VIDEO: Statický strečink pro běžce podle trenérky Radky Vandasové

  • 1
Neměli byste ho podceňovat a musíte vědět, že zatímco na začátek tréninku patří dynamický strečink, uzavřít by ho měl strečink statický. Základními principy a cviky obou z nich vás provede trenérka Radka Vandasová.

Dostatečně flexibilní svaly a patřičný kloubní rozsah vám umožní zlepšit techniku a zvýšit výkonnost v každém sportu, v případě běhu vám bude odměnou za strečink prodloužení běžeckého kroku, vyšší rychlost běhu a jeho technika. A nejen to, strečink prospěje i po-tréninkové regeneraci.

Tréninková jednotka by měla zahrnovat nejprve rozehřátí se (warm up), pak následuje strečink, vlastní aktivita, následně je třeba uvést organismus postupně do klidové fáze (cool down), aby vše uzavřel opět strečink.

Není ovšem strečink jako strečink. Na začátek tréninku patří dynamický strečink, onen klasický statický, který znáte z hodin tělesné výchovy, má své místo až na jeho konci.

Na začátku dynamicky

Po úvodním zahřátí se, při němž se tělo uvede do provozních podmínek svižnou chůzí, poskoky nebo během nízké intenzity, by měl následovat dynamický strečink. Dříve většina běžců i trenérů zařazovala na úvod tréninku strečink statický. Tvrdili, že snižuje riziko zranění. (Jak na dynamický strečink se podívejte tady.)

Jak na statický strečink podle trenérky Radky Vandasové

Podle novějších studií však nemá v tomhle ohledu žádný prokazatelný vliv, naopak tlumí aktivitu svalových vláken, což může riziko zranění zvýšit. Klouby pak totiž nejsou na maximální protahování svalů připravené.

Mnohem efektivnější je tedy klouby zahřát a "promazat" krouživými pohyby v pase a následně kroužením pánve, kyčlí, ramen, kolen, loktů, kotníků a tak dále, a to oběma směry. Poté přijde řada na dynamický strečink, tedy kontrolované hmity, rotace, výpony, úkroky, úklony a podobně. Tím aktivně zvyšujete rozsah pohybu kloubů, aniž byste zároveň snižovali svalový tonus, který je potřebný k následnému výkonu.

Statický strečink

We Run Prague

Běhat jen tak sám či s kamarády je fajn, hromadný závod dá však vašemu sportování jiný rozměr. Chcete-li ho zažít, zaregistrujte se na desetikilometrový běh We Run Prague, který se koná v sobotu 1. září. Připravit se na něj můžete na trénincích, které pořádá Nike.

S klasickým protažením s výdrží proto vyčkejte až na závěr tréninku, předcházet mu má snížení tepové a dechové frekvence. Pokuste se mít svaly v teple, ve stabilizovaných polohách vydržte asi 20 sekund a protažení prodýchejte.

Zaměřte se na svaly, které během bezprostředně zatěžujete, tedy svaly dolních končetin, ale též na svaly stabilizační (svaly podél páteře, trapézy) a svaly, o nichž víte, že je máte zkrácené. Protažení veďte do přirozeného pnutí, nikoli do maximálního možného rozsahu, natož abyste si nechali násilím dopomáhat sparring partnerem.

Správný strečink doprovázený správnou stravou a pitným režimem pak pomůže vaší regeneraci i tomu, aby zůstalo vaše tělo pružné pro další tréninky.