Roman Smetana opouští olomouckou věznici. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Tykadlový řidič Smetana je volný, propuštění nařídil Nejvyšší soud

  • 1713
Nejvyšší soud přerušil výkon trestu Romanu Smetanovi, který si odpykává 100 dní vězení za ničení předvolebních reklam politiků. Soud trest přerušil do doby, než rozhodne o stížnosti pro porušení zákona, kterou ve Smetanův prospěch podal ministr spravedlnosti. Smetana odpoledne opustil olomouckou věznici.

"Nejvyšší soud v Brně při předběžném projednávání stížnosti pro porušení zákona rozhodl o přerušení výkonu trestu do doby, než o stížnosti rozhodne senát trestního kolegia," uvedl mluvčí Nejvyššího soudu Petr Knötig. "Současně vydal příkaz k okamžitému propuštění jmenovaného na svobodu," dodal.

Roman Smetana u olomouckého soudu

Smetana z brány olomoucké vazební věznice, kam byl minulý týden převezen z vězení v Praze na Pankráci, vyšel pár minut před 13:45, potvrdila z místa reportérka MF DNES.

"Teď se projdu pěšky domů do Bystrovan," reagoval Smetana na otázku, co udělá jako první po propuštění. Nic dalšího zatím neplánuje. "Já jsem teď z toho trošičku překvapený, protože jsem propuštění opravdu nečekal, takže já se teďka nejvíc těším na tu procházku. Tolik svobody jsem už hodně dlouho nezažil," podotkl muž, jehož tvář po měsíčním pobytu ve věznici zdobí plnovous.

Nejvyšší soud rozhodl o přerušení trestu proto, že je možné, že původní odsouzení Smetany soud nakonec zruší.

"Jakkoliv nelze předjímat rozhodnutí Nejvyššího soudu o podané stížnosti pro porušení zákona, nelze vyloučit, že usnesení okresního soudu bude z důvodů uvedených ve stížnosti zrušeno. V takovém případě by se stal výkon trestu na podkladě tohoto rozhodnutí nepřípustným," doplnil Knötig.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS)

Pospíšil podal stížnost pro porušení zákona v polovině května. Od Nejvyššího soudu chce slyšet stanovisko, zda lze kreslení po politických reklamách hodnotit jako vyjádření politického názoru, nebo jde pouze o "obyčejný" trestný čin poškozování cizí věci (o Pospíšilově stížnosti čtěte také zde). 

Smetana před dvěma roky v předvolebním období pokreslil desítky potisků politických stran na autobusech olomoucké MHD, kde sám pracoval jako řidič.

U soudu za to dostal od soudkyně Markéty Langerové, manželky tehdejšího poslance a lídra ODS v Olomouckém kraji Ivana Langera, trest 100 hodin obecně prospěšných prací. Ty však odmítl odpracovat, zaplatil pouze nařízenou náhradu škody 15,5 tisíce korun ODS, která se jí u soudu domáhala. Proto mu soudkyně trest přeměnila na 100 dní vězení. Trest mu měl vypršet 30. července.

Takto policisté 21. dubna odváděli z odborářské demonstrace a ještě v ten den skončil ve věznici.

Po 34 dnech Smetana vězení z rozhodnutí Nejvyššího soudu opustil. Stejný soud rozhodne, zda se tam bude muset vrátit.

Smetana se však na protest proti svému potrestání za podle něj svobodné vyjádření odporu proti politickým elitám rozhodl do vězení nenastoupit. Místo toho opustil místo řidiče autobusu a několik týdnů se vyhýbal zatčení. Do rukou policie se nakonec vydal až během odborářské demonstrace v Praze 21. dubna (o zadržení Romana Smetany zde).

22. dubna 2012

Za to, že do věznice nenastoupil ve stanoveném termínu, mu však hrozí další obvinění, konkrétně maření výkonu úředního rozhodnutí, za což mu mohou v krajním případě hrozit až další tři roky ve vězení.

,

Video