Lesní požár u Bzence na Hodonínsku. Plameny zasáhly až 200 hektarů borovic.

Lesní požár u Bzence na Hodonínsku. Plameny zasáhly až 200 hektarů borovic. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Požár Moravské Sahary je uhašený, padly stromy za třicet milionů

  • 2
Největší lesní požár v zemi za posledních patnáct let, který likvidoval les v okolí Bzence na Hodonínsku, je uhašený. Oheň zničil přes 170 hektarů lesa, škoda dosáhla třiceti milionů. Policisté zatím nezjistili, proč oblast nazývaná Moravská Sahara vzňala.

Oheň v lese prověřil celorepublikový Integrovaný záchranný systém a zaměstnal na téměř pět dnů při extrémně obtížném zásahu na 1 600 hasičů z deseti krajů.

Hasiči ve středu zásah ukončili. Následující dva týdny už budou jen monitorovat spáleniště. Na řadu se tak dostávají vyšetřovatelé příčin požárů a policisté.

Ti už začali vyslýchat první svědky. "Budeme prověřovat zhruba šest verzí. Od neznámého žháře až po verzi, že se oheň mohl rozšířit od nedaleké vojenské střelnice," naznačil Jan Miškeřík z hodonínské policie.

Žhář by musel hradit škodu

Policie už podle něho zajistila stopy a rozlehlé požářiště ohledala. Pokud by našla žháře, kvůli němuž ničící živel zlikvidoval několik až sto let starých borovic a ohrozil i turistickou základnu Littner, hrozilo by mu až pět let vězení. "Samozřejmě také náhrada škody," dodal Miškeřík.

Ty jsou značné. Jen na lesním porostu jdou až ke třiceti milionům. "A další ztráty budou ještě na uhynulé lesní zvěři," nastínil za Lesy České republiky, vlastníka spáleného lesa, lesní správce Bohumil Pipal.

Ničivé korunové hoření bylo naprosto výjimečné a zničilo v oblasti vátých písků až patnáct procent vzrostlého borového lesa. "Většina těch stromů byla stará sedmdesát až sto let," upřesnil lesník.

Podle lesního zákona musí do dvou let porost obnovit. A to stát přijde na další miliony korun. "Bude totiž potřeba vysadit znovu zhruba jeden a půl milionu sazenic," upřesnil Pipal. Jedna sazenice podle něj stojí okolo pěti korun bez započítání nákladů na práci.

Vypálená plocha se ovšem napřed musí pro zalesnění připravit. Už v těchto dnech tak začínají pracovníci Lesů České republiky s přípravou projektu nového zalesnění.

Uvažují i o tom, že se do písčitého terénu pokusí zasadit ochrannou linii listnatých stromů a další protipožární prvky. "Tato oblast je totiž oblastí vátých písků, kde les plní důležitou funkci. Kdybychom nyní poškozené stromy pouze vytěžili a plochu nezalesnili, mohly by se dát do pohybu. A to by byl návrat do středověku," myslí si odborník z Lesů ČR.

24. května 2012