nutné ho naopak cíleně zpomalit," uzavírá.

,