Pád letounu L-29 Delfín u obce Čeradice na Lounsku (10. června 2012) | foto: HZS ÚK

Delfín z Žatce létal na hraně zákona. I kvůli nedůsledným pravidlům

  • 671
Proudový letoun, který se v neděli zřítil v Žatci, byl možná pro vyhlídkové lety provozován načerno. Byl totiž zařazen v kategorii, v níž je pro komerční používání potřeba výjimka. Tu ale majitelé letadla neměli. Za nehodu podle všeho mohl lidský faktor.

Nedělní nehoda bývalého armádního cvičného letounu L-29, při níž zemřeli dva lidé, jasně odhalila, jak nedůsledné jsou české zákony týkající se provozu takových strojů.

V Česku až do neděle létali dva "delfíni". Oba stroje byly zařazené v kategorii Limited, tedy jako letadla, která nebyla konstruována podle civilních předpisů. Jejich použití tak bylo možné povolit jen se zvláštními omezeními. Mezi ta patří i možnost komerčního využití.

Zákony jsou příliš neurčité

K tomu, aby člověk mohl nabízet služby jako vyhlídkové lety, je potřeba získat buď oprávnění pro provozování leteckých prací, nebo pro provádění obchodní letecké dopravy. Ani jedno ale společnost Aviation Technologies and Services, které letoun patřil, prokazatelně nemá.

Jednatel společnosti Radek Píchal se k nehodě nechtěl vyjadřovat. "Bylo to v kategorii Limited. Jestli ale chcete něco vědět, zavolejte si na kompetentní místo," vzkázal přes telefon.

10. června 2012

Podle mluvčího Úřadu pro civilní letectví (ÚCL) Petra Navrátila záleží na tom, jak majitelé stroj deklarovali. "Podle zákona o civilním letectví je totiž možné letadlo používat k rekreačnímu a sportovnímu létání, pokud není provozováno za účelem zisku. To je ale strašně neurčitá formulace," konstatuje Navrátil.

Společnosti, které podobné zážitky nabízejí, se tak mohou například se zákazníkem domluvit, že uhradí cenu paliva. A tím obejdou zákon, aniž by se vystavovaly riziku postihu. "Momentálně probíhá diskuse, za jakých podmínek jsou tato letadla provozována. Jestli se ale potvrdí, že to byl komerční účel, tak ta firma bude mít veliký problém," řekl ředitel ÚCL Josef Rada.

Otázku, jestli byly lety legální, nebo už pomyslnou hranu překročily, tak nejspíš rozetne až soud, který se bude muset popasovat právě s hodně vágním pojmem "za účelem zisku".

Akrobacie s "delfínem"? Jen hodně vysoko

Svědecké výpovědi i prvotní závěry vyšetřování popisují neštěstí stejně. Pilot prý s letounem manévroval ve výšce jen několika málo metrů, prováděl takzvaný výkrut. Přitom křídlem zavadil o zem.

Podle bývalých vojenských pilotů se provádění takových kousků v L-29 rovnalo šílenství. Jeho motor je totiž poměrně slabý a pokud dojde k chybě nebo závadě, ocitne se pilot se strojem v extrémně nebezpečné situaci.

Nic by nepomohla ani vystřelovací sedadla, která byla i v letounu s registrační značkou OK-ATS. Jejich použití ale přichází v úvahu jen ve výšce nad 300 metrů, navíc za předpokladu, že letadlo letí vodorovně. Pokud by stoupalo nebo klesalo, musí se nacházet ještě o 700 metrů výš.

Zkušený pilot, pohodový chlap, říkají místní

Známá je už totožnost pilota, jehož chyba pravděpodobně tragédii způsobila. Byl jím bývalý stíhací pilot Jiří Janíček. Místní obyvatelé si ho pamatují jako tajemníka žatecké radnice. V poslední době pracoval jako vedoucí stavebního úřadu v Lounech.

"Zatím je tam zástupkyně, která bude úřad řídit, než vzejde z výběrového řízení nový vedoucí," uvedla tajemnice lounské radnice Renáta Čapková. Když se dozvěděla o tragédii, byla prý v šoku.

Sama prý s 52letým Janíčkem letěla dvakrát, i když ne v bývalém vojenském proudovém letounu. "Pro něj nebylo létání koníček, ale velký životní kůň. Byl to zkušený pilot, a když jsem s ním letěla, cítila jsem se absolutně bezpečně. O to víc jsem byla v šoku, když jsem se to dozvěděla. Něco se muselo stát…" přemítala Čapková.

, ,

Video