Ministr Kalousek a premiér Nečas se zapojili i do vyostřené debaty o návrhu. | foto: Petr Topič, MAFRA

Poslanci pustili zvyšování DPH, Kalousek vyčítal ČSSD krádeže v poledne

  • 601
Sněmovna v prvním čtení i přes nesouhlas opozice podpořila vládní návrh na zvýšení sazeb DPH na 15 a 21 procent a dalších úsporných rozpočtových změn. Opatření, která vláda předložila v jednom návrhu, mají za cíl snížit schodek veřejných financí pod tři procenta. Opozice návrh kritizovala.

Zvýšení DPH od příštího roku sníží podle analytiků kupní sílu domácností o stovky korun měsíčně. Podle poradenské společnosti Mazars se například průměrné domácnosti se dvěma dětmi sníží kupní síla o 250 až 300 korun měsíčně, důchodcům o 70 až 80 korun měsíčně.

Vládní úspory

Kromě zvyšování DPH návrh obsahuje také:

- zavedení solidárního příspěvku pro zaměstnance a podnikatele s příjmem nad zhruba 100 tisíc korun měsíčně. Z rozdílu mezi touto částkou a příjmem budou odvádět sedm procent

- zrušení základní slevy na dani z příjmů pro důchodce. Zrušení se vztahuje na roky 2013 a 2015. Ve stejném období se mají zrušit i stropy na pojistné u zdravotního pojištění

- zrušení tzv. "zelené nafty", tedy vratky části spotřební daně z nafty pro zemědělce. To by po jednání premiéra Nečase se zemědělci mělo nastat od roku 2014, příští rok se vratka sníží z 60 procent na 40

- zvýšení sazby daně z převodu nemovitostí ze současných tří procent na čtyři procenta. Při prodeji nemovitosti například za milion korun zaplatí prodávající místo 30 tisíc 40 tisíc korun. Vláda si od toho slibuje ročně 2,5 miliardy korun navíc

Ministr financí Miroslav Kalousek označil předlohu za politicky výbušnou a kontroverzní. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka o ní prohlásil, že je to zoufalý výkřik a zoufalá reakce vlády na to, že její koncepce daňové politiky selhala. Poslanec VV Michal Babák ji chtěl vrátit vládě k dopracování, poslanec KSČM Jiří Dolejš i jiní opoziční poslanci ji chtěli zamítnout. Ani jeden z návrhů ale neprošel.

Sociální demokraté v krajích kradou, prohlásil Kalousek

Hlasování poslanců předcházela vzrušená debata. Ve sporu o zodpovědnost za potíže s čerpáním evropských dotací prohlásil ministr financí Miroslav Kalousek, že zástupci ČSSD v krajích "kradou, ani poledne nedrží". Místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek z ČSSD jeho slova označil za naprosto neuvěřitelnou nestoudnost.

Zaorálek předtím s odvoláním na zprávu Evropského účetního dvora konstatoval, že Evropská komise zastavila letos v březnu proplácení evropských dotací kvůli selhání auditního orgánu ministerstva financí. Současně varoval před dalšími ztrátami. A z odpovědnosti za tento stav obvinil právě Kalouska. Kalousek se ale důrazně ohradil. "To myslíte vážně, že mě voláte k odpovědnosti? Vaši lidé v krajích kradou, ani poledne nedrží. A vy z toho viníte ministra financí?" otázal se Kalousek.

Do debaty se zapojil i předseda kontrolního výboru a předseda KSČM Vojtěch Filip. "Pane ministře, nelžete!" vyzval Kalouska a připomněl mu, že ho ohledně kontroly ze strany účetního dvora interpeloval už loni v prosinci. "Už toho mám fakt dost!" ulevil si předseda KSČM. Na jeho slova reagoval předseda vlády Petr Nečas. "My toho máme taky dost," podotkl. "Už máte po sjezdu, tak už tady nemusíte křičet," vzkázal Filipovi. Narážel tak na květnový sjezd komunistů, kde Filip obhájil předsednickou funkci a bude v ní působit další čtyři roky.

,