Hokejisté New Jersey se radují z druhé finálové výhry nad Los Angeles. Zleva

Hokejisté New Jersey se radují z druhé finálové výhry nad Los Angeles. Zleva autor vítězného gólu Bryce Salvador, Andy Greene a gólman Martin Brodeur. | foto: Reuters

Los Angeles nevyužilo druhý mečbol, šance New Jersey na Stanley Cup žije

• 31
Vůbec poprvé v letošním play-off hokejisté Los Angeles padli ve venkovním zápase. New Jersey díky šťastné trefě obránce Bryce Salvadora z 30. minuty na domácím ledě zvítězilo 2:1 a zdramatizovalo tak finále Stanley Cupu snížením série na 2:3 na zápasy.

Každá série jednou končí. Vítězná šňůra hokejistů Los Angeles na venkovních kluzištích v letošním play-off se zastavila na desíti triumfech.

Ten jedenáctý, po kterém již mohli slavit vytoužený Stanley Cup, Kings nezvládli přidat v sobotním pátém pokračování finále na ledě New Jersey.

O druhé finálové výhře Devils za sebou rozhodl obránce Salvador, jenž v polovině duelu uspěl nahozením od modré čáry. Tým českého tria - Eliáš, Sýkora, Židlický - tak uživil svou naději na zisk poháru.

Završit obrat ze stavu 0:3 na zápasy se ovšem v historii play-off NHL zatím povedlo jen třem celkům. Jako první to dokázali hokejisté Toronta v roce 1942 proti Detroitu (Maple Leafs jako jediní slavili obrat v samotném finále), v ročníku 1975 je napodobili Islanders v sérii proti Pittsburghu (2. kolo play-off) a naposledy se do historie zapsali hokejisté Philadelphie v roce 2010 obratem proti Bostonu (2. kolo play-off).

Parise potrestal zaváhání Quicka

V zahajovací třetině se New Jersey dostalo pouze ke čtyřem střelám, přesto to domácím hokejistům stačilo k otevření skóre. Běžela 13. minuta a na trestné lavici seděl obránce Los Angeles Willie Mitchell.

Útočník Zach Parise se za brankou soupeře zmocnil puku, když se Jonathan Quick pokoušel zastavit nahození a rychle rozehrát, a po rychlém výpadu byl u levé tyče jako první - 1:0.

New Jersey dokázalo odskočit podruhé do vedení

Nejtěsnější náskok si ale Devils udrželi jen do 24. minuty, kdy se po skvělé individuální akci prosadil Justin Williams. Své čtvrté trefy v play-off docílil parádní ranou švihem z prostoru mezi kruhy. Brodeur měl zakrytý výhled - 1:1.

V 25. minutě mohl otočit skóre Jarret Stoll, ze samostatného úniku ovšem neuspěl. Následně tak udeřilo na druhé straně. V 30. minutě se totiž šťastně prosadil domácí bek Bryce Salvador, jehož nahození od modré čáry smolně usměrnil mimo dosah Quicka bránící Vjačeslav Vojnov - 2:1.

Po prováhaném úniku se hostující Stoll dostal v 32. minutě do další velké šance, kterou již při početní převaze proměnil. Puk za záda Brodeura však dostal po zakončení vysokou holí, na stavu se tedy znova nic neměnilo.

Brodeur již hostům nedovolil vyrovnat

V třetí třetině byl poměr střel 9:3 ve prospěch dotahujícího se Los Angeles. Největší příležitosti si hosté vytvořili v závěrečných vteřinách, kdy při hře 5 na 4 s odvolaným Quickem v krátkém sledu dvakrát nebezpečně pálil Mike Richards. Veterán v brance Devils, Brodeur, ovšem nepochybil a New Jersey tak mohlo slavit snížení na 2:3 na zápasy.

Šestý duel je na programu v Los Angeles v noci z pondělí na úterý.

Výsledek:

New Jersey - Los Angeles 2:1 (1:0, 1:1, 0:0)
Branky a nahrávky:
13. Parise, 30. Salvador (Ponikarovskij, Zajac) - 24. Justin Williams (M. Greene). Rozhodčí: O'Halloran, Watson - Amell, Murray. Vyloučení: 3:3. Využití: 1:0. Střely na branku: 19:26. Diváci: 17 625. Stav série: 2:3.

New Jersey: Brodeur - Fayne, A. Greene, Židlický, Salvador, Volčenkov, Tallinder - Zubrus, Eliáš, Sýkora - Kovalčuk, Zajac, Parise - Clarkson, Henrique, Ponikarovskij - S. Bernier, S. Gionta, R. Carter. Trenér: Peter DeBoer.
Los Angeles: Quick - Scuderi, Doughty, Mitchell, Vojnov, Martinez, M. Greene - Justin Williams, Kopitar, Brown - Penner, M. Richards, J. Carter - Lewis, Stoll, King - J. Nolan, Fraser, Gagne. Trenér: Darryl Sutter.