VIDEO: Jezírko naplníte deštěm. Vodou můžete i splachovat a prát

  • 259
Soběstačnost a nezávislost byly hlavní motivací, proč si pan Dobrý nechal u domu vybudovat jímku na dešťovou vodu, kterou jeho rodina používá na splachování toalety a praní. Dnes už by si ji podle svých slov klidně nechal rozvést i do sprchy. Je fakt, že tričko měl na sobě sněhobílé.

"Není nad to nebýt závislý na obecním vodovodu, který na tom navíc není s množstvím vody právě nejlépe. Zvláště v suchých letech, jakým se rýsuje být ten letošní," vysvětluje ekologicky smýšlející nadšenec Petr Dobrý od Mnichovic, který cennou dešťovou vodu využívá ve svém energeticky úsporném domě.

Fotogalerie přírodního jezírka

Prvotním impulzem k využití "dešťovky" ale byla touha mít na svém pozemku vodní plochu. Kde neteče alespoň potůček, tam nezbývá než budovat. A protože celá zahrada je u Dobrých koncipována jako přírodní, padla volba na dvě co nejpřírodnější jezírka, jakési rybníčky. "Šlo mi o to, aby to byly bezúdržbové vodní plochy," vysvětluje majitel.

I proto je větší jezírko, s plochou hladiny zhruba 40 metrů čtverečních, napájeno dešťovou vodou "nachytanou ze střechy" dešťovými svody do jímací nádrže o obsahu 6 500 litrů. Menší rybníček s kapry napájejí dešťové srážky přímo.

Zastihli jsme je oba trochu zelenější, protože bylo dlouho sucho a předchozí večer pršelo, takže voda spláchla pyl. "Jakmile víc zaprší, voda se zase vyčistí. Ale i ta zelená je přirozená barva. Nikdy jsme tu například neměli přemnožené řasy, ani v největších vedrech," ujišťuje hlava rodiny, jejíž členové se v jezírku běžně koupou.

Jezírko napojíte z přepadu nádrže raz dva

Celý systém opravdu funguje naprosto jednoduše: dešťové svody odvádějí odchycenou vodu do nádrže a přepad jde do uměle vybudovaného jezírka, které hbitě osídlili čolci, žáby i užovky. Komu nevadí jejich společnost, může se koupat.

Samočisticí jezírko jsme zastihli v přirozeném stavu po zimě, bez jakéhokoliv...
Jezírko ještě není po zimě vyčištěné od suché trávy a podobně, což nevadí ani...
Jezírko ještě není po zimě vyčištěné od suché trávy a podobně, což nevadí sni...

"Důležité je, aby ten rybník byl samočisticí, protože tam nechci mít žádné skenery, čističky, ani tam lít chemikálie. Což se dá splnit, když minimálně třetinu tvoří takzvaná mělká zóna, která je osazena rostlinami. "Ty jsou vlastně přírodní kořenovou čističkou, která vodu přirozeně čistí," popisuje Petr Dobrý.

Další část ale musí být naopak co nejhlubší, aby se rybník nepřehříval. A v zimě zase aby úplně nepromrzl. Větší jezírko je v nejhlubším místě hluboké 180 centimetrů, to malé metr. (Průvodce stavbou zahradního jezírka najdete zde.)

Vlastní budování jezírka je podle něj úplně jednoduché. "Přijede bagr, vyhloubí jámu, na dno se položí geotextilie, která chrání proti propíchnutí fólii, která se položí ještě navrch," vypadá to podle popisu spokojeného majitele funkčního rybníčku naprosto jednoduše. Sám nevolil klasickou rybníčkovou fólii, ale fólii neobsahující PVC, protože mu to přišlo šetrnější k přírodě.

Pak už se jezírko "jen" osadí rostlinami, což podle Petra Dobrého také není žádný velký problém. "Zapomeňte na příručky, kde je přesně napsáno, kolik musí být rostlinek na metr čtvereční. Pokud má člověk trochu trpělivosti, stačí několik rostlin, ony se vám za pár let namnoží tak, že je musíte vytrhávat." (Jak na úpravu břehu jezírka čtěte zde, jak je osadit zde.)

V menším jezírku žije jeden bílý a několik červených kaprů, proto je opatřené...
Barevní kapři přežili v malém jezírku bez problémů i letošní tuhé mrazy.
V menším jezírku žije jeden bílý a několik červených kaprů, proto je opatřené...

Rosničky, vážky, šídla i čolci si k Dobrým našli cestu hned první rok. V rybníčku se jim objevují i užovky, které tam táhnou rozmnožující se žáby - jako potrava. Létají tam pít i ptáci. (Viz Do koupacího jezírka nasaďte ryby, žáby a ptáci přijdou sami.)

"Je to prostě zábava zdarma, voda by prostě u domu měla být. Prvotní náklady na oba rybníčky přitom byly zhruba 80 tisíc korun, hotovo bylo za měsíc. Od té doby už jsme neinvestovali ani korunu, obstarává se to samo. A srovnejte si to s cenou bazénu, který musíte neustále filtrovat, skenovat, vytápět, pořizovat střechu..."

Dešťovku využijete i doma: na splachování, praní i sprchování

Čerpadlo umožňující čerpání dešťové vody z jímky k použití na splachování WC a praní je schováno v technické místnosti.

Pod poklopem jímací nádrže se skrývá filtr, který je potřeba jednou za měsíc vyndat a vyčistit. Díky němu ale jednoduché čerpadlo dopravuje poměrně čistou užitkovou vodu z jímky do splachovací nádrže toalety i ke kohoutu pračky.

"Já nejsem stavař ani technik, sám bych si s tím asi neporadil, ale dneska už vám firmy takováto zařízení naštěstí poměrně běžně dodají na klíč," vysvětluje Petr Dobrý, že nebylo nutné nic vymýšlet, stačilo najít si dodavatele. Není třeba pochybovat, že se zodpovědný přístup k šetření vodou majitelům domu vrátí.