Okamura neuspěl s žalobou na Tachecí kvůli konečnému řešení

  • 214
Městský soud v Praze zamítl žalobu Tomia Okamury na Barboru Tachecí. Okamurovi se nelíbil moderátorčin výrok, podle kterého doporučoval vystěhování jako konečné řešení cikánské otázky. Žádal proto omluvu.

"Ve spojení s ním (s Tomio Okamurou pozn. redakce) se objevil termín konečné řešení cikánské otázky, proto se na to ptám, protože to je pan Okamura, který doporučuje, aby Romům byl zpřístupněn zvláštní stát, aby tady, v uvozovkách, neobtěžovali," ptala se Barbora Tachecí v pořadu televize Prima Karla Schwarzenberga.

Tomio Okamura se brání, že nikdy nedoporučoval vystěhování Romů a netvrdil o nich, že tu obtěžují. U soudu ho překvapivě nezastupoval advokát, ale Jaroslav Novák, známý pod přezdívkou Večerníček.

"Tomio Okamura nikdy nepodporoval vznik romského státu, neúčastnil se kvůli tomu žádné akce. On ani nikde nehodnotil, zda je to dobrá, nebo špatná myšlenka. Pouze uvedl, že není extremistická," řekl Jaroslav Novák.

Barbora Tachecí souhlasila s tím, že Okamura výslovně neřekl "doporučuji". Podle ní ale jeho podpora jasně vyplývá z jeho předchozích vyjádření. Ta Okamura odstartoval článkem na blogu iDNES.cz s názvem Buďme politicky nekorektní.  

Soudkyně Veronika Křesťanová dala Tachecí za pravdu. "Z jeho vyjádření lze dojít k hodnocení, že jde o doporučení," uvedla. Navíc připomněla, že "ošemetné téma" si vybral sám, když o něm začal psát na blogu. Už při jeho volbě má být podle soudkyně člověk opatrný a musí počítat s tím, že nezůstane bez reakcí.

Okamura se proti verdiktu chce odvolat. "Na jednu stranu soud uzná, že jsem výrok neřekl, ale pak tvrdí, že je možné ho odněkud dovodit. To je podle mě skandální zdůvodnění," uvedl Okamura.

Barbora Tachecí uvedla, že takové rozhodnutí soudu očekávala a ocenila, jak pečlivě se soudkyně připravila na líčení. "Jsem ráda, že nežijeme ve společnosti, kde je možné plácat nebezpečné řeči a ještě odsoudit ty, kteří na to upozorní," uvedla Tachecí.


Nejlepší videa na Revue