Studenti Karlovy Univerzity chtějí vyslat do pražských ulic první průvodce-bezdomovce už v létě. Ilustrační foto | foto: Radek Cihla, MAFRA

Tady je prima výčep a tady spím. Z bezdomovců budou průvodci po Praze

  • 422
Bezdomovci se nemusí po Praze jen povalovat a bezcílně bloumat, ale v roli průvodců ji ukázat turistům, napadlo tři studenty. Se svým projektem "Pragulic - Poznej Prahu jinak" se nyní dostali do finále mezinárodní soutěže Social Impact Award, která oceňuje společensky prospěšné podnikání.

Do nevšedního plánu se pustili spolužáci z Katedry studií občanské společnosti Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy bez jakékoliv zkušenosti s bezdomovci. Udělat z nich turistické průvodce je napadlo náhodou při jízdě metrem na začátku roku. Až poté zjistili, že něco podobného už funguje v Londýně či Mnichově.

Zleva Katarina Chalupková, Ondřej Klügl a Tereza Jurečková

Tereza Jurečková, Katarina Chalupková a Ondřej Klügl poté se svým nápadem oslovili Armádu spásy, Naději či Nový prostor. "Zatím máme od všech podporu, nikdo nás neposlal pryč," říká Chalupková.

S organizacemi se dohodli, že v nejbližší době bezdomovcům představí projekt a vytipují mezi nimi první uchazeče.

"Hlavní je, aby to sami chtěli dělat. Měli by to být extroverti, kteří si rádi povídají, dobře znají město a mají nějaké návyky, například dochází do azylového domu. 

Nechceme někoho nespolehlivého, kdo přijde opilý nebo nedorazí vůbec," vyjmenovává Jurečková požadavky na speciální průvodce.

Social Impact Award

Soutěž Social Impact Award vznikla v roce 2009 a je zaměřená na studentské projekty. Česko se do ní zapojilo poprvé. Porota z 32 přihlášených českých projektů vybrala pět, které se 1. června ve Vídni účastní mezinárodního finále.

Kromě Pragulicu se do něj za Česko dostal i projekt na podporu škol rozvíjejících sociální podnikání, web o dobrovolnictví, centrum pro děti starající se o postižené rodiče a projekt podporující recyklaci obalů. Čtyři vítězné týmy dostanou na realizaci svých projektů 4 tisíce eur, tři týmy 1 500 eur.

"Čeští finalisté budou mít také možnost přes léto užívat prostory Hubu Praha, kde budou v kontaktu s jeho dalšími členy a můžou rozvíjet projekty," říká koordinátorka soutěže Lucie Lankašová. Hub Praha je bývalá továrna na Smíchově, kde je možné si pronajmout místo na práci. Zároveň funguje jako podnikatelský inkubátor.

Vybrané bezdomovce pak studenti chtějí několik týdnů připravovat na novou roli. První trojici až pětici průkopníků mají v úmyslu vyslat do terénu ještě v průběhu letních prázdnin.

Nechceme se na bezdomovcích obohatit, tvrdí studenti

Studenti prvního ročníku magisterského studia hodlají svůj projekt uskutečnit i v případě, že v soutěži neuspějí a nedostanou tak do začátků žádnou finanční vzpruhu (více o soutěži čtěte v boxu). Peníze na rozjezd by v tom případě hledali u sponzorů.

Netradiční služba má cílit na české i zahraniční turisty. "Bude to spíše pro mladší, alternativněji smýšlející lidi, kteří upřednostňují jiný druh poznání," uvádí Klügl. Se spolužačkami zvažuje spolupráci s nějakou zavedenou turistickou kanceláří, zážitkovou agenturou či středními školami, kterým chtějí prohlídky s lidmi bez domova nabídnout jako variantu ke klasickým exkurzím. 

Bezdomovci provedou maximálně desetičlenné skupinky především místy, která sami dobře znají. V zimě například můžou turistům ukázat oblíbené hospody či prostory, kde se chrání před mrazy. "Nechceme ale, aby se to změnilo v zoo. Například se nebude chodit s foťáky na prohlídky do squatů," upozorňuje Chalupková. Při komunikaci s cizinci pomůžou překladatelé-dobrovolníci.

Název projektu Pragulic v sobě spojuje jméno města a prostory, v nichž se lidé bez domova nejčastěji pohybují.

Studenti plánují, že část výdělku z průvodcovství dostanou bezdomovci a zbytek půjde zpátky do rozvoje podnikání. "Chceme být co nejdříve soběstační a časem případně naše aktivity rozšířit," říká Jurečková.

"Nechceme ale ty lidi zneužít a vydělat na nich hodně peněz," tvrdí jediný mužský člen týmu. S ostatními se shoduje, že jejich cílem není spasit hlavní město, ale rozběhnout kvalitní službu, která pomůže lidem bez domova a zároveň více upozorní na jejich problémy.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video