GÓLOVÁ RADOST. Patrik Eliáš z New Jersey (vpravo) právě překonal brankáře New

GÓLOVÁ RADOST. Patrik Eliáš z New Jersey (vpravo) právě překonal brankáře New York Rangers Henrika Lundqvista. | foto: Reuters

Eliáš se gólově podílel na důležité výhře, New Jersey je krok od finále

• 23
Jestliže jsou gólman Henrik Lundqvist a obranná hra Rangers v současnosti považováni za nejlepší ve svých kategoriích v NHL, tak ve středečním pátém finále Východní konference to rozhodně neplatilo. New Jersey vyslalo pouhých 17 střel, přesto slavilo klíčovou výhru 5:3 a vede v sérii 3:2 na zápasy. Jedním gólem k tomu přispěl i Patrik Eliáš.

New Jersey, hrající podruhé v řadě bez aktuálně jen náhradníka Petra Sýkory, zažilo skvělý vstup do zápasu na ledě newyorské Madison Square Garden. Skóre otevřel Stephen Gionta už ve 3. minutě poté, co jej domácí obrana nechala trestuhodně samotného dorážet před Lundqvistem.

Martin Erat (NAS), 10z. - 4b.(1+3)

Tučně jsou vyznačeni zbývající aktivní hráči.

Na 2:0 pro Devils upravil v 5. minutě šťastnou tečí z prostoru před brankou Patrik Eliáš. Pro nejproduktivnějšího Čecha letošní základní části to byl teprve šestý bodový zápis v rámci dosavadních sedmnácti startů v play-off a vůbec první ze série proti Rangers.

Další smolný moment zažil Lundqvist v 10. minutě, kdy pustil střelu z pravého křídla od Travise Zajaca - 3:0 pro New Jersey. Zklamané fanoušky Rangers povzbudil až zásah bitkaře Brandona Prusta z 16. minuty. V prostředním hracím dějství pak vykřesal pro New York naději kapitán Ryan Callahan, od jehož brusle se puk odrazil za brankovou čáru Martina Brodeura.

Hosté nadále pouze bránili nejtěsnější vedení, což se jim nakonec stalo osudným. Hned v úvodních vteřinách hry ve třetí třetině totiž srovnal na 3:3 Marián Gáborík. Slovenský kanonýr potrestal chybu v rozehrávce Brodeura.

Na to, o jak důležité utkání z pohledu vývoje série šlo, se odehrál nezvykle vysoký počet individuálních chyb, což jakoby chtěl potvrdit i tahoun ofenzivy Rangers Brad Richards. Produktivní útočník za stavu 3:3 v obranném pásmu na místo nastřelení puku do zadního mantinelu nepochopitelně zamířil do horního rohu vlastní branky a Lundqvist měl co dělat, aby puk chytil.

Daná situace jen předznamenala, co přijde. Běžela 56. minuta, když Stephen Gionta z rohu našel před brankou volného Ryana Cartera a ten si s danou situací dokázal poradit. V poslední minutě ještě do prázdné branky pojistil výsledek na finálních 5:3 pro Devils Zach Parise. O svém postupu do finále Stanley Cupu tak může New Jersey rozhodnout už v pátečním duelu, který navíc odehraje na domácím ledě.

Výsledek:

Finále Východní konference - 5. zápas:

Rangers - New Jersey 3:5 (1:3, 1:0, 1:2)
Branky a nahrávky:
16. Prust (Fedotěnko, Stepan), 21. Callahan (Anisimov, Dubinsky), 41. Gáborík - 3. S. Gionta (Fayne, Bernier), 5. Eliáš (Henrique, Kovalčuk), 10. Zajac (Parise, Salvador), 56. Carter (S. Gionta, Židlický), 60. Parise (Kovalčuk, Fayne). Střely na branku: 28:17. Diváci: 18 200. Stav série: 2:3.