Slavný Stanleyův pohár zvedá nad hlavu útočník a kapitán Los Angeles Dustin...

Slavný Stanleyův pohár zvedá nad hlavu útočník a kapitán Los Angeles Dustin Brown . | foto: AP

Los Angeles zastavilo obrat New Jersey a slaví premiérový Stanley Cup

• 92
Poté, co uspěli v úvodních třech finálových zápasech NHL, již jen málokdo pochyboval o triumfu hokejistů Los Angeles. New Jersey sice následně vybojovalo dvě výhry, ale hráči Kings nakonec nedopustili drama a po vítězství 6:1 v šestém díle finále získali premiérový Stanley Cup v 45leté historii klubu.

Los Angeles se v pondělí stalo historicky osmnáctým klubem ze současné třicítky NHL, jenž se může pochlubit ziskem stříbrného poháru.

Kings se zařadili po bok dalších pěti celků s dosavadním jedním triumfem: Calgary Flames (1989), Dallasu Stars (1999), Tampy Bay (2004), Caroliny Hurricanes (2006) a Anaheimu Ducks (2007). Rekord v počtu Stanley Cupů neohroženě drží s 24 triumfy Montreal Canadiens.

Češi a Stanley Cup

Od výluky v NHL z ročníku 2005 se rozdalo již sedm Stanley Cupů, přičemž letošní ročník platí za třetí (2007, 2010, 2012) v daném období bez českého zastoupení v kádru vítězného celku.

2005  -  Výluka v NHL
2006  -  Carolina (F. Kaberle ml., J. Vašíček)
2007  -  Anaheim (bez zastoupení)
2008  -  Detroit (D. Hašek, J. Hudler)
2009  -  Pittsburgh (P. Sýkora *1976)
2010  -  Chicago (bez zastoupení)
2011  -  Boston (T. Kaberle, D. Krejčí)
2012  -  Los Angeles (bez zastoupení)

Tým ze slunné Kalifornie na dosažení svého vytouženého cíle potřeboval v play-off absolvovat pouhých 20 duelů a nebýt finálových dvou porážek od stavu 3:0 na zápasy, mohli hráči pod vedením kanadského kouče Darryla Suttera dokonce vyrovnat rekordně krátkou cestu za pohárem v podání slavné edmontonské party Waynea Gretzkého z ročníku 1988 (na potřebných 16 výher potřebovali jen 18 zápasů).

Obrovskou oporou Los Angeles v průběhu celé sezony byl gólman Jonathan Quick, jenž v play-off potvrdil své kvality a navrch přidanými třemi vychytanými čistými konty si pomohl k zisku cenné Conny Smythe Trophy pro nejužitečnějšího hráče vyřazovacích bojů (více ZDE). Další osobnost vítězů, útočník Dustin Brown, se pak stal teprve druhým americkým kapitánem, jenž pozvedl nad hlavu Stanley Cup (prvním byl zadák Derian Hatcher, jenž v roce 1999 dovedl k triumfu Dallas).

HISTORICKÁ CHVÍLE. Hokejisté Los Angeles slaví poprvé zisk Stanleyova poháru.

Bernier neovládl emoce a oslabil New Jersey, Eliáš trefil tyč

Klíčovým momentem zahajovací třetiny šestého duelu a nakonec i celé finálové série byl tvrdý bodyček útočníka Stevea Berniera, jenž v 11. minutě zákrokem zezadu naremploval na mantinel obránce Los Angeles Roba Scuderiho.

Na 16 výher potřebovali jen 20 zápasů.

Ten si o plexisklo přivodil krvavé zranění v obličeji a Bernier, jehož v rámci stejného střídání o pouhých pár vteřin dříve rozohnil podobný střet domácího Jarreta Stolla proti jeho parťákovi ze čtvrté formace Stephenu Giontovi, putoval předčasně do kabin.

Pětiminutový trest pak šel odsedět na trestnou lavici Petr Sýkora a když se po vypršení dlouhé přesilovky Kings vracel, byl stav již 3:0. Už po 53 vteřinách hry 5 na 4 se prosadil tečí střílené přihrávky Drewa Doughtyho kapitán Dustin Brown. Stejný hráč figuroval i u druhého gólu z 13. minuty, kdy pro změnu jeho střelu z mezikruží tečoval Jeff Carter. Třetí puk za záda Martina Brodeura přidal v čase 15:01 Trevor Lewis poté, co bekhendem dorazil z brankoviště nahození důrazného Dwighta Kinga.

Aby toho nebylo na hokejisty Devils málo, tak v poslední minutě třetiny Patrik Eliáš smolně napálil jen horní tyč branky již překonaného Jonathana Quicka. Celá akce se zrodila po ryze české spolupráci, Eliáše totiž mezi kruhy uvolnil zpoza branky Sýkora.

Sýkora pomohl alespoň připravit Quicka o nulu

Hned na startu prostřední dvacetiminutovky pojistil náskok LA na pohodlných 4:0 přesnou ranou k tyči střelec Jeff Carter, čímž nekompromisně potrestal zmatky v obranném pásmu New Jersey. Z hostujících hokejistů v dalším průběhu doslova čišela frustrace, což vyústilo i v osobní tresty pro Ryana Cartera z 35. a Davida Clarksona z 39. minuty.

Zábleskem naděje pak bylo umazání nuly na kontě domácího brankáře Quicka z času 38:45, kdy se z dorážky prosadil nováček Adam Henrique. Bod za asistenci si připsal veterán Sýkora - 4:1.

Los Angeles kontrolovalo hru a nic New Jersey nedovolilo

Do třetí třetiny nastoupili Devils za početní převahy poté, co se v čase 39:43 provinil proti pravidlům Dustin Penner. Z třígólového deficitu však svěřenci kouče Petera DeBoera nedokázali nic ukrojit. Obdobně skončila i další přesilovka hostí z 47. minuty, kterou předčasně ukončil podražením Lewise obránce Marek Židlický.

V samotném závěru pak při power-play New Jersey pojistil domácím výsledek pátou trefou Trevor Lewis a po následném návratu Brodeura do brankoviště navíc využil narušeného soustředění hostí obránce Matt Greene - 6:1.

Výsledek:

Los Angeles - New Jersey 6:1 (3:0, 1:1, 2:0)
Branky a nahrávky:
12. D. Brown (Doughty, M. Richards), 13. J. Carter (D. Brown, M. Richards), 16. Lewis (King, Doughty), 22. J. Carter (D. Brown, Kopitar), 57. Lewis (King, Stoll), 57. M. Greene - 39. Henrique (Sýkora, Ponikarovskij). Rozhodčí: O'Rourke, Rooney - Morin, Racicot (41. Amell). Vyloučení: 3:6, navíc S. Bernier 5 min. a do konce utkání, R. Carter,
Clarkson (všichni New Jersey) oba 10 min. Využití: 3:0. Střely na branku: 25:18. Diváci: 18 858. Konečný stav série: 4:2.

Los Angeles: Quick - Scuderi, Doughty, Mitchell, Vojnov, Martinez, M. Greene - Justin Williams, Kopitar, D. Brown - J. Carter, M. Richards, Penner - Lewis, Stoll, King - J. Nolan, Fraser, Gagne. Trenér: Darryl Sutter.
New Jersey: Brodeur - Židlický, Salvador, Fayne, A. Greene, Volčenkov, Tallinder - Kovalčuk, Zajac, Parise - Zubrus, Eliáš, Sýkora - Clarkson, Henrique, Ponikarovskij - S. Bernier, S. Gionta, R. Carter. Trenér: Peter DeBoer.