U Žatce se zřítil proudový letoun, zemřel pilot i mladá pasažérka

  • 588
V Čeradicích na Lounsku se krátce před druhou hodinou odpoledne zřítilo letadlo L-29 Delfín. Uvnitř byli dva lidé. Pilot zemřel, zhruba třicetiletá pasažérka byla s těžkými zraněními převezena do nemocnice v kritickém stavu. Žena v nemocnici večer zemřela.

Nehoda se stala nedaleko žateckého letiště Macerka, které má pouze travnatý povrch. Letadlo se podle policie zřítilo tři sta metrů za letištěm u obce Čeradice, zprávu o jeho pádu a následném požáru záchranáři dostali v 13:46.

Očitý svědek nehody a letecký expert řekl MF DNES, že pilot prováděl riskantní manévr; otáčel se kolem osy v pěti metrech nad zemí.

"Byl to seznamovací let pro jednu paní, měl jsem službu na stanovišti," řekl ČTK jeden z majitelů letounu Alois Häckel.

V letadle byli dva lidé, pilot a cestující. Pilot stroje zemřel na místě. "Asi třicetiletá žena byla s těžkými zraněními převezena do nemocnice," řekla krátce po pádu iDNES.cz mluvčí ústecké policie Šárka Poláčková.

"Na místě byli dva těžce zranění. Pilot přes oživovací pokusy zemřel, mladá dívka byla transportována s těžkými poraněními do pražské vinohradské nemocnice," upřesnil ředitel záchranky Ústeckého kraje Ilja Deyl.

Ženu vrtulník převezl v kritickém stavu na ARO vinohradské nemocnice. Tam však ve večerních hodinách zraněním podlehla. "Tuto informaci musíme bohužel potvrdit, zraněná žena zemřela," řekl iDNES.cz mluvčí vinohradské nemocnice Lukáš Matýsek krátce před půl osmou večer.

Stroj zřejmě hořel už při pádu

Aero L-29 Delfín

  • vojenský proudový cvičný letoun, který se během 60. let stal standardním cvičným proudovým letounem států varšavské smlouvy
  • první proudový letoun navržený a vyráběný v Československu

Zdroj: Wikipedia

Zrekonstruovaný letoun L29 Delfín

Podle operačního důstojníka hasičů se na místě zřítil letoun typu L-29 Delfín, který se dříve využíval jako cvičný armádní stroj. "Mám potvrzeno, že se nejedná o vojenský letoun. Jde o civilní letadlo," informovala mluvčí Generálního štábu Armády ČR Jana Růžičková.

Podle reportéra MF DNES se krátce po havárii nedaleko zříceného letadla shromáždily desítky přihlížejících. Na místě byly kromě vrtulníku i dvě sanitky a několik hasičských vozů. Trosky letadla jsou ohořelé, přední a zadní část jsou odlomené od zbytku trupu. V poli zůstala dlouhá vypálená stopa patrně od leteckého petroleje.

Bývalý pilot Jan Voráč, který stroje tohoto typu dobře zná, z místa nehody uvedl, že letoun zřejmě hořel už při pádu. Svědčí o tom právě vypálená cesta v poli. Voráč v přímém přenosu iDNES.cz dodal, že letoun přistání na travnaté ploše zvládá.

Co havárii způsobilo, nyní vyšetřuje Ústav pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod a policisté. "Nikdo si to tu nedovede vysvětlit, letadlo bylo v perfektním stavu po generálce motoru, pilot byl velmi zkušený," řekl reportérovi muž, který se podílel na opravě letounu.

Podle vyšetřovatele Josefa Bejdáka letoun při zatím neznámém manévru zavadil trupem o zem a pak pokračoval několik set metrů těsně nad zemí, načež se zřítil a jeho zadní část se oddělila. Stalo se to podle něj ve fázi před přistáním, nebo před dalším průletem nad letištěm.

"Ohledali jsme kompletně místo dopadu, trajektorie toho, kdy se letoun pohyboval těsně nad zemí, měří asi 290 metrů od prvního doteku. Letoun je zničen mechanicky, kdy se oddělila ocasní část od trupu, a je i ohořelý. Zbytek paliva způsobil požár," řekl iDNES.cz Bejdák.

Příčiny nehody dosud nejsou známé. "V  této fázi se nedá říct, zda to byla chyba pilota. Nedá se vyloučit ani technická závada," dodal inspektor.

Je spolehlivý, pyropatrony vás ale sotva vyplivnou, říkají piloti

Bývalý armádní letoun s registrací OK-ATS patřil místní společnosti Aviation  Technologies and Services, která ho využívala pro předváděcí a cvičné lety. Firma letoun získala v roce 2006 a ukazovala ho i na leteckých přehlídkách.

V L-29 Delfín v roce 2000 tragicky zahynul i šéf bojové přípravy Ján Malo (více o nehodě čtěte zde). Letoun přesto piloti hodnotí jako velmi spolehlivý a jednoduchý, a to i s ohledem na jeho stáří; vyráběl se mezi lety 1963 a 1974.

"Ten letoun má pouze jednu velkou slabinu, a to zastaralou a nevyhovující vystřelovací sedačku. Její pyropatrony vás - na rozdíl od raketových motorků u modernějších typů - z kabiny tak tak vyplivnou," řekl krátce po smrti Mala jeden ze špičkových pilotů letectva, který si nepřál být jmenován.

Posádka se při nedělní nehodě katapultovat nemohla. Vyšetřovatel Josef Bejdák potvrdil, že patrony byly odpojené.

Odpojení vystřelovacích patron pod sedačkou je podle něj při tomto využití letadla logické, jinak by museli všichni pasažéři procházet obsáhlým školením. Sedačky a padáky jsou u vojenských letounů konstruovány tak, aby se posádka mohla zachránit i v nulové výšce.

Nedaleko Čeradic se zřítil proudový letoun.

Nedaleko Čeradic se zřítil proudový letoun.

,

Nejlepší videa na Revue