Fotbalová reprezentace nastřílela v přípravě výběru Štýrska sedm gólů

• 117
Bad Waltersdorf (Od zpravodaje iDNES.cz) - Čeští fotbalisté v neoficiálním zápase proti regionálnímu výběru Štýrska splnili povinnost, ale neoslnili. Rakouské amatéry porazili 7:1. Během utkání do Bad Waltersdorfu dorazil brankář Petr Čech.

"Já to beru jako trénink, ne jako zápas. Místo abychom hráli proti sobě, tak jsme si vzali sparingpartnera. Je lepší, když proti vám stojí někdo, koho neznáte vůbec," prohlásil trenér Bílek.

Tribuna na stadionku místního klubu se plnila fanoušky, kteří za zápas české reprezentace neváhali zaplatit osm eur za vstupné. Pochutnávali si na klobásách s pivem a těšili se, co účastník blížícího se mistrovství Evropy předvede.

Gól viděli už v první minutě, kdy se po centru z pravé strany trefil útočník Pekhart. Na stejného hráče byla po necelých deseti minutách odpískána penalta, kterou proměnil tradiční exekutor Kadlec.

Ten měl na obličeji masku, která mu chránila zlomený nos. Navíc nastoupil na neobvyklém postu stopera. Právě do středu obrany s ním ovšem trenér Bílek nejspíš počítá i do ostrých zápasů.

Český tým se nehnal bezhlavě do útoku. Naopak udělal několik chyb v obraně. Tu největší ve 34. minutě při bránění rohového kopu. Všichni včetně brankáře Laštůvky zůstali stát a sledovali, jak výběr Štýrska snížil.

"Standardkám se ještě budeme muset věnovat. Ten gól, který jsme dostali, byl zbytečný," zdůraznil Bílek.

Poločas gólem uzavřel Baroš, jenž si naběhl na přihrávku za obranu. Protrhl tak smůlu z úvodu zápasu, kdy zahodil několik slibných šancí.

Do druhého poločasu nastoupila zcela obměněná jedenáctka. Zůstal jen Pudil, který se z pozice levého obránce posunul do zálohy.

Reprezentační dres poprvé oblékl plzeňský záložník Darida, byť do oficiálních statistik se mu tento start počítat nebude.

"Darida je s námi, protože je to mladý, nadějný fotbalista, a navíc má dobrou formu. Na začátku soustředění na něm byla vidět nervozita, což chápu, ale zápas odehrál s chutí. Prokázal, že má fotbalovou budoucnost," hodnotil kouč českého národního týmu.

Hráče protočili i Rakušané.

Druhá parta se držela na polovině soupeře, ale skóre dlouho nemohla navýšit. Až v 71. minutě se prosadil Lafata. Jablonecký kanonýr, který na hrotu nastoupil s Necidem, se před koncem zápasu trefil ještě jednou.

Další dva góly přidal Kolář.

Jen na tribuně zůstali kapitán Rosický a brankář Drobný. Oba trápí lehčí zranění. Nehrál ani záložník Plašil. Ten má totiž v nohách nedělní duel ve francouzské lize.

"Rosický bude v pořádku, dá se dohromady. Má individuální program, záleží, jak se bude cítit. Dostal instrukce, co má dělat, a těch se budeme držet. Není důležité, aby co nejrychleji na hřišti, ale aby byl k dispozici na Euro," uvedl Bílek.

Český tým už jen na soustředění kompletní. Během druhého poločasu dorazil na stadion přímo z letiště ve Štýrském Hradci brankář Čech. Ten dostal volno na oslavy, protože v sobotu v dresu Chelsea vyhrál Ligu mistrů.

Česko - Výběr Štýrska 7:1 (3:1)

Góly Česka: 1. Pekhart, 9. Kadlec z pen., 44. Baroš, 71. a 82. Lafata, 76. a 78. Kolář.

Česko, 1. poločas: Laštůvka - Gebre Selassie, Sivok, Kadlec, Pudil - Rezek, Hübschman, Jiráček, Pilař - Pekhart, Baroš.
2: poločas: Grigar - Rajtoral, Hubník, Suchý, Limberský - Petržela, Kolář, Darida, Pudil - Necid, Lafata.