Lustr obrostlý krystaly soli i telefonní budka z papíru. Podívejte se!

  • 13
Sklo, papír, dřevo i beton. To vše použili designéři, jejichž tvorbu můžete zhlédnout během druhého ročníku festivalu Art Designu Křehký Mikulov. Komu by nestačily výstavy, najde v Mikulově a jeho okolí hned dvě stavby oceněné v posledním ročníku soutěže Grand Prix architektů.

Projekt galerie Křehký ve spolupráci s Regionálním muzeem v Mikulově představuje sérii výstav současného designu. "Od loňského ročníku se tento liší především účastí hned osmi galerií z Česka, Německa, Francie, Holandska i dalších zemí," zdůraznila při slavnostním zahájení Jana Zielinski, kurátorka výstavy.

Mezi vystavujícími najdete například galerii Art Design Project Bratislava, která představila novinky a výběr současných slovenských designérů. Známý slovenský designér Patrick Illo v Mikulově zaujal především kolekcí váz bet-OM v kombinaci skla a betonu.

Jednoduché tvary válců dokazují, že zdánlivě nesourodé materiály, hladké transparentní sklo i drsný a uzavřený beton, mohou při společném "průniku" výborně fungovat.

Patrik Illo a jeho kolekce váz bet-OM

Jiří Pelcl sáhl zase po poněkud lehčím materiálu, a to papírové voštině. Jeho kolekce Substance 012 obsahuje solitéry ze série Luxury Dwelling navržené pro milánskou galerii Grosetti, kde se prezentovala v rámci Salone del Mobili.

Vedle lampy či vázy tu je i "telefonní "budka" v podobě oblého kokonu. Má velkou šanci dočkat se praktického využití: "Možná ji budeme vyrábět pro firmy, které chtějí nabídnout svým pracovníkům soukromí při telefonování," vysvětluje profesor Jiří Pelcl, který patří k nejúspěšnějším českým designérům.

Substance 012 je název nové kolekce Jiřího Pelcla, kterou vystavil na zámku v Mikulově.

Na festivalu dále byla k vidění práce Daniela Pirše, který má v Mikulově i svůj ateliér a manufakturu. Výstavu "s příběhem" představuje Strom: soubor fotografií Václava Jiráska, který mapuje příběh jednoho stromu a je zároveň premiérou unikátního stolu studia Olgoj Chorchoj.

Vedle výstav na zámku však najdete v Mikulově i další zajímavosti, především oceněné stavby v soutěži Grand Prix architektů 2012. V kategorii Novostavba totiž zvítězila mikulovská Galerie Závodný (architekt Štěpán Děnge) a v kategorii Rekonstrukce zase Café Fara v Klentnici pouhé čtyři kilometry od Mikulova, pod níž je podepsaný architekt Marek Štěpán. Blíže o této stavbě zde.

Galerie Závodný v Mikulově, vítěz kategorie Novostavba Grand Prix architektů 2012, autor Ing. arch. Štefan Děnge

Na fasádu byly použity vertikální modřínové latě.

Když lustr obrůstá solí

Letošní držitelé titulu Czech Grand designér, Zdeněk Vacek a Daniel Pošta, kteří zvítězili v kategorii šperk a zároveň získali největší počet hlasů, a tudíž výše zmíněný titul, zase připravili ve spolupráci s firmou Preciosa - Lustry unikátní krystalový lustr.

Nejdříve byl vyrobený lustr včetně elektroinstalace a žárovek. Pak však následoval velmi neobvyklý proces, který používají designéři Zdeněk Vacek a Daniel Pošta i při výrobě některých svých šperků.

"Kompletní svítidlo jsme na několik dní ponořili do roztoku kamence. Vlivem změn teploty a koncentrace začaly svítidlo volně obrůstat krystaly soli. Po vytvoření krystalové krusty jsme museli nechat objekt proschnout, a to nejen na povrchu, ale i uvnitř. Několikadenní vysoušení krystalový povrch zpevnilo a po následné kontrole a oživení elektrického zapojení jsme svítidlo instalovali," popisuje výrobu lustru Radan Panáček, výzkumný a vývojový pracovník Preciosy.

Lustr Eliáš navrhli Zdeněk Vacek a Daniel Pošta (Preciosa - Lustry).

Objekty galerie Helmrinderknecht

Ze zahraničních galerií zaujala galerie Helmrinderknecht. Má zastoupení v Berlíně i ve Vídni. Unikátní díla vznikají docela zajímavě. "Při výrobě skleněných objektů sériové produkce je část vyčleněna, a umělci z těchto ´zbytků´ vytvářejí originální objekty," vysvětloval Martin Rinderknecht.

Lucie Koldová nemohla chybět se svými svítidly (spoluautorem je Dan Yeffet), která vystavuje v Gallery S. Bensimon v Paříži, umělecký ředitel Qubusu Jakub Berdych zase představil své nové objekty z aktuální kolekce. 

Galerie Judy Starten z Nizozemí se prezentovala kolekcí šperků Ellen Urselmann a také objekty od Ka-Lai Chan, které vznikly speciálně pro Křehký Mikulov.

Pořádající galerie Křehký nabídla nové limitované edice 2012 od zahraničních i českých designérů  (Tomáš Král, Tomáš Gabzdil Libertiny, Maxim Velčovský, Michaela Tomišková, Klára Šumová nebo Grand designéři roku 2011 Zdeněk Vacek a Daniel Pošta).

Výstavy, jež byly zahájeny tento víkend, potrvají do 19. srpna. Hlavním pořadatelem festivalu Křehký Mikulov je Regionální muzeum v Mikulově, festival probíhá za podpory Jihomoravského kraje. Autory konceptu a kurátory jsou Jana Zielinski a  Jiří Macek, architektem se stal Maxim Velčovský.