Připravila to chobotnice pana Kubiceho, je to msta, bránil se Rath

  • 1705
Je to politická pomsta, odstranění opozičního politika a výsledek práce chobotnice pana Kubiceho, která dokonale připravila celou záležitost, bránil se bývalý středočeský hejtman a poslanec David Rath ve Sněmovně, kde proběhlo "představení roku". Policie poslance požádala, aby Ratha zbavili imunity, protože si podle ní vzal úplatek 7 milionů korun.

"Trvám na tom, že David Rath úplatek nevzal," prohlásil bývalý hejtman před poslanci. Upozornil na to, že trestní oznámení na něj podal bývalý člen Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Libor Gregor, dříve podřízený současného ministra vnitra Jana Kubiceho, dnes soukromý detektiv.

"Pane ministře, past vám vyšla, já vám gratuluji, jste fakt dobrej," pochválil Rath ironicky ministra vnitra, který se omluvil z jednání, ale nakonec přece jen dorazil. "Viním vládu z účelové likvidace politického protivníka," řekl Rath ve svém projevu, který trval 48 minut, tedy kratší dobu, než někteří poslanci čekali.

Kdo čekal, že Rath začne mluvit proti ČSSD, nedočkal se. Ale příliš neobjasnil ani to, jak se u něj objevilo 7 milionů korun, které u něj našla policie.

Mohly to být peníze na volby, naznačil Rath. ČSSD to odmítá

Jen jeden náznak, co se s penězi mělo dít, od Ratha zazněl. "I v nekompletním torzu spisu najdete spoustu vět a slov o tom, že peníze na volby, financování voleb," řekl bývalý středočeský hejtman. ČSSD se proti tomu večer ohradila.

"ČSSD odmítá jakékoliv spojování kauzy Davida Ratha s financováním činnosti či volební kampaně sociální demokracie. Je financována zcela transparentně členskými příspěvky, příspěvky státu a zveřejňovanými sponzorskými dary od čitelných a neanonymních subjektů," uvedl pro iDNES.cz předseda oranžových Bohuslav Sobotka.

Rath před poslanci také zpochybnil, že na něj byla uvalena vazba, aby nemohl uprchnout. "Kam bych prchal? Mám malé děti, jednaosmdesátiletého otce a kořeny v České republice," bránil se poslanec, kterému za přijetí úplatku hrozí až 12 let vězení. Prohlásil, že by před poslance přijel z litoměřické vazební věznice i autobusem, kdyby měl peníze na jízdenku. Mandátu poslance se nevzdá.

Neprošel návrh poslance, bývalého předsedy ČSSD Jiřího Paroubka, aby mohl ve Sněmovně vystoupit i Rathův advokát Adam Černý. Podpořilo to jen 75 poslanců, proti jich bylo 76. A Ratha kolegové nakonec vydali jasnou většinou hlasů - 183 pro, 2 proti, 6 se zdrželo (více zde).

"Ani Breivik nemá takové zacházení," kritizoval policii Tejc

Ratha do jednacího sálu přivedla trojice ozbrojených policistů, kteří ho eskortovali z litoměřické věznice. "Z parlamentní demokracie se posouváme k policejní demokracii," řekl Rath.

Přítomnost ozbrojených policistů ve Sněmovně napadl i Jeroným Tejc, šéf poslanců ČSSD, tedy dřívější Rathovy strany, než si v ní sám pozastavil členství. "Ani terorista Breivik nemá takové zacházení, jaké se dostalo Davidu Rathovi. Vypadá to, že je nejméně trojnásobným vrahem," řekl Tejc.

Podivil se i nad tím, že stejně rázně policie nepostupuje v kauzách Opencard, nákupu vadných letounů CASA pro armádu či elektronických zdravotních knížek IZIP, což jsou projekty, kde mají odpovědnost politici vládních stran.

Ratha, který dorazil v tmavém obleku a s černou kravatou, ve Sněmovně posadili k pultíku zpravodajů, aby neseděl přímo mezi ostatními poslanci. A tři policisté se posadili vedle Ratha.

Nakonec poslanci nechali svého kolegu obviněného z přijetí sedmimilionového úplatku za zmanipulovanou zakázku na rekonstrukci zámečku ve středočeském Buštěhradu mluvit od řečnického pultíku. Původně přitom zvažovali, že mu to neumožní, aby si nemohl předávat vzkazy s některými poslanci, které by mu zanechali u řečnického pultíku.

Rath: Každý den ve věznici je dlouhý z pohledu našeho života

"Tři týdny jste masírováni různými dezinformacemi a já jsem neměl možnost se k tomu vyjádřit," prohlásil Rath. Ve věznici je podle něj neuvěřitelná nuda. Každý den ve vazbě je příliš dlouho z pohledu toho, jak krátké životy žijeme, řekl.

"Žijeme v zemi, kde vazba je novodobou torturou," přesvědčoval poslance bývalý středočeský hejtman. Zdůraznil, že se u něj nenašly žádné desítky milionů pod podlahou a že ani v policejních odposleších není nic o šustění peněz. Píše se v nich jen o tom, že šustí papír.

Žádost policie o vydání bývalého hejtmana ke stíhání ještě před Rathovým vystoupením zrekapituloval šéf mandátového a imunitního výboru a ČSSD Bohuslav Sobotka. Připomněl, že poslanci z imunitního výboru nejprve zhlédli záznam policie ze zatčení Ratha a pak jednomyslně rozhodli, že doporučí, aby byl Rath imunity zbaven (více zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue