Obyvatelé města Húlá pohřbívají své mrtvé (27. května 2012)

Obyvatelé města Húlá pohřbívají své mrtvé (27. května 2012) | foto: Reuters

Chodili dům od domu a vraždili, líčí krvavý víkend obyvatelé Húlá

  • 532
Obyvatelé syrského města Húlá počítají své mrtvé a vzpomínají na okamžik, kdy na jejich domy začaly dopadat dělostřelecké granáty. Nejkrvavější masakr od začátku povstání proti režimu Bašára Asada si vyžádal smrt nejméně 108 lidí, z toho 49 dětí.

Syrští povstalci i obyvatelé města se shodují, že masakr začal v pátek po tradičních modlitbách. Půl hodiny po poledni místního času začaly na město dopadat dělostřelecké granáty. O tři hodiny později se do ulic nahrnuli zabijáci provládní milice Šabíha vyzbrojení střelnými zbraněmi a noži.

Jak pomoci Sýrii

Český červený kříž

Distribuce potravin a přikrývek, poskytování zdravotnické pomoci a dodávky léčiv.
číslo účtu 222885/5500, variabilní symbol 333
nebo DMS CCK na telefonní číslo 87 777.

Člověk v tísni
Přímá humanitární pomoc raněným a lidem, kteří museli prchnout ze svých domovů. ČvT dále podporuje podzemní síť syrských lékařů Doctors Coordinate of Damascus.
č. ú. 92329232/0300
DMS SYRIE na telefonní číslo 87 777.

Charita ČR
Pomoc při disribuci jídla a jiné materiální pomoci obyvatelům v zasažených městech i uprchlíkům.
č. ú. 55660022/0800 , var. s. 182
DMS CHARITACR na telefonní číslo 87 777

Cena všech DMS 30 Kč, z nichž 27 Kč jde na pomoc Sýrii.

zdroj: MF DNES

S krutou důkladností obcházeli dům za domem, rodinu za rodinou a až do sobotního rána pokračovali ve svém krvavém díle. "Viděl jsem lidi prchající ze sousedství. Křičeli, že do jejich čtvrti vpadla Šabíha a bezpečnostní složky," svěřil se listu The Times obyvatel města Abu Džafar.

"Kvůli silnému ostřelování nám trvalo dvě hodiny, než jsme se k nim dostali. Viděli jsme autobusy bezpečnostních sil. Ostřelování poškodilo asi 300 domů. Před jedním domem vybuchl granát, uvnitř zemřel šestnáctiletý chlapec a malá holčička," dodává Džafar.

Obyvatelé Húlá si také stěžují na nečinnost pozorovatelů OSN. Inspektoři podle nich neudělali nic, aby ostřelování města vládními jednotkami zastavili. "Oznámili jsme jim to v noci. Sedm z nich jsme zavolali a řekli jim, že v Húlá právě žoldáci režimu provádějí masakr, oni to ale prostě odmítli zastavit," řekl obyvatel města Abú Emád.

Pozorovatelé OSN se v neděli vrátili na místo masakru. "Je to těžké, velmi těžké. Našli jsme jednu rodinu - matku a čtyři děti. Všichni byli mrtví, jejich těla tam nechali," řekl zpravodaji listu The Daily Telegraph zástupce šéfa pozorovatelů Martin Griffits.

Rada bezpečnosti masakr odsoudila

Rada bezpečnosti OSN masakr v Húlá jednohlasně odsoudila a vyzvala syrskou vládu, aby z města stáhla těžkou bojovou techniku. "Toto šokující zneužití síly proti civilnímu obyvatelstvu je porušením platného mezinárodního práva," stojí v rezoluci.

Dokument, ke kterému připojili své podpisy i zástupci Číny a Ruska, odsoudil vyslanec Sýrie na půdě OSN Bašár Džafárí. Výroky některých z členů RB OSN označil za "tsunami lží".  Režim prezidenta Bašára Asada odpovědnost za vraždění popírá a obviňuje z něj bojovníky povstalecké Syrské osvobozenecké armády.

Nejpilnějšími Asadovými zastánci na mezinárodní scéně stále zůstávají Čína a Rusko. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov při setkání se svým britským protějškem Williamem Haguem v Moskvě prohlásil, že masakr v Húlá mají na svědomí jak vládní jednotky, tak opoziční bojovníci.

V pondělí dorazí do Damašku zvláštní vyslanec pro Sýrii Kofi Annan a v úterý se sejde s prezidentem Bašárem Asadem. Annan před měsícem vyjednal příměří, které mělo ukončit 14 měsíců trvající krveprolití a nastartovat politické rozhovory. Přes jeho mírové snahy ale v zemi dále umírají stovky lidí.

Húlá, Sýrie

Húlá, Sýrie


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video