Už žádné přivazování ke stromům. Šumavu mají hlídat dobrovolníci

  • 57
Pracovníci Národního parku Šumava a firmy, které v šumavských lesích těží dřevo, budou pod neustálým dohledem. Hnutí Duha od pátku školilo dvaadvacet zájemců, kteří často jezdí na Šumavu a chtějí se stát členy takzvaných dobrovolných hlídek.

Už žádné řetězy sloužící k přivazování ke stromům, aby je dřevorubci nemohli porazit. Dobrovolné šumavské hlídky jsou vybavené hlavně foťáky, navigacemi a mapami. Jejich cílem je dokumentovat vše, co poškozuje přírodu.

Manželé Čápovi sledují pulce pohybující se v tůňce jen kousek od lapačů. Aktivisté se obávají, že déšť spláchne chemikálii do tůňky a ta vše zahubí (2. června 2012).

Redaktor MF DNES strávil s dobrovolníky celou sobotu, kdy teoreticky získané rady ověřovali přímo v lesích mezi Srním a rozhlednou Poledník.

Jaromír Bláha z Hnutí Duha říká, že hlídky na Šumavě organizovali už loni. "Je to kvůli tomu, že správa národního parku nefunguje, úředníci, kteří mají na starosti ochranu přírody, naprosto selhávají, personál, který je v terénu, se buď bojí, nebo ohrožování přírody ignoruje," vysvětluje Bláha.

Mezi dvaadvaceti dobrovolníky jsou i manželé Čápovi, kteří stanuli před klatovským soudem kvůli strkanici s policisty při loňské blokádě dřevorubců u Ptačího potoka. Soudce nakonec dospěl k závěru, že manželé nespáchali žádný trestný čin a věc by měla řešit maximálně přestupková komise. Tenhle závěr je pravomocný i podle rozsudku, který s sebou přivezli na Šumavu.

Dobrovolníci u lapače kůrovce (2. června 2012).

Pokud hlídky zjistí hluboké koleje od lesní techniky ve svahu, nafotografují je a zapíší k tomu GPS souřadnice. Stejně mají monitorovat i kácení v lesích nebo rozmístění lapačů kůrovce v rámci chemického boje parku s tímto broukem.

"Právě vzniká webová aplikace, do níž budou lidé z hlídek podle GPS souřadnic zadávaná nafotografovaná místa s poškozenou přírodou. V budoucnu bude na internetu přístupná úplně všem," řekl Bláha.