Nejvíce dětí bylo adoptováno do zahraničí z Etiopie. Kvete tam také obchod s dětmi. Rodiče potomky ale často posílají do měst v dobré víře, že se tam budou mít lépe než na venkově. | foto: Iveta Polochová, iDNES.cz

Afrika zažívá boom v adopci sirotků. Často mají rodiče, tvrdí organizace

  • 70
Adopce sirotků z Afriky vzrostly za posledních osm let o 400 procent, upozorňuje nevládní organizace African Child Policy Forum. Většina osvojených dětí má podle ní přitom alespoň matku nebo otce a některé z nich dokonce pašují nebo prodávají jejich biologičtí rodiče.

Od roku 2004 bylo adoptováno a odvezeno z rodné země více než 41 tisíc afrických dětí. Nejvíce bylo adoptováno do zahraničí v posledních několika letech z Etiopie, překoná ji už pouze Čína, uvádí ve své zprávě organizace, která sídlí v etiopské metropoli Addis Abebě.

Kromě Etiopie je přeshraniční adopce velmi populární v Nigerii, Demokratické republice Kongo, Jihoafrické republice, v Mali, Ghaně, v Pobřeží slonoviny, v Maroku, Ugandě a v Burkina Faso, vypočítává African Child Policy Forum, která se snaží upozorňovat na porušování práv dětí na černém kontinentu.

Adopce a hvězdy

Adopce dětí z rozvojových zemí je poměrně populární i mezi celebritami. Herecký manželský pár Brad Pitt a Angelina Jolie adoptovali před skoro sedmi lety šestiměsíční holčičku Zaharu z etiopského sirotčince (osvojili si i dva chlapce z Kambodži a Vietnamu a kromě nich mají i biologické děti). Popová zpěvačka Madonna si osvojila v roce 2006 a 2009 chlapce a dívku z Malawi (více zde). Britská herečka Emma Thompson adoptovala chlapce ze Rwandy. Jednou z posledních byla jihoafrická herečka Charlize Theron, která si letos osvojila afrického chlapce Jacksona.

Většina afrických dětí putuje do Spojených států, které stojí na špičce pomyslného žebříčku přeshraničních adopcí - jen v roce 2010 adoptovali Američané přes než 11 tisíc dětí z více než stovky zemí. Africké děti si oblíbili i manželé ze západní Evropy a Kanady.

Organizace také vysvětluje, proč se svět v poslední době hledá k osvojení právě africké sirotky. V některých dalších zemích, které byly až dosud zahraničním adopcím nakloněny, se začíná měnit přístup i právo k mezinárodnímu osvojení.

Pravidla pro přeshraniční adopce zpřísnila například Čína, Jižní Korea, Guatemala, Rusko, Rumunsko či Ukrajina. Místo do zahraničí se snaží osiřelé děti umístit do rodin na svém území, přiblížila organizace.

Zároveň varuje, že většina afrických zemí, které své malé obyvatele nadšeně posílají k zahraniční adopci, nemá dostatečně vyvinutý systém, k ochraně dětí. Neumí například zabránit obchodu s dětmi. Většina adoptovaných má dle ní stále matku nebo otce a s některými z nich obchodují dokonce právě rodiče.

Jen třináct afrických zemí dle ní ratifikovala haagskou Úmluvu o ochraně dětí a spolupráci při mezinárodním osvojení. "Adopce se může stát obrovským průmyslem s dětmi jako komoditou, který žene profit," varuje African Child Policy Forum.

7. dubna 2010


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue