Tento bernský salašnický pes miluje pampelišky, sbírá je po celé zahradě. | foto: YouTube

VIDEO: Na pampelišky pusťte psa. Anebo pěstujte golf pro chudé

  • 21
Pampelišky snadno zlikvidujete pomocí chemie, lze to ale i mechanickou cestou. Buď si pořiďte psa, který se rád pase, anebo mechanický vytrhávač plevele.

"Této pomůcce říkám golf pro chudé," říká specialista na zahradní náčiní Jan Růzha. "Má to výhodu, že se jen tak procházíte po zahradě na čerstvém vzduchu, nemusíte se shýbat. Přiložíte k pampelišce, přišlápnete do půdy, nože sevřou rostlinu a vy ji vytáhnete i s kořenem," popisuje funkci vytrhávače.

Pomocníka vyrábějí známé společnosti specializující se na vybavení zahrady. Pokud budete počítat s tím, že se při práci budou střídat různě vysocí členové rodiny, je lepší vybrat teleskopickou variantu, aby se při "golfování" nemusel nikdo shýbat. Vytrhávat můžete samozřejmě i bodláky, které jsou stejně odolný prevít jako pampeliška, navíc komplikují chůzi naboso.

Vytrhávače stojí podle značky a typu od 600 do 1 300 korun.

Podívejte se na video, jak snadno se s vytrhávačem pracuje.

Trávu občas okusují i psi, říká se, že to dělají před bouřkou. Majitel bernského salašnického psa na videu se však chlubí, že jeho mazlíček se specializuje na pampelišky (viz článkové video). Není to ale příliš účinné, protože je netrhá i s kořenem a pampelišky brzy zase dorostou.

Tento způsob likvidace samozřejmě můžeme brát jen s nadsázkou. Majitel psa by se možná měl poradit s veterinářem. "Může se pokoušet doplňovat vlákninu nebo některé minerální látky, případně se zbavovat parazitů. Ovšem může jít také o pouhý zlozvyk," říká například veterinární lékař Leoš Železný . Pokud podle něj dáváte psovi vyváženou stravu a zároveň trávu nežere příliš často, zřejmě není důvod se znepokojovat.

Na pampelišku pomocí chemie

Na pampelišky platí selektivní herbicidy určené pro dvojděložné rostliny. Je třeba je aplikovat ještě před květem v době, kdy už má rostlina dobře vyvinutý listový systém.

Více informací ZDE.

Smetanka lékařská, které se lidově říká pampeliška (Taraxacum officinale), patří mezi víceleté dvojděložné rostliny. Během roku kvete nejvíce na přelomu dubna a května, daří se jí ale až do konce prázdnin. Dokonce i v období suchých měsíců, kdy trávníky žloutnou nedostatkem vláhy, pampelišky mají dost síly na vytvoření květu, které tak průběžně po celou sezonu zdárně zaplevelují zahradu.

Kdo preferuje zahradu ve stylu přírodní louky, bude považovat pampelišku za barevného přítele a přirozená směs travin jí hlavně nedá příležitost příliš se rozmnožit. Běda ale tomu, kdo si zakládá na okrasném trávníku. Stačí na jaře odjet na čtrnáct dní v době největšího výskytu. Odkvetlé padáčky roznesou semena po celé zahradě.

Problémy mají i zahradníci, pampeliška je velmi odolná a dusí záhony se zeleninou. Chmýří se větrem roznáší i na větší vzdálenosti, proto mezi "nepřátele" vzorných zahradníků patří i sousedé, kteří odmítají se o své zahrady pravidelně starat.