Havarovaný patrový autobus, ve kterém v březnu 2003 u Nažidel zemřelo 20 lidí. | foto: MF DNES

Místo odškodnění za smrt syna u Nažidel musí důchodce platit

  • 612
Místo aby dostal důchodce Karel Hart s manželkou každý 100 tisíc za smrt syna Viktora při nehodě autobusu u jihočeských Nažidel v roce 2003, jak rozhodl vrchní soud, bude sám platit. Okresní soud v Chebu totiž zastavil exekuční řízení proti řidiči autobusu Pavlu Krbcovi.

"Minulý týden jsem dostal dopis od Okresního soudu v Chebu. Soudce Milan Homolka rozhodl o ukončení exekučního řízení a o tom, že mám exekutorovi zaplatit jeho náklady. Můj důchod je něco přes devět tisíc korun. Exekutorovi prý máme zaplatit sedm tisíc osm set korun," uvedl Karel Hart.

Podle chebského soudce Milana Homolky, který rozhodl o zastavení exekuce, je to naprosto běžná praxe v rozhodování. Říká totiž, že exekutor má nárok na odměnu a černý Petr zůstal v ruce Karlu Hartovi.

O odškodnění ve výši 100 tisíc korun pro každého z obou Viktorových rodičů rozhodl Vrchní soud v Praze v červenci roku 2010. Rozsudek byl definitivní a nebylo možné se proti němu odvolat.

V rozsudku bylo napsáno, že pokud řidič Krbec nezaplatí pohledávku do tří dnů, tak se mají Hartovi obrátit s pohledávkou k soudu a požadovat exekuci. To také udělali a chebský soud vydal exekuční rozhodnutí.

"Jenže Pavel Krbec se v rámci zákonné tříměsíční lhůty dovolal k Nejvyššímu soudu v Brně. Ten zjistil nějaké pochybení pražského soudu, jeho rozsudek částečně zrušil a vše vrátil k novému projednání. Letos v březnu bylo u Vrchního soudu řízení a nic," vzpomíná Karel Hart.

Důchodce se obává, že bude platit exekutora opakovaně

Když minulý týden dostal od chebského soudu dopis, že má zaplatit náklady exekuce, byl šokovaný. Karel Hart se obává, že bude platit exekutorovi stále dokola třeba deset let.

Pokud Vrchní soud v Praze znovu rozhodne v Krbcův prospěch a chebský soud na základě toho nařídí exekuci, tak se může povinný znovu dovolat k Nejvyššímu soudu, který zjistí další pochybení. A protože by už Hartovi mezitím požádali o další exekuci, budou muset exekutorovi nenávratně zaplatit další tisíce korun.

Kauza Nažidla

V patrovém autobusu řízeném Pavlem Krbcem při největší autobusové havárii v zemi zahynulo 19 lidí. Později na následky zranění zemřel další pasažér.

Pavel Krbec musí zaplatit manželům Hartovým mimo dvousettisícového odškodnění i 67 tisíc korun za náklady soudního řízení v letech 2004 až 2010. Pavel Krbec sdělil, že nemá žádný majetek a ani peníze, které by mohl použít na okamžitou úhradu pohledávky. Slíbil ale, že bude exekutorskému úřadu posílat pravidelně pět tisíc korun.

Soudce Milan Homolka exekuci nejprve nařídil a pak ji zastavil. Rozhodl i o úhradě nákladů soudnímu exekutorovi. "Povinný pan Krbec využil zákonný prostředek a podal dovolání k Nejvyššímu soudu," vysvětlil soudce.

Soud mu vyhověl a zrušil rozsudek Vrchního soudu. "Tím byl zrušen i exekuční titul," uvedl soudce. Dodal, že exekuce může být vedená jen na základě pravomocného rozhodnutí.

A protože exekutor náklady po Krbcovi vymáhal, soud mu je přiznal. Soudce podle svých slov vycházel z takzvaného procesního provinění manželů Hartových.

"Zůstal jim černý Petr. Procesně zavinili zastavení exekuce, proto jim bylo uloženo, aby zaplatili exekutorovi náklady řízení. Nechci říci, že Hartovi nesou na něčem vinu, co se stalo. Jde jen o posouzení důvodu, proč muselo být exekuční rozhodnutí zastaveno," konstatoval soudce Milan Homolka.

Hartovi podle něj budou mít možnost podat nový návrh na exekuci, pokud znovu rozhodne Vrchní soud.

Soudce připouští, že se může situace s placením nákladů za exekutora znovu opakovat. Kdyby ale zastupoval Hartovy, tak by jim poradil, aby vydrželi s návrhem na exekuci tři měsíce. Tím by měli jistotu, že Pavel Krbec nepodal žádné mimořádné dovolání.

Manželé Jana a Karel Hartovi exekutora platit nechtějí. Proto se proti rozsudku chebského soudu odvolali. "Na soudy jsme neměli žádný vliv," reagoval Karel Hart na tvrzení o svém procesním pochybení.

4. března 2011


Video