VIDEO: Podívejte se na terénní hasičský speciál Tatra v akci

  • 45
Známou Tatru 815 v tom červenobílém obrovi poznáte jen s námahou. CAS - 30 S3R neboli cisternová automobilová stříkačka je asi tím nejmodernějším, co je v pohotovosti ve zbrojnicích českých hasičů. Uveze až devět tisíc litrů vody.

Stříkačka stojí na základech Tatry 815-731 R 32 6×6 s ceněným páteřovým rámem a nezávisle zavěšenými pneumaticky odpruženými polonápravami, nástavbu dodává firma THT Polička.

Hasiči si chválí malou výšku stroje (jen 2,85 metru) a ocení brodivost až 1,2 metru. Za jízdy může šofér díky systému vzduchového odpružení všech polonáprav měnit základní světlou výšku 360 mm v rozmezí +90/-120 mm.

Hasičská nástavba s rámem z hliníkových profilů je polepena hliníkovým plechem. Při zásazích může sloužit nejen jako běžná stříkačka, ale také jako zásobárna vody. "Klasické cisterny mají okolo 2 500 až 3 000 litrů vody, tato má 9 000 litrů," popisuje Štefan Livinka, velitel HZS PK Plasy. Stříkačka vybavená speciální lafetovou proudnicí dokáže při tlaku 10 barů dostříknout dva a půl tisíce litrů vody za minutu až do vzdálenosti 70 metrů. Při plném výkonu je tak cisterna prázdná za necelé čtyři minuty.

"Nabízíme ale i lafety, které umí až čtyři tisíce litrů za minutu," popisuje pro iDNES.cz obchodní ředitel TNT Polička Jaroslav Lorenc. K tak výkonným proudnicím je ovšem také třeba speciální čerpadlo, které takový výkon zvládne.

Naplnit cisternu devíti tisíci litry vody je možné několika způsoby. První možnost je čerpat vodu z hasičské nádrže nebo jiného otevřeného zdroje. "Pokud budete plnit sáním ze zdroje savicí, naplníte cisternu asi za pět minut," uvádí Lorenc. "Když je po ruce hydrant, propojí se cisterna s hydrantem. Další variantou je použít plovoucí čerpadlo anebo přečerpávat vodu z vozidla do vozidla," vypočítává Jaroslav Lorenc s tím, že všechny způsoby je možné ještě kombinovat.

 

CAS 30 S3R

Tatrovácká koncepce dovoluje dostavbu bez nutnosti použití pomocného mezirámu. Výsledkem je nízko položené těžiště a skvělé terénní schopnosti.

O pohon pětadvacetitunového monstra (celková hmotnost, provozní je 14 750 kg) se stará originální tatrovácký vzduchem chlazený přeplňovaný vidlicový osmiválec s maximálním výkonem 325 kW/442k. Ten stříkačku rozjede až na stokilometrovou rychlost. 

Celková hodnota nového speciálu hasičů z Plas přesahuje osm milionů korun. "Červenobílý speciál koupila a nechala vyrobit přesně podle specifikace plzeňskych hasičů společnost NET4GAS v souvislosti s výstavbou plynovodu GAZELA," upřesňuje Milan Řepka, tiskový mluvčí NET4GAS.